Düzen ve Yaratıcılık Arasındaki Denge İhtiyacı

Disiplinli çocuklar yaratıcı olamaz mı? Yaratıcı çocuklar sorumsuz mu? Düzen ve yaratıcılık arasında nasıl bir denge bulunacağını öğrenin.
Düzen ve Yaratıcılık Arasındaki Denge İhtiyacı

Son Güncelleme: 23 Nisan, 2021

Anneleri giysilerinin nasıl kirlendiğinden endişe ederken su birikintisine atlayan bir çocuk gördünüz mü? Çok geç yattıkları için okula bitkin gelen çocukları biliyor muydunuz? Yukarıdaki örnekler, birçok ailede meydana gelen günlük durumlardır ve düzen ile yaratıcılık arasındaki denge eksikliğini mükemmel bir şekilde göstermektedir.

Her çocuk, her ebeveyn ve her aile farklıdır. Tüm çocuklar aynı kişilik özelliklerine sahip değildir ve tüm haneler aynı kurallara ve değerlere uymaz.

Bazı ebeveynler yaratıcılığı teşvik etmeye ve diğerleri disiplini aşılamaya daha meyillidir. Ve çocuğun yararına yaptığınız sürece tüm seçenekler geçerlidir. Bununla birlikte, her durumda belirli bir denge olması çok önemlidir.

düzen ve yaratıcılık arasında denge: parmak boya yapması teşvik edilen çocuk

Yaratıcılığın kanatları

Hiç şüphe yok ki çocukların hayal güçlerini geliştirmeleri ve hayal güçlerini destekleyen ortamlarda büyümeleri gerekiyor. Hepsinin doğuştan sahip olduğu bu yetenek, etraflarındaki dünyayı keşfetmelerine ve öğrenmelerine olanak tanır. Deneme, sorgulama ve keşfetme, çocukların çevrelerini anlamalarına ve nasıl yöneteceklerini bilmelerine yol açan tüm süreçlerdir.

Yaratıcılık, onların bilişsel, motor ve sosyal becerilerini geliştirmelerine olanak tanır. Onları canlandırır, öz saygılarını ve özgüvenlerini arttırır. Ayrıca, yeteneklerini keşfetmenin ve meraklarını teşvik etmenin mükemmel bir yoludur. Tüm çocuklar denemekte ve başarısız olmakta, rotasını değiştirmekte ve eylemlerinin sonuçlarını keşfetmekte özgür olmalıdır.

Yaratıcılıklarını teşvik ederek, çözümsel bir kapasite, kendine güvenen ve doğaçlama bir kişilik ve değişime karşı esnek ve uyarlanabilir bir tutum geliştirmelerine yardımcı oluyoruz. Bu nedenle, kişisel gelişimleri için paha biçilemez bir değere sahiptir.

Düzenin sağladığı destek

Öte yandan düzen, gelişmekte olan bu küçük insanlar için son derece yararlı ve gerekli bir değeri de temsil ediyor. Rutinlerin ve programların çocuklara bir güvenlik ve öngörülebilirlik duygusu sağladığı bir gerçektir. Açık ve tutarlı sınırlar ve kurallar da gelişimleri için temeldir. Bu onların hayal kırıklığına tahammül etmeyi öğrenmelerine ve daha sorumlu ve azimli olmalarına yardımcı olur.

Mekanları, oyuncakları ve programları ile düzenli olmak daha büyük zihinsel ve duygusal dengeye dönüşür. Ayrıca disiplin, öz bakım, kendine ve başkalarına saygı gibi değerleri aşılamak için de düzen gereklidir.

Örneğin, konuşma sırasını beklemek, banyodan sonra kıyafetlerini almak veya çöplerini atmak, uyumlu bir birlikte yaşam için gerekli olan basit düzen jestleri olabilir.

Düzen ve yaratıcılık arasındaki denge

Hepimiz, en azından teorik düzeyde, sağlıklı çocuklar yetiştirmek için her iki niteliğin de gerekli olduğunun farkındayız. Bununla birlikte, söz konusu olduğunda, düzen ve yaratıcılık arasındaki dengeyi bulmakta genellikle zorlanıyoruz. Bu nedenle, aşırı uçlardan birine kaçma eğilimindeyiz. Ve hangisini seçersek seçelim, çok olumlu sonuçları olmayacak.

Su birikintisine atlayan çocuk

Çocuklarımıza oynamaları, hayal etmeleri ve keşfetmeleri için kanatlar verirsek, özgür ve kendiliğinden büyüyecekler, evet. Ancak şüphesiz kendilerini içeride hissetmelerini sağlayan bir yapıya ve nasıl davranacakları konusunda onları yönlendiren bir rehbere ihtiyaç duyacaklar.

Düzensiz bir aşırı yaratıcılık, sorumsuz, dağınık beyinli, konsantre olamayan ve bir hedefe doğru çalışamayan çocuklar yaratabilir. Gerçek dünyaya çıktıklarında, bu çocuklar hepimizin uymak zorunda olduğu ve uymakta zorlanacakları kurallar olduğunu görecekler. Kısacası mutsuz çocuklar olacaklar.

Ancak, fazla düzen de faydalı olmayacak. Aşırı katılık ve disiplin, çocukları, kendileri için düşünemeyen ve farklı ortamlara uyum sağlamada ciddi zorluklar yaşayan itaatkar ve kayıtsız bir kişilik geliştirmeye yönlendirir.

Öyleyse, kanatlarını kırmamaya çalışalım, ancak dönecekleri sağlam bir zemine sahip olduklarından emin olalım. Çocuğunuzun su birikintilerine atlamasına izin verin, ellerini kirletmesine izin verin, denemesine izin verin. Ama aynı zamanda onlara kendilerinden sonra temizlik yapmanın, düzenli olmanın ve iç ve dış dünyalarına dikkat etmenin değerini de öğretin. Düzen ve yaratıcılık arasındaki denge, çocukları mutlu eden şeydir.

İlginizi çekebilir ...
Çocuk Yetiştirmede Yasaklara Alternatif 6 Yöntem
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuk Yetiştirmede Yasaklara Alternatif 6 Yöntem

Ebeveynler olarak, konu çocuklarımıza geldiğinde bazı şeyleri yasakladığımız zamanlar vardır. Bugün yasaklara alternatif 6 yöntem önermek istiyoruz...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.