İlkbahar Hormonlarımızı Nasıl Etkiler?

İlkbaharın hormonlarımızı etkileyip etkilemediğini hiç merak ettiniz mi? İçinde bulunduğumuz mevsim ruh halimizi nasıl etkiler? Mevsimin vücudumuz üzerindeki etkisi sizi şaşırtabilir. 
İlkbahar Hormonlarımızı Nasıl Etkiler?

Son Güncelleme: 28 Ocak, 2021

Bazı insanlar ilkbahar hormonları etkiler derler. Peki, bu doğru mudur? İlkbaharın hormonlarımızı nasıl etkilediği hakkında daha fazla şey öğrenmek için bu yazıyı okuyun.

İlkbahar yılın en güzel mevsimlerinden biridir ve beraberinde önemli değişimler getirir. İlkbaharın gelmesiyle mutluluk, coşku ve hatta romantizm gibi duygularda bir uyanış olduğunu hissederiz.

Işık: İlkbaharın hormonları etkilemesinin sebeplerinden biri

İlkbahar mevsiminin gelişiyle vücudumuzda ruh hali açısından değişimler olur. Bu, kısmen, güneş ışığının melatonin olarak bilinen hormona doğrudan etki etmesinden kaynaklanır. Melatonin iç saatimizi veya sirkadiyen ritmimizi düzenlemekten sorumludur.

Melatonin hipotalamusun içinde yer alan suprakiazmatik çekirdek isimli bölge tarafından üretilir ve bir kişinin aldığı güneş ışığından etkilenir. Bu hormon, vücuttaki diğer hormonları uyarmaktan sorumludur. Bu da ruh halinin iyileşmesiyle sonuçlanır.

Bunun, sevgi hormonu olarak da bilinen, örneğin sosyal ilişkileri etkileyen oksitosin üzerinde etkisi vardır. Bu arada motivasyon ve haz yaratımı sürecinde yer alan dopaminin ve ruh halimizi düzenleyen serotoninin üretimini de teşvik eder.

İlkbahar ve mutluluk

İlkbaharın pozitif ruh haline pek çok katkısı vardır. Örneğin, kişisel ilişkiler gelişir. Benzer şekilde sorunlarınızla yüzleşirken daha iyi bir tutum takınmanızı, sosyal olarak daha aktif olmanızı ve sonuçta da daha mutlu hissetmenizi sağlar.

çocucklar anne gün batımı

Hormonlar ve cinsel istek

Hayvanların aksine insanların çiftleşme mevsimi yoktur. İnsanlar yıl boyunca çiftleşirler. Ancak insanların ilkbaharda cinsel açıdan daha aktif oldukları kanıtlanmıştır.

İlkbahar, cinsel isteğimiz üzerinde etkili olan hormonları etkiler. Örneğin melatonin, üreme kontrolünden sorumlu hormonları aktif hale getirir.

Bir yandan da dopamin ve oksitosin gibi hormonların aktivasyonu insanların cinsel cazibeye daha meyilli hale gelmelerini sağlar. Ayrıca insanlar daha hafif kıyafetler giyer ve dışarıda daha fazla vakit geçirirler. Bu da cinsel isteği artırır.

Bu bilgilerin de ışığında, Avrupalılar’ın büyük bir bölümünün ilkbahar mevsiminde romantik ilişkilere başladıkları ve evlendikleri gözlenmiştir.

İlkbaharda güneşin faydaları

İlkbahar mevsiminde insanlar, güneş ışığının ve sıcak havanın keyfini çıkararak daha az kıyafet giyerler. Dermatoloji uzmanları güneşin D vitamini metabolizmasını etkilediğini onaylıyorlar. D vitamininin ise bağışıklık sistemlerimize etkisi var.

Ayrıca arteryel tansiyonu kontrol eder. Bu da damar genişlemesi olarak sonuçlanır. Bir başka faydası ise iyi ruh halini yaratan hormon olan endorfin üzerindeki etkisidir.

“Güneş ışığı melatonin olarak bilinen hormonu doğrudan etkiler. Melatonin iç saatimizi veya sirkadiyen ritmimizi düzenlemekten sorumludur.”

İlkbaharın hormonlar üzerindeki negatif etkisi

İlkbahar bazı insanlarda, bahar yorgunluğu olarak bilinen bir negatif etkiye yol açabilir. Bunun etkilerine karşı koymak için belli aksiyonlar alabiliriz. İlaç her zaman gerekli değildir ancak uyabileceğiniz bazı faydalı tavsiyeler vardır.

Günde 7-8 saat uyumalı, düzenli olarak fiziksel egzersiz yapmalı ve her şeyden önemlisi yeterince dinlenmelisiniz. Ayrıca keyif aldığınız şeyleri yapmanız da iyi bir fikirdir.

Bir yandan sizin için gerçekten önemli olan şeylerle etkileşime geçerken diğer yandan da güneş ışığının sunduğu enerjiye, serotonine ve endorfine odaklanın.

büyük kupada papatyalar

Tüm çabalarınıza rağmen bahar yorgunluğu devam ederse, ateşi, depresyonu ve kilo kaybını içeren semptomlarınız varsa bir uzmana görünmelisiniz.

Bu arada meyve, sebze ve tahıl açısından zengin besinlerle dolu dengeli bir beslenme programına uymanız da iyi bir fikirdir. Benzer şekilde bol su içmeli ve şeker alımınızı azaltmalısınız. Böylece ilkbahar hastalığının etkilerini en aza indirmiş olacaksınız.

İlkbaharda, bitkilerden tutun da hayvanlara ve insanlara kadar her şey adeta hayat bulur. İlkbahar hormonlarınızı etkilediği için bu dönemi en iyi şekilde değerlendirmeli, sağlıklı miktarda heves ve tutkuyla keyfini çıkarmalısınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.