Çocuğunuzun Daha Kolay Bir Şekilde Uyanmasına Nasıl Yardımcı Olursunuz?

Her sabah çocuğunun uyanmasına yardımcı olmak her ebeveynin yapmak zorunda olduğu bir görevdir. Bu yardım ile çocuklarınızın kendi kendilerine yetme becerilerine katkı sağlamış ve onlara belli bir oranda özgürlük kazandırmış olursunuz. Her gün keyifli sabahlar yaşayabilmek adına makalemizdeki tüyoları uygulayabilirsiniz.
Çocuğunuzun Daha Kolay Bir Şekilde Uyanmasına Nasıl Yardımcı Olursunuz?

Son Güncelleme: 18 Eylül, 2018

Bu makalemizde çocuklarınızın sabahları daha kolay uyanmalarını sağlayacak bazı bilgiler bulacaksınız.

Sabah erken kalkmak yetişkinler açısından bile zor bir iş haline gelebilmektedir. Bu nedenle sabahlarınızı hem kendiniz hem de çocuklarınız için daha keyifli bir hale getirebilmek adına makalemizi okumaya devam ediniz.

Çocuklarınızın daha kolay uyanmalarına yardımcı olacak 5 önemli ipucu

Çocuğunuzun daha kolay bir şekilde uyanmasına yardımcı olmanızın tüm aileye faydası olacaktır. Çünkü çabuk uyanmak size zaman kazandıracak ve güne olumlu duygular ile başlamanıza olanak sağlayacaktır.

Aşağıdaki önerileri dikkatle inceleyin ve bu önerileri ailenizin günlük yaşamına uyumlu hale getirin:

  1. Organizasyon çok önemlidir

Sabah vakitlerinizi daha kolay bir hale getirmek adına yapacağınız ilk şey gerekli olan her şeyi hazırlamanız ve bir düzene koymanızdır. Eğer çocuğunuzu okula ya da bir aktiviteye gitmesi için erken kaldıracaksanız okulda ya da bu aktivite esnasında ihtiyacı olacak kıyafet, ayakkabı ve çanta gibi her şeyi önceden hazırlayın.

Gerekli olan malzemenin hazırlanması ve düzenlenmesi esnasında çocuğunuzdan yardım alın. Gerekli malzeme listesi oluşturarak çocuğunuzun ihtiyacı olan malzemeleri hazırlarken zaman kazanabilirsiniz.

Zaman ile bu hazırlanma günlük rutin bir iş haline gelecektir ve çocuğunuzun kendi kendine yeterli hale gelmesine katkı sağlayacaktır.

  1. Erken kalkmak istiyorsanız erken yatın

Uyku , vücudunuzun erken kalkabilmesi için ihtiyaç duyduğu dinlenmeyi sağlaması açısından çok önemlidir. Bu nedenle çocuğunuzun uyanmakta zorluk çektiğini fark ediyorsanız onu mümkün olduğunca erken yatırın.

çocukları uyandırma yöntemleri

Doktorlar, okul çağındaki çocukların her gece en az 8-9 saat uyumalarını tavsiye ediyorlar. Yeterli uyku çocukların büyüme hızını düzenler ve öğrenme yetilerini geliştirir.

  1. Yeterli zaman aralığı bırakın

Uyanmayı kolaylaştırmak adına önerilen bir diğer yöntem de 15 dakikalık bir zaman aralığı bırakmanızdır. Evden çıkmanız gereken saatten 15 dakika önce uyanarak bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Bu yöntem ile çocuğunuz acele etmeye gerek duymadan sakin bir şekilde uyanabilecektir.

  1. Çocuğunuzu nazik bir şekilde uyandırın

Uyanmak, yetişkinler açısından bile zor bir eylem olabilmektedir. Bu nedenle çocuğunuzu uyandırırken onu zorlamayın ve kaba bir dil kullanmayın. Bu konudaki tavsiyemiz odasına gidip kulağına usulca “uyanma ve hayallerini gerçekleştirme vakti geldi” gibi hoş ve nazik bir cümle fısıldamanızdır.

Kullanacağınız bu kibar dil ve gösterdiğiniz sıcak ilginiz ile çocuğunuz güne mutlu bir başlangıç yapacaktır. Işıkları yakın (ya da perdeleri açın) ve tekrar uyuyakalmayacağından emin olun.

“Sabahlarınızı daha kolay bir hale getirmek adına yapacağınız ilk şey gerekli olan her şeyi hazırlamanız ve bir düzene sokmanızdır.”

  1. Çocuğunuza örnek olun

Çocuğunuza uyanma konusunda yardımcı olmanızın en iyi yolu ona iyi bir örnek oluşturmaktır. Önce siz kendiniz yeterli miktarda uyuduğunuzdan, düzenli olduğunuzdan ve erken kalkmaktan şikâyet etmediğinizden emin olun. Çocuğunuz her konuda olduğu gibi bu konuda da sizi izliyor ve örnek alıyordur.

Çocuğunuzun sabahları acele ile hazırlandığınızı görmemesi için elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın. Çocuğunuz, sizin de en az ondan beklediğiniz kadar düzenli olmanızı görmek isteyecektir. Çocuğunuzun sizin yaptığınız her şeyi aynı sizin yaptığınız gibi yapmaya çalışacağından hiç kuşkunuz olmasın.

çocukları uyandırma yöntemleri

Küçük yaştaki çocukları uyandırmak için tavsiyeler

Küçük çocukları zorlanmadan uyandırmak hiç de kolay bir iş değildir. Bunun ile birlikte bu uyandırma sürecini kavga etmeden ya da tatsızlık yaşamadan başarmak adına uygulayabileceğiniz birkaç önerimiz de bulunmaktadır.

Uzmanlarca işe yaradıkları ispatlanmış birkaç yöntemi aşağıda sıralıyoruz:

  • Çocuğunuza onun hoşuna giden bir çalar saat alın. Çocuğunuzu çalar saat alabileceğiniz bir mağazaya götürün ve en sevdiği ünlü karakteri ya da süper kahramanı içeren bir saat almasına izin verin. Ona bu saati nasıl kuracağını ve kullanacağını öğretin. Bu şekilde davranmanız çocuğunuzun yeni aldığı saatin bir an önce çalmasını ve onu uyandırmasını istemesini sağlayacaktır. Ayrıca bu yöntem çocuğunuza belli oranda bir özgürlük alanı vermenizi sağlayacaktır.
  • Çocuklarınızdan önce uyanın ve onlardan önce hazırlanmaya başlayın. Mesela onlara güzel bir kahvaltı hazırlayın.
  • Erken kalkmaları gereken sabahın öncesindeki gece onlar ile hoş bir şekilde sohbet edin. Çocuklarınıza onları çok sevdiğinizi ve onların erken kalkmalarını istediğinizi söyleyin. Uygulayacağınız bu zihinsel hazırlık uyanma sürecini kolaylaştıracaktır.

Uygulayacağınız birkaç küçük değişiklik ile çocuklarınızın sabah kolay uyanmalarına yardımcı olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey onların programlarını düzenlemek ve herkes için uygulanabilir rutinler oluşturmaktan ibarettir. Bu konuda harcayacağınız gayretin karşılığını alacağınızdan emin olabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.