Çocuklarda Denge Problemi Yaşanmaması İçin 7 İpucu

Bu basit egzersizlerle çocuklarda denge problemini aşmak mümkün. Çocuklarınıza evde ve okulda bu egzersizleri yapmaları için yardımcı olun. Bunlar yararlı egzersizler olmakla birlikte, aynı zamanda çok da eğlenceliler!
Çocuklarda Denge Problemi Yaşanmaması İçin 7 İpucu

Son Güncelleme: 24 Ağustos, 2019

Çocuklarda denge problemi yaşanmaması için yapılabilecek egzersizlerle, onların sağlam bir vücuda sahip olmalarını sağlayabilir ve düzgün bir duruşları olmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu egzersizlerin etkilerini göstermesi için çocuklar hem durağan hem de hareketli egzersizler yapmalılar.

Ayrıca, bu egzersizleri yapmayı hem gözleri açık hem de kapalıyken denemeliler. Daha karmaşık motor beceriler edindikçe, denge ile ilgili becerileri de daha iyi bir şekilde gelişecektir.

Vücutlarını boşlukta daha iyi konumlandırabilmeleri adına bu egzersizler oldukça yardımcı olabilir. Aşağıda farklı yaşlardaki çocukların yapabilecekleri egzersizlerin bazılarını bulabilirsiniz.

Çocuklarda Denge Problemi Yaşanmaması İçin Yapılabilecek En Etkili Egzersizler

1. Tek Ayak Üstünde Durma

Çocuğunuzun bir ayağı havada bir ayağı da kendi boyuna uygun bir sırada olsun. Tek ayak üstünde dengeyi sağlamak için en basit egzersiz budur. Egzersizi daha fazla zorlaştırmak için istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Örneğin, çocuğunuz bir ayağını sıraya koymak yerine bir topun üstüne de yerleştirebilir. Bu dengede kalmayı zorlaştıracaktır.

2. Çocuklarda Denge Problemi Yaşanmaması İçin Bir Öneri: Denge Tahtası

Denge tahtası, plastik ya da tahta yüzeyli, altında kavis olan bir zemindir. Çocuğunuz ayaklarını tahtanın her iki yanına koyarak dengede kalmaya çalışabilir. Yalnızca tahtanın üzerinde dik durarak çocuğunuz dengesini geliştirebilir.

3. Renkli Bantlar Üstünde Yürümek

Yere denge kalası üstünde yürüyormuş gibi hayal edilmesine yardımcı olacak iki paralel renkli bant yapıştırın. Daha geniş bir aralık yaratmak için önce birbirinden yaklaşık 15 santimetre uzağa yapıştırın.

Ardından, zorluk seviyesini artırın ve iki bant arasında yalnızca 10 santimetre bırakın. Çocuğunuz bu bantların arasında bir ayağını diğerinin önüne atarak yürüsün. Eğer bantlardan birine değerlerse, baştan başlamalarını isteyin.

Çocuğunuz bu egzersizi başarıyla tamamladıktan sonra, tahtadan bir denge kalası yapın ve yerden çok az yükseğe yerleştirin. Olası kazalardan kaçınmak için, çocuğunuzun yere düşme ihtimaline karşı zemine halı, mat gibi şeylerden tampon yapın.

Çocuklarda denge problemi yaşanmaması için yaptırılabilecek bir egzersiz

4. Seksek Oyunu

Bu geleneksel oyun hem çocuklarda denge problemi yaşanmaması, hem de ailece keyifli vakit geçirebilmek için harika bir seçenek. Beton üzerine tebeşirle seksek karelerini çizin ve çocuğunuzdan tek ayak üstünde bu kareler arasında zıplamasını isteyin.

Çocuğunuza bazı karelerde iki ayağını kullanması ya da ayaklarını değiştirmesi gibi alternatifler yaratın.

5. Tramplen Üzerinde Denge Kurma

Çocuğunuz için güvenli bir yükseklikte olan bir tramplen kullanarak, tramplen üstünde tek ayak üstünde durmasını isteyebilirsiniz. Çocuğunuzun dengede kalmak için daha da çok çaba sarf etmesi adına, o dengesini sağlamaya çalışırken bir kişi de tramplen üstünde onun etrafında yürüsün.

Bu fiziksel gelişmeyi destekleyeceği gibi, çocuğunuz için inanılmaz bir eğlence kaynağı olacak.

“Çoğu insan öyle ya da böyle baş dönmesi yaşamıştır. Çocuklar da yetişkinler gibi baş dönmesi yaşayabilir ya da dengelerini yitirebilirler. Fakat bu durum sürekli kendini tekrar ediyorsa, bu denge bozukluğuna işaret ediyor olabilir.”

-Milli Sağlık Enstitüsü-

6. Egzersiz Topu

Çocuklarda denge problemi yaşanmasına karşı yapılabilecek egzersizlerden bir diğeri de egzersiz topu üstüne oturmaktır. Çocuklardan ayaklarını yere değdirmemelerini isteyin. Eğer bu egzersiz çok kolay gelirse, onlardan bu pozisyondalarken başka bir şey daha yapmalarını isteyin. Örneğin, çocuklar topun üstünde otururken onlarla kutu oyunu ya da kart oyunu oynayabilirsiniz.

7. Çocuklarda Denge Problemi ve Bisiklet Sürmek

Bisiklet sürmek şüphesiz çocuklarda denge problemi yaşanmasına karşı en etkili egzersizlerden biridir. Öncelikle kullanması kolay ve alışma tekerlekleri olan bir bisikletle başlayın. Daha küçük çocuklar için alışma tekerlekleri olan bisiklet öncesinde, denge bisikleti ile egzersize başlayabilirsiniz.

Çocuğunuz yapması gereken hareketleri öğrendikten sonra, siz de onun hazır olduğunu düşünüyorsanız alışma tekerleklerini çıkarın. Yaralanmalarını önlemek ve onlara güven vermek için en başta yakınlarında kalın. Çok geçmeden çocuklarınız tek başlarına bisiklet sürmeye başlayabilirler.

Sokakta seksek oynayan erkek çocuk

Çocuklarda dinamik ve statik dengeyi sağlamak ve çocuğunuzun farklı uzamlarla ilişkilerini güçlendirmek için yukarıda bahsettiğimiz egzersizleri değiştirip geliştirebilirsiniz. Bunun için yapacağınız en basit şeylerden biri, çocuğunuza bunu yaparken gözlerini kapatmasını söylemek.

Bu basit egzersizler hem evde hem de okulda oldukça yararlı olabilirler. Çocuklarınız bu egzersizler sayesinde, büyümelerinde oldukça önemli rol oynayan temel motor becerilerini geliştirebilirler. Çocukların fiziksel gelişimlerinin, onların bilişsel gelişimlerini doğrudan etkilediğini aklınızdan çıkarmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.