Yeni Bir Anneye Söylememeniz Gereken Şeyler

7 Nisan 2020
Sizler için, yeni bir anneye söylememeniz gereken şeyler konusunda kısa bilgiler derledik.

Yeni anne olan biri için bebek sahibi olmanın getirdiği mutluluk dünyadaki en eşsiz duygulardan biridir. Ancak aynı zamanda bunun son derece yorucu bir süreç anlamına geldiğini de unutmamak gerekir.
Bebeğin dünyaya gelişini takip eden birkaç ay annenin hormonlarının henüz yenilenme süreci devam etmektedir. Bu süre içinde her ne kadar iyi niyetli olsa da yapılan bazı yorumlar, yeni anne olmuş kişinin duygusal dünyasında ciddi çalkantıların yaşanmasına yol açabilir.

Aşağıda sizler için, yeni bir anneye söylememeniz gereken şeyler konusunda kısa bilgiler derledik. Bu öneriler, bebeğini yeni kucağına almış bir annenin tüm hormonlarının yenilenmekte olduğu ve duygularının tam anlamıyla bir patlama yaşadığı gerçeği göz önünde bulundurularak dikkate alınmalıdır.

Yeni Anne Olan Bir Kişiye Hiçbir Zaman Söylememeniz Gereken Şeyler

İşe Ne Zaman Başlayacaksın?

Eğer yeni annenin patronu değilseniz, bu soru ona son derece ağır gelebilir. Çünkü böyle bir soruyla aslında yeni doğan bebeğinden asla ayrılmak istemeyen bir anneyi incitmiş olabilirsiniz. Belki kısa zamanda işe başlayabilir ya da uzun süre çalışmayabilir. Ancak ne olursa olsun işe dönme konusu onun karar vereceği bir şeydir. Bu yüzden ne zaman işe döneceğinin kendine ait bir değerlendirme olduğunu unutmamak gerekir.

Bebek Uslu Duruyor Mu?

Bebek uslu duruyor mu derken neyi kastediyorsunuz? Çok ağlıyor mu yoksa sağlığı yerinde değil mi gibi bir şeyi mi merak ediyorsunuz? Veya bebek iyi mi yoksa kötü mü gibi bir soru mu sorma niyetindesiniz? Gerçek şu ki, bebek uslu mu ya da rahat duruyor mu gibi bir soru sormak hiç de iyi bir fikir değildir. Aynı şekilde çok ağlayıp ağlamadığını sormak ya da uyku düzenini merak ederek annesinin uyumasına izin verip vermediğini öğrenmeye çalışmak da uygunsuz sorular arasında bulunmaktadır. Bebek bebektir ve karşılanması gereken çeşitli ihtiyaçları vardır. Bu durum ne olursa olsun onu uslu ya da iyi bir bebek yapmayacağı gibi yaramaz ya da kötü huylu bir bebek de yapmaz. Unutmayın ki, iyi ya da kötü bebek yoktur, sadece harika bebekler vardır.

Bebeği Kucağında Çok Fazla Tutma, Sonra Fazla Alışırsın!

Bir bebek annesinin ya da babasının kucağına alışmaz… Yani aslında bebekler her zaman için annelerinin ve babalarının onları sarmasına ve kucaklarına almasına ihtiyaç duyarlar. Bebekler, özellikle anne ve babası tarafından kendilerine sunulan tüm sevgiyle duygularını düzenlerler. Bunu için de tensel temasa ve gerçek sevgiyi hissetmeye ihtiyaç duyarlar. Eğer bir anneyseniz ve bebeğinizi kucağınıza almak istiyorsanız, istediğiniz zaman ve ne kadar isterseniz alın. Bebeğiniz bundan çok hoşlanacaktır. Ayrıca onu kucağınıza almanız sağlıklı gelişimi için de faydalıdır. Bunların yanında onu kucağınıza almanın size de iyi geldiğini fark edecek ve bebeğinizle aranızdaki duygusal bağın güçlendiğini hissedeceksiniz.

Bebeğini öpen anne

Bırak Ağlasın, Hiçbir Şey Olmaz!

Tam tersine çok şey olabilir. Bir bebek isteklerini ya da ihtiyaçlarını sadece ağlayarak ifade edebilir. Yani bir bebek ağladığında, kesinlikle ya kendisine birşey olmuştur ya da bir şeye ihtiyacı bulunmaktadır. Eğer bebeğinizi ağlamaya bırakırsanız ne olacağını biliyor musunuz? Sevgili ufaklığınız kendisini duygusal anlamda terk edilmiş hissedecek ve siz ona reaksiyon göstermediğiniz için ağlamanın ya da sevdiklerine seslenmenin faydasız olduğuna inanacaktır.

Evet, gerçekten de bir bebek ağladığında hiçbir şey yapmazsanız büyük olasılıkla her defasında daha az ağlayacaktır. En sonunda elbette ağlamayı kesecektir. Ancak bu süreçte henüz gelişmekte olan beynine verdiğiniz duygusal zarar telafi edilemez nitelikte olacaktır. Bu olumsuz durum, çocuğun özgüveni ve gelecekteki duygusal gelişimi açısından oldukça ciddi sonuçlara yol açacaktır.

Eğer bebeğiniz ağlıyorsa size tavsiyemiz, yanına gidin ve sorunun ne olduğunu anlamaya çalışın. Bunu yaparken sadece bir annenin çocuğuna verebileceği karşılıksız sevgi ile bebeğinize yaklaşmanız, onun kendisini çok daha huzurlu ve mutlu hissetmesini sağlayacaktır.

Bebeğini kucağına alan bir anne

Yeni Anne ve Sorulmaması Gereken Bir Diğer Soru: Yine Mi Hamilesin?

Bir kadın doğum yaptığında vücudunun tekrar normale dönmesi aylar ve bazı durumlarda yıllar alabilir. Hatta bunu yapabilen kadınların oldukça başarılı olduklarını da söylememiz gerekir. Çünkü anne olmadan önceki haline hiç dönemeyen pek çok kadın bulunmaktadır. Bunu temel nedeni, her annenin arzu ettiği vücuda yeniden kavuşmak için her gün spor salonuna gidecek vakti ve imkanının olmamasıdır.

Hamilelik nedeniyle büyüyen karın normale dönene dek birkaç hafta ve hatta birkaç ay geçebilir. Eğer yakın dönemde anne olmuş bir kadının yeniden hamile olduğunu kesin bir biçimde bilmiyorsanız, bu konuda ona herhangi bir soru sormamalısınız. Eğer kendisi size hamile olduğunu söylemiyorsa büyük ihtimalle değildir.