Yeni Doğan Bebeklere Normal Beşik mi Sepet Beşik mi?

19 Ekim 2019
Ailemize yeni bir birey katılacağı zaman birçok şey için hazırlık yapmamız gerekmektedir. Bunlardan bir tanesi de bebeğin doğduktan sonra uyuyacağı mobilyayı almaktır. Normal beşikleri mi tercih ediyorsunuz yoksa sepet beşikleri mi? İşte bu kararı alırken size yardımcı olmak istedik. 

Bebeğimiz dünyaya merhaba demek üzereyken, çoğu ebeveyn gibi siz de satın alacağınız şeyler arasında boğulabilirsiniz. Sadece tek bir amaca hizmet edecek bir sürü mobilya ve eşya bulunmaktadır. Yeni doğan bebeklere beşik seçimi bu nedenle biraz stresli olabilir. Sizlere kucağınıza alacağınız bebeğinize en iyisini seçebilmeniz için yardımcı olmak istiyoruz. Yazımız her ebeveynin yaşadığı ikileme çözüm arayacak; normal beşik mi sepet beşik mi? 

Her iki beşik modelinin çeşitli incelemeleri mevcut. Karar vermeniz gerçekten zor olabilir fakat paradan tasarruf etmek istiyorsanız, en iyisi kendi araştırmanızı kendiniz yaparak en beğendiğiniz beşik modelini almanız olacaktır.

Bu beşik modellerinin avantajlarını ve dezavantajlarını öğrendikten sonra kafanızda hangi modeli alacağınıza dair daha net bir fikir oluşacaktır.

Yeni doğan bebekler için normal beşik, ufak beşik ve sepet beşik arasındaki farklar

Aslına bakarsanız, yapacağınız seçim büyük ölçüde bütçenize, ihtiyaçlarınıza ve kişiliğinize, ardından da bebek odanızdaki müsait alana bağlı olacaktır. Beşiklerle ilgili en büyük farklılıkları sıralayalım:

Dayanıklılık

Konu dayanıklılık olunca, normal beşikler diğer modellere göre büyük üstünlük sağlamaktadır. Normal beşikler kesinlikle sepet beşiklere kıyasla daha sağlamdır. Bunun nedeni, normal beşikler için uyarlanabilen farklı ayaklardır; bazıları sabitken, bazıları da tekerlekli olabilmektedir fakat sepet beşikler bu konuda daha hassastır ve herhangi bir fazla eğilme durumunda devrilme tehlikesi ile karşı karşıya kalabilmektedirler.

Sepet beşik modelleri özellikle çok çocuklu ve evcil hayvan barındıran aileler için önerilmemektedir çünkü sepet beşiğe takılma ve bebeğe zarar verme ihtimali yüksektir. Bununla birlikte, gönlünüz gerçekten sepet beşik almaktan yanaysa; ayakları yere sağlam basan bir sepet beşik bulmanızı tavsiye ederiz.

Tahtadan yapılan normal beşikler, farklı metallerden yapılanlara göre daha fazla önerilmektedir çünkü çok daha emniyetlidir. Normal beşik ile sepet beşik arasında bir tercih yaparken göz önünde bulundurmanız gerekenlerden birisi de budur.

Boyutlar

Yeni doğan bebeklere beşik seçimi yaparken beşiklerin boyutları çok önemli bir konudur. Beşiklerin ölçüsüne değinecek olursak, normal beşikler sepet beşiklere göre daha büyüktür.  Ek olarak, güvenlik için de daha iyidirler çünkü içinde uyuyacak olan bebek için çok daha fazla derinlik sağlarlar. Evde diğer çocuklarınız da varsa, bebeğin beşiğini devirip bebeği beşikten düşürme veya bebeğe zarar verme ihtimalleri bulunmamaktadır.

