İyi Ders Çalışma Alışkanlıkları Neden Önemlidir?

Çoğu kişi etkili öğrenmeyi saatlerce ders çalışmak sanmaktadır. Fakat başarılı bir öğrenci olmanın anahtarı iyi ders çalışma alışkanlarını edinmektir. Diğer bir deyişle, önemli olan daha fazla çalışmak değil, daha zekice çalışmaktır.
İyi Ders Çalışma Alışkanlıkları Neden Önemlidir?

Son Güncelleme: 30 Ocak, 2020

Etkili bir şekilde öğrenme için öğrencilerde iyi ders çalışma alışkanlıkları bulunması oldukça önemlidir. Çocuklar akademik seviyelerinde yükseldikçe (ilk, orta ve yükseköğretim) bu daha önemli ve belirgin hale gelmektedir. Çoğu zaman günde bir iki saat ders çalışmak liseyi iyi notlarla bitirmek için yeterlidir.

Öğrenciler üniversiteye geçmeden önce ilkokul ve lisede bu iyi alışkanlıkları edinmelidir. Üniversiteye başladıklarında etkili ve akıllıca çalışmayı öğrenmek için çok geç olabilir.

İyi ders çalışma alışkanlıklarına sahip başarılı öğrenciler

Bazı öğrencilerin ilköğretimi fazla efor sarf etmeden geçebildiği doğrudur. Fakat bu istisnai bir durumdur. Çoğu öğrenci ilköğretimi etkili ders çalışma alışkanlıkları geliştirip, bunları uyguladıklarında başarıyla bitirir.

“Bellek üzerine araştırmalar, en etkili çalışma yöntemleri ile ilgili bir dizi önemli öneri sunmaktadır. En önemli önerilerden biri, öğrencilerin sadece materyali okumak yerine kendi kendilerini test etmeleridir.”

 – Robert Bjork ve Nate Kornell, Psikonomik Bülten ve İnceleme –

ders çalışan çocuk

Ancak öğrencilerde iyi ders çalışma alışkanlıkları oluşturmayı amaçlamadan önce hatırlamamız gereken bir şey var. Etkili çalışma alışkanlıkları her öğrencinin farklı öğrenme stilini anlamaya bağlıdır. Bu anahtar bilgi, öğrencileri akademik başarıya ulaştıracak alışkanlıkları geliştirmeye doğru yönlendirmemizi sağlar.

En iyi ders çalışma alışkanlıkları

İyi öğrencilerin akademik başarıya ulaşmak için uyguladığı en iyi ders çalışma alışkanlıklarını sizler için derledik. Aşağıda verilen alışkanlıkları oluşturmak için sıkı çalışmanın büyük önemli vardır.

Notlar yükselir, bilgi artar ve bilgiyi özümseme yeteneği gelişir.

Her şeyi bir anda öğrenmeye çalışmayın

Başarılı öğrenciler ödevlerini ve çalışma zamanlarını kısa süreli parçalara ayırma eğilimi gösterirler.  Öğrenmeleri gereken tüm bilgiyi sadece bir veya iki oturumda özümsemeye çalışmazlar. Çalışmak için düzenli ve kısa dönemler belirlemek ve düzenli molalar vermek önemlidir.

Ne zaman çalışacağınızı planlayın

Hafta boyunca ders çalışmaya ayırmak için gün içerisinde belirli saatler planlamak önemli bir noktadır. Yaptığınız plana sadık kaldığınıza emin olun. Düzensiz bir şekilde istedikleri zaman çalışan öğrenciler, belirli bir rutine göre çalışanlarla aynı hedeflere ulaşmazlar.

Çalışmalarını eksiksiz tamamlayan öğrenciler bile haftalık bir rutin oluşturmalıdır. Öğrenilen bilgileri gözden geçirmek için haftada birkaç gün belirli bir zaman dilimi ayırmak, akademik başarının artmasını garanti edecektir.

Her gün aynı saatte ders çalışmak önemlidir

Tek önemli olan çalışmak için belirli günler ayarlamak değildir. Bunun yanında tutarlı bir günlük çalışma rutini oluşturulmalıdır. Her gün ve her hafta aynı saatte çalışmak, ders çalışmayı günlük yaşamın düzenli bir parçası haline getirir.

Her çalışma oturumunda zihinsel ve duygusal hazırlık ve isteklilik artar. Beklenmedik bir olay sonucu çocukların rutinlerini değiştirmesi çok büyük bir sorun olmaz. Ancak en kısa sürede düzenli rutinlerine geri dönmeleri büyük önem taşır.

elleri başında ders çalışan kız çocuğu

Her çalışma oturumunun belirli bir amacı olmalıdır

Net hedefler olmadan çalışmak etkili bir çalışma yöntemi değildir. Her çalışma oturumu sırasında neyi başarmak istediğinizi bilmek önemlidir. Öğrenciler çalışmaya başlamadan önce genel akademik hedeflerine uygun bir hedef belirlemelidir.

En zor ödeve öncelik verilmelidir

En zor ödevler ve konular daha fazla çaba ve zihinsel enerji gerektirir. Bu yüzden, önce onları tamamlamak en iyisidir. Öğrenciler en zor konuya çalışmayı bitirdikten veya en zor ödevi tamamladıktan sonra, geri kalanı daha kolay gelir.

Çalışma alışkanlıkları: Çalışma süresi boyunca dikkat dağıtıcı unsurları kaldırın

Ders çalışmaya çalışırken dikkat dağıtıcı şeyler öğrencilerin düşünce zincirlerini kırmalarına neden olur. Hatta öğrencileri bütünüyle konsantre olmaktan alıkoyarlar. Sonuç olarak, çalışmaları etkisiz hale gelir.

Yani, çalışmaya başlamadan önce, öğrenciler kimsenin onları rahatsız etmeyeceği veya dikkatlerini dağıtmayacağı bir yer bulmalıdır. Bazı insanlar için bu, bir kütüphanenin sessizliği anlamına gelir. Arka planda gürültü olsa bile evde başarılı bir şekilde çalışmayı becerebilenler de vardır.

Sonuç olarak, yukarıda sıraladıklarımız gibi iyi çalışma alışkanlıkları akademik başarılarda önemli gelişmelere zemin hazırlar.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.