Yeni Doğan Bebekler İçin Kışlık Giysiler

Sıcaklıkların düştüğü aylarda yeni doğan bebeklerin sıcak kalabilmeleri için onlara ne giydirileceği oldukça önemlidir. Kışları yeni doğanları nasıl giydirmelisiniz? Bu sorunun yanıtını öğrenmek için okumaya devam edin.
Yeni Doğan Bebekler İçin Kışlık Giysiler

Son Güncelleme: 04 Aralık, 2019

Özellikle zorlu hava koşullarında bebeğinizi nasıl giydireceğinizi bilemeyebilirsiniz. Bebekler hava koşullarına karşı aşırı hassastırlar fakat havanın onlar için sıcak mı yoksa soğuk mu olduğunu size söyleyemedikleri için, yeni doğan bebekler için kışlık giysiler seçmek zorlu bir görev olabilir.

Kış aylarında yeni doğan bebeklerin vücutlarında ani ısı değişiklikleri olmaması için, normale göre daha sıkı giydirilmelidirler. Bebeklerin vücut sıcaklığı kafalarının ısısına göre değişir. Bundan dolayı bebeğinize şapka taktığınızdan ya da kapüşonlarını giydirdiğinizden emin olun. Elleri ve ayakları da soğuğa daha fazla maruz kalacağı için, buraları da sıcak tutmaya özen göstermeyi unutmayın.

Tabii bunun yanında bebeğinizin aşırı ısınmadığından da emin olun. Eğer bebeğinizi gereksiz yere çok kalın giydirirseniz, vücut sıcaklığı çok yükselebilir ve bu da hoş olmayan sonuçlar doğurabilir. Eğer bebeğinizin vücudu ısınır ve bebeğiniz çok terlerse, isilik olabilir ya da cildi tahriş olabilir.

Yeni Doğan Bebeklere Ne Tarz Kışlık Giysiler Giydirilmelidir?

Aslında bebeğinizin giysi dolabını düzmek o kadar da karmaşık bir görev değil. Önemli olan, bebeğinizin güveni ve rahatı için gerekli şeylere sahip olmanız. Pahalı, marka kıyafetlere ya da yüksek teknolojili materyallere ihtiyacınız yok. Önceliğiniz pratik ve rahat giysiler almaktır.

Öncelikle, alerji yapmadıkları ve cildin nefes almasını sağladıkları için pamuklu iç çamaşırları almalısınız. Aynı şey alt giyim için de geçerli.

Bebeği zorlu koşullara karşı korumak için pek çok seçenek bulunuyor. Bunlardan en önemlileri, şapkalar, çoraplar ve eldivenler. Eğer evdeyseniz, eldivene gerek olmaz. Uzmanlar yeni doğan bebeklerin çevreleriyle etkileşim halinde olabilmeleri için ellerinin boş olması gerektiğini belirtiyor.

Örtüye sarılmış yeni doğan bebek

Yeni Doğan Bebeğinizi Kış Aylarında Nasıl Giydirmeniz Gerektiğine Dair İpuçları

Kat Kat Giydirmek En İyi Çözümdür

Çocuğunuzun yeterince ısındığından emin olmanın en iyi yolu onu kat kat giydirmektir. Atlet, içlik ve eşofman altı giydirerek başlayabilirsiniz. Kış aylarında bebeğin sürekli çorap giydiğinden ve şapka taktığından da emin olun.

Eğer dışarı çıkacaksanız en üste süveter ya da kapüşonlu ceket giydirmek iyi bir fikir olabilir. Bebeğinizi kat kat giydirmenin en iyi yanı, içeri dışarı yaparken bebeği tekrar tekrar giydirmek zorunda olmamanızdır.

Bebeklere Anne ve Babanın Giydiğinden Bir Kat Fazlasını Giydirin

Bebekler soğuğa büyüklere göre daha fazla duyarlıdırlar. Kaç kat giydirmeniz gerektiğini anlamaya çalışırken, bebeğinize sizin giydiğinizden bir kat fazlasını giydirebilirsiniz. Bebeğin üstüne giydirdiğiniz giysilere göre, bu ekstra kat atlet de olabilir.

Bebeklerin üşüyüp üşümediklerini anlamanın en iyi yolu boyunlarına ya da göbeklerine dokunmaktır. Elleri ve ayakları genelde hep soğuk olduğu için uzmanlar buralara dokunarak sıcaklıklarını kontrol etmenizi önermezler.

Kat kat giyinmiş yenidoğan

Yürüyüşe Çıkarken Yanınıza Almanız Gereken Aksesuarlar

Uzmanlar bebekler 1 aylık olmadan onları dışarı çıkarmanızı önermeseler de, eğer bunu yapacaksanız göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyler var. En önemlisi, bu minik gezinizi planlamak ve nereye gideceğinizi bilmek. Bu sayede bebeğinizi doğru şekilde giydirebilirsiniz.

  • Mont ya da ceket. Eğer gideceğiniz yere yürüyerek gidecekseniz bebeğinize mont ya da ceket giydirin. Bebeğinizin boynunu ve kafasını soğuktan ve rüzgardan koruyacağı için, kapüşonlu ceketler en iyi seçenek olacaktır. Ayrıca astarlı ceketler tercih etmek bebeğinizi çok daha rahat ettirecek ve onu daha sıcak tutacaktır.
  • Yün ya da tüylü örtüler. Örtüler yaz aylarında dahi oldukça kullanışlıdırlar. Kış aylarında da ceket giydirmeyi dert etmeden bebeğinizin üstünü örterek onu sıcak tutabilirsiniz.
  • Tulum şeklinde çantalar. Bunlar bebeğinizi pusetlerinde ya da arabalarında sıcak tutmanız için harika aksesuarlardır. Fermuarlı oldukları için bebeğiniz cereyanda kalmaz ve böylece üşümez.

Yeni doğan bebeğinizin nasıl giyinmeye ihtiyacı olduğunu anlamak için “bir kat daha fazla” kuralı oldukça faydalı olacaktır.

Yararlı aksesuarlardan bir diğeri, bebek arabası için kış kalkanıdır. Bu saydam kalkanlar bebeğinizi rüzgardan korur. Bebeğinizin doğrudan cereyanda kalmaması için onun size doğru mu yoksa dışarı doğru mu duracağını ayarlamanıza imkan tanıyan bebek arabaları da vardır.

İlginizi çekebilir ...
Yeni Doğmuş Bebekler İçin Yazlık Kıyafetler
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Yeni Doğmuş Bebekler İçin Yazlık Kıyafetler

Bu yazımızda bebeklerin yaz aylarında nasıl giydirilmesi gerektiğini anlatıyor ve kıyafet seçimi ile ilgili bazı önerilerde bulunuyoruz.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.