Evde İngilizce Öğrenmek

5 Kasım 2019
Evde İngilizce öğrenmenin çocuklarımıza çok sayıda faydası ve katkısı bulunmaktadır.

Bir öğretmen ve aynı zamanda Evde İngilizce Öğrenmek adlı kitabın yazarı* olarak ailelerin bana en sık sordukları sorulardan biri, evde yabancı dil öğrenmenin mümkün olup olmadığıdır. Bu soruya yanıtım her zaman için evet olmuştur. Eğer verilen tavsiyeleri dinler ve parmağınızın ucundaki kaynakları kullanmayı başarırsanız, çocuklarınız için elbette evde İngilizce öğrenmek mümkün olacaktır.

*Bego Corrales

Evde İngilizce Öğrenmek Mümkün Müdür?

20 yılı aşkın bir süredir hem çocuklara hem de yetişkinlere İngilizce öğretiyor olmamdan kaynaklanan geniş tecrübem doğrultusunda şunu söyleyebilirim ki; İngilizceyi farklı bir konu olarak kendi içinde ve izole bir biçimde öğretmeye çalışmak genellikle başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Çünkü çocuklar, uğraştıkları konuyu veya yaptıkları işleri bir biçimde belirli bir mantık çerçevesi içinde anlamak isterler. Yani İngilizce kendi başına bir ders olarak öğretilmeye çalışılırsa, bu durum onların hiç ilgisini çekmeyecektir. Bunun yerine, İngilizce eğitimini bir uygulama ya da farklı bir konu çerçevesi içinde anlam kazanacak şekilde vermeye çalışırsak, çocukların çok daha hızlı bir biçimde algıladıklarını ve öğrendiklerini görürüz.

Aslında pek çoğumuz, istenilen seviyelerde bir yabancı dile sahip olabilmek için yıllarca ders çalışmış ve kelime ezberlemekle vakit harcamışızdır. Bunun dışında, yaş ilerledikçe yeni bir dil öğrenmenin daha zor olduğu da bilinen bir gerçektir. Dil öğrenimi çocuklar açısından incelendiğinde, ezberlenecek kelime listeleri ya da cümle tekrarları gibi teknikler onların sıkılmalarından başka bir işe yaramamakta ve yabancı dil öğrenimi konusunda herhangi bir ilerleme sağlamamaktadır.

Günümüzde İngilizce öğrenimi konusunda çocuklarımız için son derece önemli fırsatlar ve imkanlar bulunmaktadır. Bu bağlamda, çocuklar artık çok küçük yaşlardan itibaren strese girmeden, ders çalışmadan ve neredeyse farkında olmadan İngilizce öğrenme şansına sahiptirler. Tüm bunların da ötesinde, anne ve babalar olarak bizlerin İngilizce bilgisinden bağımsız olarak çocukların bu dili evde öğrenmeleri mümkün hale gelmiştir.

İngilizce öğrenmek ve konuşmak

Bu nedenle, ebeveynler olarak bu fırsatı kaçırmamalı ve çocuklarımızın herhangi bir çaba sarf etmeden yabancı dil öğrenmelerine yardımcı olmalıyız. Bu sayede çocuklarımız için hem kişisel hem de profesyonel anlamda gelecekte birçok kapının açılabileceğini unutmamalıyız.

Evde Öğrenmek Neden Daha Faydalıdır?

  • Doğal bir biçimde öğrenirler. Yeni başlayanlar için şunu belirtmek gerekir ki, çocuklar ev rutinleri içinde, oyunlar oynayarak ve en sevdikleri şarkıları söyleyerek doğal bir biçimde öğrenirler. Bu nedenle mümkün olan her fırsatta İngilizce ile haşır neşir olmasını sağlarsak, çocuklarımız bir yandan dili doğal bir biçimde öğrenirken, diğer taraftan da aslında yeni bir dil öğrendiklerinin farkına bile varmazlar.
  • Eğlenerek öğrenirler. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi, eğer çocuğumuzun sevdiği aktivitelerin içine İngilizceyi de katarsak, bu dili keyif alarak öğrenir. Bu yöntem, yeni bir dilin kolay ve kalıcı bir biçimde öğrenilmesi açısından son derece etkindir.
  • Kendilerini zorla öğreniyormuş gibi hissetmezler. Bunlara ek olarak çocuklar ev içinde kendilerini baskı altında ve zorla öğreniyor gibi hissetmezler. Çünkü bunu bir zorunluluk ya da işlemeleri gereken bir ders konusu gibi algılamazlar. Bu öğrenim sürecini tamamen doğal ve basit bir biçimde günlük rutinleri içine dahil ederler.
  • Utangaçlık hissetmezler. Benzer şekilde, küçük yaşlardaki çocuklar hata yapmaktan korkmazlar. Kendilerini güvende hissettikleri bir ortam içinde bulunduklarında, konuşmaya çalışmak konusunda da çok daha serbest davranırlar. Ayrıca cümle kurma ve yeni kelimeleri kullanma konusunda ise herhangi bir çekince duymazlar.

