Çocuklara Seçenekler Verin: Ne Yapacaklarını Söylemeyin

Ebeveynler olarak, güven oluşturmanın en iyi yolu, çocuklara ne yapacaklarını söylemek yerine seçenekler sunmaktır. Aşağıdaki makalede size daha fazlasını anlatacağız!
Çocuklara Seçenekler Verin: Ne Yapacaklarını Söylemeyin

Son Güncelleme: 21 Ekim, 2020

Çocuklara seçenekler vermek kötü bir fikir gibi görünebilir. Ancak durum hiç de böyle değildir. Belki de, kendi çocukluğunuzda, “ben öyle söylediğim için, karşılık verme” gibi ifadeler duymuşsunuzdur – çoğumuz duyduk! Ancak çocuklarımızı iyi bir yetiştirme şekline sahip olduğumuzda bunlar gereksiz ültimatomlardır. Bunun yerine, çocuklarınıza kendi kararlarını verme fırsatı verebilir ve onlara saygıyla rehberlik ettiğinizi fark edebilirsiniz.

Bununla birlikte, evdeki yetkililer her zaman ebeveynler olmalıdır. Ancak bu, bir eğitim kaynağı olarak çocuklara seçenekler veremeyeceğiniz anlamına gelmez. Ebeveynler seçenekler sunar ve çocuklar kendilerinin karar verme gücüne sahip olduklarını hissederler.

Bu aynı zamanda onlara, aldıkları kararlarda daha büyük bir bağımsızlık ve kontrol duygusu verir. Elbette anahtar, çocukların zorbalara dönüşmemesi için bunu doğru yapmaktır.

Çocuklara nasıl seçenekler sunulur?

Çocukların özgüvenle büyümesi için onlara seçenekler sunmamız gerekiyor. Ama aynı zamanda bunu doğru şekilde yapmalıyız. Bunu göz önünde bulundurarak, bazı ipuçları vermek istiyoruz.

Kızları ile oynayan baba

Maksimum iki seçenek sunun

“Atıştırmalık olarak ne yemek istersiniz?” Cevabın her gün çikolata veya dondurma olmasını istemiyorsanız, aralarından seçim yapabileceğiniz iki seçenek sağlamanız gerekir. Bu şekilde, her şeyi mantıklı tutacak ve aynı zamanda çocuklarınızın sağlıklı beslenmesini sağlayacaksınız. Küçükleriniz seçimleri üzerinde kontrol sahibi olduklarını hissedecekler ve bu da belli bir noktaya kadar doğru olacaktır.

Savaşlarınızı seçin ve başarı için bir şeyler ayarlayın

Seçenekler açısından hayal gücünüzün uçmasına izin vermeniz gereken bazı alanlar var. Ve büyük olasılıkla bu zamanların çoğu yatmakla ilgili olacaktır.

Hangi pijamaları giydireceğiniz veya hangi kitapları okuyacağınız söz konusu olduğunda, çocuklar bu seçimleri kendileri yapabilir. Bu, yatma vakti geldiğinde daha huzurlu bir rutin sağlayacaktır.

Her gün farklı olabilir ve bu konuda kendinizi kızdırmanıza gerek yoktur. Her şeyi bir çatışmaya dönüştürmemek ve gerçekten önemli olan savaşları seçmek önemlidir. Hiçbir şekilde müsamahakâr olmanız gerektiğini söylemiyoruz. Bunun yerine, neyin öncelikli olup neyin olmadığını ayırt etmekten bahsediyoruz.

Pazarlığa izin verin – belirli bir noktaya kadar

Çoğu gece, kendinizi ekran başında kalma süresi veya ışıkların kesilme süresi ile ilgili pazarlığın ortasında bulabilirsiniz. Ancak bu pazarlığın savaşa dönüşmesine gerek yok. Aksine, çocuklara bu deneyimi daha barışçıl şekilde yaşatmak için seçenekler sunmanız daha iyi.

Örneğin, cep telefonunu 10 dakika kullanmak ile 10 dakika televizyon izlemek arasında seçim yapabilirler. Ancak ikisini birden seçemezler. Hangi seçeneği tercih edeceklerine karar vermeleri gerekecek.

Onlara neye ihtiyaçları olduğunu sorun ve seçenekler sunun

Zaman zaman çocuklar, onlara vermediğimiz bir şeye ihtiyaç duydukları için beklenmedik davranışlar sergilerler. Bu şey, genellikle zamana, sarılmalara, öpüşmelere ve oyuna karşılık gelir… Ancak tam olarak ne olduğunu bilmek için onlara sormanız gerekir. Sadece çocuklarınıza sorarak bu sohbeti sürdürmenin önemini anlayacaksınız.

Onlara kaç tane sarılma ve öpücük istediklerini seçmelerini veya oynamak istedikleri oyunu seçmelerini söylemeniz gerekebilir. Onlara kendi kararlarını verme kapasitesi vermek onları daha mutlu çocuklara dönüştürecektir – ve bunu bileceksiniz.

Seçenekler yoluyla güvenlerini ve bağımsızlıklarını geliştirin

Gün bittiğinde, güven ve bağımsızlık geliştirmiş olmak çok önemlidir. Kimse ne yapacağının söylenmesinden hoşlanmaz – özellikle de çocuklar.

Salıncakta sallanan çocuklar

Çocukların kendi başlarına seçim yapmalarına izin vermek, karar verme yeteneklerine olan güvenlerini artırır. Bu güven aynı zamanda çocuklarınıza bağımsızlık verecek ve kendi yeteneklerinde tatmin duygusu hissetmelerine yardımcı olacaktır.

Her şey serbest değil

Çocuklara seçim yaptıramayacağınız ve daha otoriter bir tavır takınmanız gereken zamanlar olacaktır. Bunda yanlış bir şey yok! Çocuklarınızın da bunu öğrenmeleri gerekir ki, siz onlara seçenekler sunarken, ne olacağına dair son sözü söyleyecek kişi sizsiniz.

Örneğin, çocuklarınız parkta daha uzun süre kalmak istiyorsa ancak gitme zamanı geldiyse, başka seçeneğiniz yoktur. Ya da doktora ya da okula gitmek için erken ayrılmanız gerekiyorsa, çocukların yatmayı seçmelerine izin veremezsiniz.

Sonuç olarak, bir anne veya baba olarak, seçim yapma zamanının ne zaman doğru olduğunu ve ne zaman olmadığını bilmeniz gerekir. Bu şekilde, çocuklarınız karar vermek için ihtiyaç duydukları özgüvene sahip olacak ve kendileri için düşünmeyi öğrenecekler. Ancak aynı zamanda gerektiğinde liderliğinizi takip etmeleri gerektiğini de bilecekler. Bu onlara, aynı zamanda uygun gelişimlerinin temel bir parçası olan bir güvenlik duygusu verecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • García, T. (2019) Educar sin perder los nervios: Guía emocional para transformar tu vida familiar. Editorial: PlataformaActual

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.