Evdeki Aile Yaşantısının Önemi

Aile olarak birlikte zaman geçirmek evdeki her birey için çok önemlidir. Bu yazıda evdeki aile yaşantısının öneminden bahsedeceğiz. 
Evdeki Aile Yaşantısının Önemi

Son Güncelleme: 28 Temmuz, 2019

Evdeki aile yaşantısı çocukların gelişimleri için oldukça önemli olan değerleri öğrenmelerine yardımcı olur. Buna ek olarak, aile bireyleri arasındaki bağları da güçlendirir.

Ailecek zaman geçirmek yalnızca çocuk için faydalı değildir. Öyle veya böyle, ebeveynler de dahil olmak üzere her aile bireyi öğrenmeye ve gelişmeye devam eder.

Aile yaşantısı neleri gerektirir?

Aile yaşantısı, herhangi bir ilişkiden ötürü birbirine bağlı insanların günlük hayatı paylaşması olarak tanımlanabilir. Bunlar günlük endişeleri, günlük yaşanmışlıkları ve bireyleri etkileyen olayları kapsar.

Aile yaşamının öğrettiği değerler

Aile yaşamı , günlük yaşantıyı etkileyen pek çok değerin öğrenilmesine katkı sağlar. Aşağıda paylaştığımız bu değerlerin sağladığı faydalar listesi sayesinde ev içindeki bir konuşmanın, söylenen bir kelimenin veya yapılan bir jestin aile yaşamı için ne kadar önemli olduğunu görebilirsiniz.

  • Kendini diğer insanlara ifade etmede kolaylık.
  • Başkalarını dinleme becerilerinin gelişmesi.
  • Duygularını ifade ederken duygusal güvence hissetme.
  • Destek ve güvende hissetmek.
  • Pozitif özgüven.

Ev yaşamında cep telefonlarının yeri

Cep telefonları, daha açık olmak gerekirse internet ve sosyal medya, hemen hemen her evde bulunmakta. Normalde, her aile bireyinin kendi cep telefonu bulunur. Bazı durumlarda, bireylerin kendi kişisel tabletleri ve bilgisayarları da bulunabilir.

aile zamanı

Yeni teknoloji, anında mesajlaşma ve saniyeler içinde istediğiniz bilgiye ulaşma cep telefonlarının sunduğu olanaklardan yalnızca birkaçı. Fakat, bu özellikler bizi etrafımızdaki insanlardan çok teknolojik aletlere bağımlı hale getirdi.

Bu sebeple, evde sağlıklı bir aile yaşantısı sağlayabilmek için, mobil cihazlara olan aşırı bağlılığı kısıtlamak gerek. Zaman zaman aile ve iş meselelerinden ötürü bunu sağlamak kolay olmayabilir. Fakat, evdeyken cep telefonlarını bir kenara bırakmayı alışkanlık haline getirmek gerek.

Gerçekten değerli olanın farkına varmalı ve gerçek hayatın telefon ekranında değil etrafımızda yaşandığını bilmeliyiz.

Evde sağlıklı bir aile yaşantısını nasıl sağlayabiliriz?

Eğer evde aileniz için daha kaliteli bir yaşam sağlamak istiyorsanız, işte sizin için birkaç tavsiye. Ailecek yapabileceğiniz aktiviteler listesi sayesinde birlikte kaliteli zaman geçirirken keyif almanız da mümkün.

Birlikte yemek yiyin

Her aile bireyinin hayatı ayrı olduğu için farklı günlük programlar sebebiyle birlikte zaman geçirmek zor olabilir. Ayarlaması biraz zor gözükse de kahvaltı, öğle yemeği, veya akşam yemeği için zaman ayırarak ailecek vakit geçirebilirsiniz.

Ailecek geçirdiğiniz bu zamanı birbirlerinize gün içinde ne yaptığınızı anlatarak, gündemle veya önemli olaylara alakalı fikirlerinizi birbirlerinizle paylaşarak değerlendirmeye çalışın.

Yemek pişirmeyi aile aktiviteniz haline getirin

Ailecek birlikte yemek pişirmek için bir gün kararlaştırabilirsiniz. Örneğin, hafta sonu bir zaman dilimi bu iş için uygun olacaktır. Böylelikle, hem çocukların hem de ebeveynlerin evde olduğu ve birlikte keyifli aktiviteler yapabileceğiniz kaliteli zaman geçirebilirsiniz.

Böylelikle, evin küçükleri yemek hazırlarken sorumluluk bilincini de öğrenmiş olurlar. Aynı zamanda, birlikte yemek pişirmek aile bağlarını güçlendirir ve birlikte diyalog kurabilmek için ortam yaratır.

Yemek pişirmek aynı zamanda çocukların özgüvenlerini de geliştirmeye yardımcı olur. Yemeğinizi bitirdikten sonra onları bu kadar iyi bir iş çıkardıkları için tebrik edin. Ayrıca, aile bireylerine yemek pişirmek kadar önemli bir sorumluluğu başarıyla yerine getirdikleri için onları tebrik edin.

Birlikte televizyon izleyin

Haftanın bir gününü belirleyip birlikte dizi veya korku filmi izlemek için televizyon başında toplanabilirsiniz. Adil davranmak ve herkesin zevklerine saygı duymak adına, her hafta ailenin farklı bir bireyinin izlenecek filmi diziyi seçmesine fırsat tanıyın.

ailecek yemek yemek

Kitap okuyun

Birlikte okumak ailecek yapılabilecek en kıymetli aktivitelerden biridir. Küçüklere okumayı öğretmek, okumayı öğrenirken onlara yardımcı olmak, yatma vakti geldiğinde onlara hikayeler anlatmak ve daha fazlası…

Tüm bu aktiviteler, onların okumaya karşı ilgisini arttırır ve ailecek unutulmaz anlar biriktirmenizi sağlar.

Birlikte zaman geçiren aile birlikte kalır

Çocuklarınıza onlarla vakit geçirmek istediğinizi ve bunun sizin için çok keyifli olduğunu hissettirin. Unutmayın ki, her gün çocuğunuzla oynamak için zaman ayırmaktan daha iyi bir sevgiyi ifade etme yolu yoktur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Brenes, A. R. B. (2014). Convivencia en el contexto familiar: un aprendizaje para construir cultura de paz. Revista Electrónica” Actualidades Investigativas en Educación”, 14(1), 1-19. https://www.redalyc.org/pdf/447/44729876008.pdf
  • Pérez, E. R., Tielbe, E. L., & Tamayo, A. L. G. (2008). Convivencia familiar: una lectura aproximativa desde elementos de la Psicología Social. Diversitas: perspectivas en psicología, 4(2), 427-441. https://www.redalyc.org/pdf/679/67940215.pdf
  • Seguí, P. V., & Pérez, N. S. (2015). La participacion de las familias en el analisis y la transformacion de su realidad mediante un debate familiar sobre valores y convivencia. Universitas Psychologica14(1), 355-367.
  • Vélez, M. D. C. D., & Blanco, D. M. L. (2018). Las relaciones de convivencia familiar y su impacto en la formación de valores de los adolescentes. Revista Pertinencia Académica. ISSN 2588-1019, (6), 133-150. https://core.ac.uk/download/pdf/234159534.pdf

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.