Bebek Kangurusu Alanlar Ve Kullananlar İçin İpuçları

Bebek taşıyıcı kangurular ebeveynlerin bebeklerini taşırken güvende ve konforlu hissetmelerini sağlarlar. Bugün size bebek kangurusu satın alırken aklınızda bulundurmanızın iyi olacağı bazı ipuçları vereceğiz. 
Bebek Kangurusu Alanlar Ve Kullananlar İçin İpuçları

Son Güncelleme: 13 Ağustos, 2020

Bebeğinizi bir yerden başka bir yere taşımak artık sizin için sorun olmayacak. Yeni ürünler ve bebek aksesuarları üretimi sayesinde pek çok harika bebek kangurusu bulabilir ve aralarından birini seçebilirsiniz. Gelin birkaçına göz atalım!

Gün geçtikçe daha fazla sayıda ebeveyn bebek kangurusu kullanmayı tercih ediyor. Bu bebek taşıyıcı araçlar son derece yararlı bir aksesuar haline gelmiş durumdalar. Bunun nedeni, yeni doğan bebeğin çok rahat bir şekilde taşınabilmesini sağlamaları.

Ayrıca bu tür taşıyıcılar, hayatlarının ilk birkaç yılında bebeklerin ebeveynleri ile bağ kurmalarına yardımcı olurlar. Bu nedenle bebek kangurusu çeşitlerinin yararlarını ve her birinin nasıl kullanılabileceğini bilmek önemlidir.

Bebek kangurusu: Ebeveynler açısından faydaları

Bebek kangurusu, birden fazla faydası olan bir araçtır. En önemli avantajlarından biri bebeğinizle yakın temas halinde olmanıza izin vermesidir. Böylece onunla aranızda çok daha yakın bir bağ gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Ebeveynlerin güvenli bir şekilde bebeklerini taşımalarını sağlayan bebek kangurularını kullanmak için son günlerde çok popüler oldu. Böyle bir aksesuar aynı zamanda ebeveynlerin, her durumda bebeklerinin ihtiyaçlarını daha kolay fark edebilmelerini de sağlıyor.

Onları tavsiye ettiğimiz durumlar

Bebeğinizin güvenliğini ve durumunu göz önünde bulundurarak, bebek taşıyıcılarının, doğumdan itibaren bebek taşımak için harika olduğunu söyleyebiliriz. Piyasada satılan birçok seçenek vardır. Her biri bebeğinizi güvenli ve kendinize yakın bir pozisyonda tutmanız için üretilir.

Duygusal ve duyusal açıdan bakılacak olursa, bebek taşıyıcısının kullanılması, hem anne hem de bebek açısından faydalıdır. Bu, özellikle de bebeğinizin çevresi ile temas kurduğu ilk birkaç gün için geçerlidir.

bebek kangurusu anne ve bebek

Bebek kangurusu kullanırken en iyi pozisyonlar

Birçok ebeveyn bebeği göğüste mi taşımak daha iyi yoksa sırtta mı merak ediyor. Bebeklerin yüzlerinin anne babalarına dönük olması mı daha iyi olur yoksa ileriye doğru bakmaları?

Gerçek şu ki bebekler doğduklarında boyunlarındaki ve omurgalarındaki kaslar çok zayıftır. Bu yüzden ani yaralanma riski daha fazladır. Bunun yanında bebek kangurusu, başlarının sabit kalması için bebeklerin boynunu kaplamalıdır.

3-6 ay geçtikten sonra bebekler güçlenmeye başlarlar. Başlarını ve gövdelerini sıkı tutabilir hale gelirler. Hatta uzak görüş becerileri bile gelişmeye başlar ve etraflarındaki dünyayı merak ederler.

Bu dönemde ve bu dönemden kısa bir süre sonra, bebekler, sırtları size dönük ve ileriye doğru bakarak gidebilirler. Ancak bu, bebek kangurusunda gereken tüm güvenlik önlemleri varsa geçerlidir.

bebek kangurusu baba bebek

Bebek kangurusu alırken hesaba katmanız gereken faktörler

Bebek kangurularının ebeveynler ve bebekler açısından gerçekten yararlı olabilmesi için güvenli ve rahat olmaları önemlidir. Sahip olmaları gereken en önemli iki özellik budur.

Bunun yanında bu taşıyıcı araçlar, bebekleri korumak, onları doğru pozisyonda ve iyi desteklenmiş bir şekilde tutmak için özel olarak tasarlanmalıdır. Sıkışma veya şeritleri nedeniyle bebeğinize zarar verebilecek olanlardan kaçınmak önemlidir.

3-6 ay geçtikten sonra bebekler güçlenmeye başlarlar. Başlarını ve gövdelerini sıkı tutabilir hale gelirler. Bu dönemde ve bu dönemden kısa bir süre sonra, bebekler, sırtları size dönük ve ileriye doğru bakarak gidebilirler.

Ayrıca bebek taşıyıcılarında ebeveynleri iyi bir şekilde destekleyen bir bölüm de bulunmalıdır. Temelde kaslarınızın yorulmasını önlemek için ağırlığı eşit bir şekilde dağıtıyor olmaları gerekir. Biz minder ve iyi bel desteğiyle geniş omuz askıları olanları tavsiye ederiz.

Temelde bebek taşıyıcılarını ‘giydiğinizde’ rahat hissediyor olmalısınız. Bebek kangurusu, bebeğinizin boyutuna göre ayarlanmalı ve farklı hava koşulları için uygun bir kumaşa sahip olmalıdır.

Ebeveynlerin kanguruyu takmaları ve çıkarmaları kolay olmalıdır. Birçoğunun güvenli basit klipsleri vardır. Bunların kendi kendilerine veya bebek tarafından açılabilmeleri mümkün değildir.

Sonuçta bebek kanguruları, ebeveynler için piyasadaki en iyi aksesuarlardan biridir. Çok pratik ve kullanışlıdırlar çünkü onlar sayesinde bebeğinizi her zaman çok rahat bir şekilde taşıyabilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Bebek Taşıma Kangurusu İle İlgili Temel Öneriler
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Bebek Taşıma Kangurusu İle İlgili Temel Öneriler

Bebek taşıma kangurusu bebeğinizi taşırken başvurabileceğiniz en iyi gereçlerden biridir. Farklı yaşlara özgü farklı bebek kanguruları bulunmaktadı...


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.