Çocukların Psikolojik Desteği Normalleştirmelerine Yardımcı Olun

Bir çocuğun bir psikoloğun hizmetine ihtiyaç duymasının birçok nedeni vardır. Bu nedenle, psikolojik desteği normalleştirmeye yardımcı olmak ve onlara yardımcı olabileceği yolları açıklamak önemlidir.
Çocukların Psikolojik Desteği Normalleştirmelerine Yardımcı Olun

Son Güncelleme: 31 Ekim, 2020

Psikiyatriyi ciddi zihinsel sağlık sorunları olan insanlar için gerekli görmeyi bırakan daha fazla yetişkin var. Aksine, bunu birçok durumda sağlıklı insanlara yardımcı olabilecek bir şey olarak görmeye başladılar. Bununla birlikte, toplumun çocuklarımıza aktarabileceği belirli bir olumsuz damgalama hala var. Bu nedenle, çocukların psikolojik desteği normalleştirmesine yardımcı olmak önemlidir.

Elbette, yeni nesillerin iyi bir akıl sağlığının faydalarından yararlanmasını istiyoruz. Suçluluk veya önyargı olmaksızın ihtiyaç duydukları kaynaklara erişebilmelerini istediğimizi söylemeye gerek yok. Bu, psikolojiyi çevreleyen damgayı yıkmamız ve çocuklarımızın onun birçok faydasını anlamalarına yardımcı olmamız gerektiği anlamına gelir.

Çocukların veya gençlerin profesyonel yardıma ihtiyaç duymasına neden olabilecek birçok koşul ve durum vardır. Davranış sorunları, kaygı, öğrenme güçlükleri, karmaşık kayıplar …

Eskiden çocuklar, akranlarından ve arkadaşlarından yargılama ve anlayış eksikliği yükünü taşırlardı. Bu nedenle, onlara bir psikiyatristle görüşmenin kendinizi iyi hissetmediğinizde tıp doktoruna görünmek gibi olduğunu göstermek önemlidir. Zor zamanlardan geçerken bir psikoloğa gidebiliriz.

Seansta bir çocuğu dinleyen psikolog kadın

Neden çocuklarımıza psikolojik desteği normalleştirmeyi öğretmeliyiz?

Çocuklar, masum ve önyargısız boş bir kağıttır. Ancak biz yetişkinler, bir şeyin iyi, kötü, kabul edilebilir veya kabul edilemez olduğu fikrini aktarırız. Bu nedenle çocukluk; saygı, empati ve anlayış gibi değerleri öğretmek ve eğitmek için ideal zamandır. Ve psikolojik desteği normalleştirmek, birçok nedenden dolayı önemli bir görevdir.

Başkalarını anlamak

Bazen kendimizi acı çeken birinin yerine koymak zordur. Bir şey bizim için basit veya kolay olduğunda, başkaları için karmaşık olabileceğini hayal etmek zordur.

Bu özellikle zihinsel ve duygusal sağlık söz konusu olduğunda geçerlidir. Yardım isteyenleri eleştirmek çok sık oluyor. Toplum nezleyi veya mide ağrısını sorgulamaz, ancak anksiyete veya depresyon yaşayanları parmakla gösterir.

Akademik kariyerlerinin bir noktasında, çocukların bir psikiyatristle görüşen bir sınıf arkadaşından bahsetmeleri çok muhtemeldir. Onlara psikolojik desteği geçerli ve sağlıklı bir şey olarak normalleştirmeyi öğrettiyseniz, daha anlayışlı ve nazik olacaklardır. Diğer çocukla empati kurabilir ve süreçlerinde onu destekleyebilirler.

İhtiyaç duyduklarında yardım istemek

Aynı zamanda, kendi çocuklarımız tek başına yüzleşmenin zor olduğu psikolojik veya duygusal zorluklar yaşayabilir. Bu anlarda, bir psikologla görüşmekle ilgili sahip oldukları fikir belirleyici olacaktır. Başka bir deyişle, yardım isteyip istemediklerini veya acı çekmeye devam edip etmeyeceklerini, sorunları hakkında suçlu hissedip hissetmeyeceklerini belirleyecektir.

Psikolojik desteği normalleştirmek, endişeli veya üzgün hissettiklerinde ihtiyaç duydukları kaynaklardan yararlanmalarına yardımcı olacaktır. Onlara, yardım etmeye istekli ve muktedir olan ve gelişmeleri için neye ihtiyaçları olduğunu öğreten insanlar olduğunu hatırlatacaktır. Küçüklerimizin, hepsine bir arada sahip olmaları gerekmediğini anladıkları, duygularından asla utanmaya ihtiyaç duymadıkları bir dünyada büyümeleri gerekiyor. Kısacası, psikolojik desteği normalleştirmek, ruh sağlığının önemini ve ihtiyaç duydukları desteği almak için sahip olmaları gereken hakkı anlamalarına yardımcı olacaktır.

psikolog ziyaretinde aile

Çocukların psikolojik dikkati normalleştirmesine nasıl yardımcı olunur?

Aşağıdakiler, küçüklerimize psikolojik desteği normalleştirmeyi öğretmemize yardımcı olabilecek bazı yönergelerdir:

  • Çocuklarımızı küçüklüklerinden itibaren duygusal zeka konusunda eğitmek önemlidir. Evdeki duygular hakkında açıkça konuşun ve çocuklara onları tanımayı ve ifade etmeyi öğretin. Bu şekilde, içeride bir şeylerin yanlış olduğunu nasıl tespit edeceklerini ve bunu nasıl ileteceklerini bilecekler.
  • Bir psikoloğun işinin ne olduğunu açıklayın ve çocuklarınızın konuyla ilgili sorularını yanıtlayın. Onlara, bir psikoloğun bize duygularımızı nasıl idare edeceğimizi öğreten ve daha iyi hissetmemize yardımcı olacak kaynaklar, araçlar ve egzersizler sağlayan bir kişi olduğunu söyleyin.
  • Bir örnek belirleyin: Bu, her zaman çocuklarınıza bir mesaj göndermenin en etkili yolu olacaktır. Kendi akıl sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın. Daha önce bir psikoloğa gittiyseniz, bu deneyimi çocuğunuzla paylaşın.

Psikolojik desteği çocuklar küçükken normalleştirin, böylece bu dersi tüm yaşamları boyunca yanlarında taşırlar. Konuyla ilgili olumlu bir tutum sergilemek, ihtiyaç duyduklarında yardım isteme kararını vermelerine yardımcı olacaktır. Ve aynı zamanda, aynı şeyi yapan diğerlerini desteklemelerine ve cesaretlendirmelerine yardımcı olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.