Çocuğumun Evde İngilizce Öğrenmesine Nasıl Yardımcı Olabilirim?

  • İngilizce dinlemesini sağlayın. Çocuğunuzun ev içinde mümkün olan her fırsatta İngilizce dinlemesini sağlayın. Bunun için çok sayıda seçenek bulabilirsiniz: televizyon, radyo, çocuk şarkıları vb. Çok küçük yaşlarda olsalar ya da dikkatlerini vermiyor gibi gözükseler de, bilinçli olmayan bir biçimde dinleme yapmanın öğrenme sürecine doğrudan katkı sağladığı bilinmektedir.
  • İngilizce hikayeler, şarkılar ve oyunlar. Bir hikayeyi çocuğunuza İngilizce olarak anlatmak, İngilizce şarkılar söylemek ya da İngilizce oyunlar oynamak için karşınıza çıkan her fırsatı değerlendirin. Günümüzde internet üzerinden ulaşabileceğimiz sayısız kaynak bulunmaktadır.
İngilizce kitap okuyan çocuk

  • İngilizce aygıtlar. Eğer çocuk tablet ya da elektronik oyunlarla ilgileniyorsa, bunların İngilizce versiyonlarını kullanmasını sağlayın.
  • İngilizce rutinler. Ev içinde her gün yapılan günlük rutinleri, İngilizce eğitimi için birer avantaja dönüştürün. Bu tür durumlara örnek olarak banyo zamanı, yemek zamanı, uyku zamanı vb. verilebilir. Bunlara benzer her fırsatı iyi bir biçimde değerlendirmeye çalışın.
  • İngilizce konuşmasını sağlayın. Çocuğunuzun ana dili İngilizce olan kişilerle konuşmasını sağlamak için fırsatlar yaratmaya çabalayın. Bunu gerçekleştirmek için çok sayıda seçenek bulunmaktadır: Yabancı bir ülkeye seyahat etmek, evinizde yabancı bir öğrenciyi misafir etmek ya da yakın çevrenizde İngilizce konuşan insanlar aramak bu seçeneklerden birkaçıdır.

Eğer İngilizce Seviyem Yeterli Değilse Ne Yapmalıyım?

Gördüğünüz gibi çocuklara evde İngilizce öğretmek için önerdiğim tüm seçenekler, anne ve babanın İngilizce bilip bilmemesinden bağımsız olarak ele alınmalıdır. Ayrıca, anne ve baba olarak sizin İngilizce seviyeniz de istediğiniz düzeyde değilse, bu fırsatı siz de değerlendirebilir ve yabancı dil kapasitenizi geliştirebilirsiniz.

Bununla birlikte eğer anne ve babadan en az birinin İngilizce seviyesi iyiyse, bu durumda çocukla İngilizce konuşmak çok daha faydalı olacak ve çocuk için İngilizce öğrenmek daha basit bir hale gelecektir. Bu tür bir durumu çift dille ebeveynlik olarak tanımlayabiliriz.

O halde, anne ve babanın İngilizce seviyesinin çocukların evde dil eğitimini sınırlayıcı bir konu olmadığı açıktır. Aslında en temel ihtiyaç, amacımızın net olması ve elimizdeki tüm kaynakları değerlendirme kapasitemiz olacaktır. Sonuçta,  yeterli dil seviyesine sahip olacak çocuklarımızın büyüdüklerinde bize müteşekkir olacakları gerçeğini her zaman aklımızda bulundurmamız gerekir.

  • Corrales, Bego. (2018). Aprender inglés en casa: Consigue que tus hijos aprendan inglés sin darse cuenta mientras tú lo mejoras.