Normal beşikler bebek odanızın müsait alanına göre avantajlı veya dezavantajlı bir hale gelebilir. Eğer bebek odanız küçükse, sepet beşik sizin için en uygun tercih olabilir. Aslına bakarsanız, bazı anneler, normal beşiklerin oldukça derin olmasından dolayı bebeklerini beşiğe koyarken ve beşikten alırken oldukça zorlandıklarını belirtmiştir.

beşiğin başındaki aile

Normal beşikler ve özellikleri

Normal beşikler eskiden kalma geleneksel beşiklere kıyasla daha ufak bir boyuta sahiptir. Anneler alacakları bu beşiği ilk ve geçici bir tercih olarak kabul etmektedir. İşte bu beşik modelinin başlıca özellikleri:

 • Kullanışlı boyutu sayesinde yeni doğan bebek rahat bir şekilde uyuyabilir. Bu mobilya, bebeğin doğduktan sonraki birkaç gününü geçirebileceği ebeveyn yatak odası gibi herhangi bir alana rahatlıkla uyum sağlayabilir.
 • Koruyucu parmaklıklar ve köşeler diğer çocukların bebeğe yaklaşmasını engeller ve ek olarak, bebeğinizi de uzaktan kontrol edebilmenize yardımcı olur.
 • Geçici bir eşya olarak bebeğiniz kilo aldıktan ve daha da büyüdükten sonra daha geniş bir mobilya arayışı içine girmeniz gerekecektir.
 • Beraberinde gelen koruma özellikleri ile bebeğinizin kendine zarar verebilmesi mümkün değildir.
 • Bu tür beşiklerin daha gelişmiş modellerinde bebeğinizin altını değiştirebilmeniz için ek bir yer ve ayrıca bebeğinizin oyuncaklarını ve eşyalarını koyabilmeniz için de çekmeceler mevcuttur.

Sepet beşikler ve özellikleri

Sepet beşikler ile ilgili ilginç bir detaya değinecek olursak, bu modele ayrıca “Musa” da denmektedir. Bu referans, İncil’de yer alan ve eşyalarını hasır sepette taşıyan Musa peygambere yapılmaktadır. Sepet beşiklerin en iyi özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Bebeği bir yerden başka bir yere götürmek oldukça kolaydır çünkü bu modellerde sepeti taşıyabilmeniz için dayanıklı tutma sapları mevcuttur.
 • Ufak boyutları sayesinde bebek doğduktan sonraki birkaç gün, özellikle yanına sarılabileceği ufak yastıklar verirseniz, uyurken oldukça rahat hissedecektir.
 • Daha destekli olabilmesi ve kolaylıkla yerini değiştirebilmeniz için bazı modellere ayak da takılmıştır. Böylece evin içinde daha kolay bir şekilde sepet beşiği taşıyabilirsiniz.
 • Katlanabilme özelliği sayesinde özellikle seyahatleriniz için oldukça pratiktir. Bebeğiniz farklı yerlerde uyumak yerine, nereye giderseniz gidin sürekli aynı yerde uyuyacaktır.
 • Normal beşiklere göre daha cüzdan dostudur.  
 • Herkese hitap eden ve bebek odasıyla uyumlu olabilecek birçok farklı dizaynı bulunmaktadır.
yatağa birleşik beşikte uyuyan bebek

Yeni doğan bebeklere beşik seçimi; hangisini seçmelisiniz?

Her iki modelin de özelliklerini inceledikten sonra sıra sizin tercih yapmanıza geldi. Yukarıda ilginize sunduğumuz bilgilere göre artık sizin için en iyi olan ve ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayacak modeli seçebilirsiniz. 

Beşik modelleri arasındaki farklılıkları göz önünde bulundurmayı unutmayın. Özellikle ağırlık gibi farklı özellikler, tercih yapmanızda büyük rol oynayabilir. Beşik satın almadan önce kendinize şu soruları mutlaka sorun: Bebeğinizin kilosunu da dahil ederek beşiği bir yerden diğer bir yere götürürken zorlanacak mısınız? Normal beşik satın aldıktan sonra, bu beşiği katlarken veya ortalıktan kaldırırken bir problem yaşayabilir misiniz? 

Bir diğer önemli konu ise hangi beşik modelini seçerseniz seçin, boğulmayı engelleyen bir döşek almayı sakın unutmayın.

Aldığınız beşiğin hem sizin için kullanışlı hem bebeğiniz için rahat olduğundan emin olun.

Yeni doğan bebeklere beşik seçimi yapmak biraz uzun sürebilir ama en önemlisi doğru karar vermektir.