Çocuğunuzun uyumak için yakınında olmanıza ihtiyacı var

Çocuğunuzun uyumak için yakınında olmanıza ihtiyacı var

Son Güncelleme: 16 Aralık, 2018

Bir bebek doğduğunda, uyku, gelişiminin eksenlerinden biri olur. Fakat annenin de uyumaya ihtiyacı vardır. Hem bebeğin hem de annenin gerektiği kadar uyuyabilmesi birbirlerine yakın olmalarından geçiyor ve şimdi nedenini açıklayacağız.

Bebeğinizin uykuya dalması ve devam etmesi için yakınında olmanıza ihtiyacı var.

Bebeğiniz karnınızda uzun zaman geçirdi ve 9 ay boyunca bir dakika bile oradan ayrılmadı ve şimdi de kalp atışınızı hissetmeye, duymaya, size dokunmaya, sizin karnınızda ve tamamen mutlu olduğu zamanı hatırlamaya ihtiyacı var.

aile ayakları

Uyku, bebeğinizin gelişimi için gereklidir.

Onlarla birlikte uyuduğumuzda, ağlamaya başlamaları için bir neden kalmıyor çünkü artık gözyaşları içinde bize seslenmelerine gerek yok.

Bebek anne ve babasının yakınında olduğunda, birçok avantaj oluşur:

  • Çocuğun ateşi daha iyi bir seyir izler
  • Hormon seviyeleri daha düzenli olur
  • Kalp atış hızı dengelenir
  • Solunum gelişir
  • Bağışıklık sistemi güçlenir
  • Enzim üretimi artar

Bu nedenle, ebeveynleriyle daha fazla vakit geçiren çocuklar daha sağlıklı oluyor, daha az hastalığa yakalanıyor ve daha fazla kilo alıyorlar.

Emzirme iyileşir

Oldukça basit, acıktıklarında, anne hemen o an emzirebilir ve birçok bebek böylece ağlamaya yeltenmez bile.

Bu nedenle, ebeveynleriyle birlikte uyuyan bebekler daha uzun süre emzirilir.

Bu bebekler o zaman daha fazla anne sütü alır ve dahası, anne hep yakınlarda olduğunda da geceleri daha sık meme emerler, bu da bebek için yararlıdır.

Daha tetikte oldukları doğru, ancak emzirilen bebeklerin daha erken uykuya daldıkları da doğrudur ve bu anneler için de geçerlidir. Aslında bu vücuttaki doğal bir süreçtir.

annesinden süt emen bebek

Kanguru yöntemi

Ulusal ve uluslararası çoğu hastanede, bu teknik kesin bir şekilde uygulanmaktadır. Yararlı olduğu kanıtlanmış olan “kanguru yöntemi” olarak adlandırılır.

Çünkü bebeklerin kilosu daha fazladır, kalp ritmi daha düzenlidir, daha sakinlerdir, sağlıkları iyidir ve hastaneden erken ayrılabilirler.

Kanguru Yöntemi uygulaması, erken ya da zamanında doğmuş, sağlıklı veya hasta olan tüm bebekler için mümkündür. Bu, bebeği almak ve bakımını sağlamak için en iyi yoldur.

Bu esasen cilt teması, talep üzerine emzirme ve anne ya da bebeğin ihtiyaç duyduğu bakımı sağlamaktır.

Sağlıklı bir çocuğun tek ihtiyacı annesiyle temas kurmak ve besindir.

Bebeğin prematüre olması, düşük doğum ağırlığı olması ya da bir rahatsızlığı olması durumları varsa, cilt teması sağlanması gereken tıbbi bakımın temeli olacaktır.

Yakın uyuma nedir? (Co-sleeping)

Ani bebek ölümleri oranının dünyadaki en düşük rakamları çocuğun anne baba ile uyuması yönteminin uygulandığı Japonya gibi ülkelere aittir.

Bu, aynı yatakta uyuyarak, ebeveyn yatağına monte edilebilmesi için özel tasarlanmış beşikle veya köşelerinden biri olmayan geleneksel bir beşik kullanarak yapılabilir.

Özellikle soğuk havalarda yataktan çıkmaya gerek kalmaması rahatlığı, annenin ve bebeğin neredeyse hemen uykuya dalmalarını sağlıyor.

Ve anne genelde kaç kez uyandığını bilmez, çünkü aslında hiç uyanmamıştır.

Nöronal gelişim derin rüyalar görme evresinde doruğa ulaşır, bu nedenle çocuğunuzla birlikte uyumaya başladığınızda, çocuğun fizyolojik korunması için ideal bir durum olan daha fazla anne sütünü almanın yanı sıra, zihinsel gelişimi de hızlanır.

Yakınlarında yiyecek buldukları, ebeveynleri ile senkronize bir şekilde nefes aldıkları ve onlara bakan kişiler daha yakınlarında olduğunda güvende hissettikleri için, ebeveynleriyle birlikte uyuyan bebekler daha iyi uyurlar.

Bu, daha iyi dinlendikleri anlamına geliyor çünkü sonrasında gündüz daha fazla enerjiye sahip, daha aktif oluyorlar ve dolayısıyla daha iyi gelişiyorlar.

İnsan ırkı, mağaralarda yaşayan primatlar olduğumuz zamanlardan bu yana tarih boyunca, birlikte uyku yöntemini uygulamıştır. Sadece son 150 yıl içinde, çok odalı evlerin gelişiyle birlikte, bebekler ebeveynlerinden ayrı uyumak üzere ayrılmışlardır.

Sonuç olarak, anne ve bebek gerçekten uyumak istiyorsa, bunu birlikte yapmaktan çekinmeyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.