Bebeklerde Batık Tırnak: Önlem Ve Tedavi

20 Temmuz 2020
Hiç batık tırnak sorunu yaşadınız mı? Yetişkinler için acı verici olan bu durumun çocuklar açısından sonuçlarını düşünün. Bu durumu önlemek için ne tür bir bakım yapılması gerektiğini öğrenin. 

Ebeveynlerde, özellikle de ilk kez ebeveynlik deneyimi yaşayanlarda yoğun belirsizlik yaşatan görevlerden biri de bebeklerinin tırnaklarını kesmektir. Ancak bu pek ertelenemeyecek bir ihtiyaçtır. Bebeklerde batık tırnak hem can sıkıcı hem de acı verici sorunlara neden olabilir.

Hayatlarının ilk günlerinde bebeklerin tırnakları genellikle çok yumuşak ve narindir. Bunun nedeni çok uzun zaman geçirdikleri ortamın sıvı dolu olmasından kaynaklanır: Anne rahmi.

Ancak, zaman geçtikçe tırnakları sertleşir. Böylece onları kesmek gibi zor bir görevle yüzleşme zamanı gelir.

Belki de birçok anne için bu, küçük bir ayrıntıdır. Ancak genellikle daha az deneyimli olan annelerin bebeklerinin tırnaklarıyla ilgili pek çok farklı konuda endişeleri vardır. Şimdi bu konunun farklı yönlerini ele alacağız.

Bebeklerin tırnakları ilk kez ne zaman kesilir?

Bebeklerde batık tırnak sorununu önlemek için onların bakımını sürdürmeye odaklanmamız gerekir. Yine de tırnakları ilk kez kesmek için doğru zamanın ne olduğuyla ilgili çok yaygın bir şüphe vardır.

Genel tavsiye doğumdan üç ya da dört hafta sonra bebeklerin tırnaklarının kesilebileceği yönündedir. Bu durumlarda en iyi şey, herhangi bir hareket anında hassas ciltlerinin yaralanmasına neden olabileceği için makas kullanmaktan kaçınmaktır.

Sonraki dönemlerde uygulanacak kesme sıklığına gelirsek, her bebeğin tırnak büyümesine göre karar verilmelidir. Büyüme hızı bir bebekten diğerine farklılık gösterebilir. Çok kısa bir süre içinde tekrar uzama eğilimindedirler.

Tırnakların genellikle her hafta kesilmesi gerekir. Bu arada ayak tırnakları el tırnaklarına göre daha yavaş büyür. Ayda bir kez kesmek yeterli olacaktır.

tırnakları kesilen bebek

Bebeklerde batık tırnak: Nasıl kaçınılır?

Çocuklarda batık tırnak olma ihtimali yetişkinlerle aynıdır. Bunun nedeni tırnaklarındaki sertlik eksikliğidir; çok kolay bir şekilde bükülüp kütiküle doğru büyüyebilirler. İşte batık tırnak böyle oluşur. Sonuçta iltihap üretir. Enfeksiyon oluşturma ihtimali de vardır.

Bebeklerde batık tırnak sorunu olup olmadığını tespit etmek için aşağıdaki noktalara dikkat etmelisiniz:

  • Tırnakların doğru büyüyüp büyümediğini kontrol edin ve uçların kütiküle doğru büyümediğinden emin olun.
  • Çoğu batık tırnak ayak baş parmağında oluşur. Bu kısma özellikle dikkat edin.
  • İltihap varsa veya deri kırmızıya dönerse, en kısa zamanda tedavi etmeye çalışın.
  • Aşağı doğru büyümesi halinde tırnak batabilir ve enfeksiyona neden olabilir. Bu durumda bebeğin ateşinin yükselip yükselmediğini kontrol edin.

“El tırnaklarının genellikle her hafta kesilmesi gerekir. Bu arada ayak tırnakları daha yavaş büyür. Ayda bir kez kesmek yeterli olacaktır.”

Bebeklerde batık tırnak sorunuyla nasıl başa çıkılır?

Batık tırnak oluşumuna diğer insanlara göre daha fazla eğilimli olanlar vardır. Elbette aynı şey, bebekler için de geçerlidir.

Bu sorunla karşılaşırsanız, ağrının bebeğinizi rahatsız etmeye devam etmemesi için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • Tırnakları yumuşatmak için bebeğin ayağını ılık su ve sabunla ıslatın. Banyo yaptırmak da işe yarayacaktır.
  • Daha sonra, dikkatlice tırnağın sıkışan kısmını yok etmeye çalışın. Eğer yapabilirseniz kesin.
  • Özellikle küçük bebekler için uygun olan araçları alın. Ucu olan belli tırnak makasları ve makaslar vardır.
  • Çok fazla kesmeyin. Özellikle bebek halihazırda sürünüyor veya yürüyorsa çok kısa tırnaklar son derece can sıkıcı olabilir.

Bazı durumlarda, tırnakları ıslatmak için kullandığımız suya merhem veya özel ürünler eklememiz gerekebilir. Bunun amacı, batık tırnağı yok etme ve kesme işlemine geçmeden önce ağrıyı durdurmaktır. Elbette bir çocuk doktoru her iki seçeneği de reçetelemelidir.

tırnakları kesilen bebek makas

Önlem

Sağlıkla ilgili diğer birçok konuda olduğu gibi, bebeklerde batık tırnak konusunda da önlem, temeldir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu durumu ve olası komplikasyonları önlemek için en iyi yöntem tırnakları düzenli olarak kesmek ve uçlarının kütiküllere girmediğinden emin olmaktır.

Şekillerine gelecek olursak, onları düz bir çizgide kesmek ideal olacaktır. Bir başka çok faydalı öneri de törpülemek veya doğumdan sonraki ilk günlerde eldiven giydirmektir. Koordinasyonsuz hareketleri nedeniyle yenidoğanlar yüzlerini çok sık kaşıyabilirler.

Sonuç olarak bebeklerde batık tırnak sorunu ebeveynlerin farkında olması gereken bir şeydir. Ayakkabı kullanımı nedeniyle genellikle ayaklarda oluşur ve çok fazla rahatsızlığa ve ağrıya yol açabilir. Şüpheleriniz varsa veya enflamasyon belirtileri olduğunu gördüyseniz doktorunuza danışın.