Çocuk için doğum günü kutlamak önemli midir?

Yeni ebeveyn olduğumuzda kendimize şu soruyu sorarız: Bebek gerçekten ilk doğum gününden memnun kalacak mı kalmayacak mı? Şimdi bu konuyu daha detaylı konuşacağız.
Çocuk için doğum günü kutlamak önemli midir?

Son Güncelleme: 09 Mayıs, 2019

Genel olarak çocuklar çoğunlukla dördüncü doğum günü ve sonrasını hatırlamakta güçlük çekmez. 4 yaşından önce çocuklar için doğum günü hatırlamak güçtür.

Bu yüzden, birçok ebeveyn bebeklerinin ilk doğum günleri yaklaştıkça endişelenirler: Zaten doğum günlerini bebekler 4 yaşından önce hatırlamıyor, kutlamalı mıyız? Doğum günleri ufaklığımızın bir yaşına daha basmasını kutlamak için yaptığımız sosyal etkinlikler aslında!

Çocukluk döneminde ebeveynler çocuklarına renkli ve bol eğlenceli doğum günleri hazırlamak isterler. Fakat çoğunlukla doğum günü partisi bebekten çok yetişkinlere yönelik bir etkinliğe dönüşür.

Peki, doğum günlerini kutlamak çocuk için önemli midir? Cevabımız hayır. Hayatının ilk üç senesinde çocuklar için muhteşem bir doğum günü hazırlayıp hazırlamamanız onu çok da ilgilendirmez.

O bu yaşlarda daha çok güvende hissetmek, bakılmak, sevilmek ve mutlu olmaya ihtiyaç duyar. Bebekler hayatlarının bu ilk aşamalarındayken en önemli şey belki de aile olarak bir araya gelerek doğum gününü kutlamak: Bunun ötesinde gösterişçiliğe gerek yok.

Evet, bizler lezzetli bir kekin tadına varabiliriz, birkaç balon yerleştirmesi yapabiliriz, komik kıyafetler giyebiliriz veya başka tür detaylarla ilgilenebiliriz.

Fakat bu iş esasında ufaklığımızla güzel bir gün geçirmekle ilgili. Tabii ki doğum günü esnasında gösterişçi olmayalım diye de fotoğraf çekmemezlik yapmamak gerekiyor.

Eğer bebeğiniz doğum gününü hatırlamayacaksa kutlamanın ne anlamı var?

Çocuk doğum gününü hatırlamayacak olsa bile biz ebeveynler o günü unutmayacağız. Çocuklarınıza ileride 2 yaşına girdiğinde hazırladığınız partinin ne kadar güzel geçtiğini söylemek istemez miydiniz?

Bu tip yaşanmış anıları çocuğunuza ileride anlattığınızda onlar da geçmişte nasıl davrandıklarına, neler yaptıklarına, nelerden hoşlandıklarına ve hepsinin ötesinde kendilerine dair daha farkında bir bilgiye erişirler.

Çocuğunuzun doğum gününü kutlamanızın bir diğer pozitif tarafı da onlar hatırlamayacak olsa da onlarla güzel vakit geçirmek ve onlarla beraber vakit geçirebilmiş olmak olacak.

Sonrasında çocuklarınız büyüdüğünde onlar doğum günlerini diğer çocuklarla oynayarak geçirmek isteyecek; bu noktada anne ve babayla geçirdikleri doğum günleri onlar için sıkıcı hale gelecek.

mutlu bebek

Neden doğum günü kutlarız?

Eğer çocuğumuzun doğduğu günü kutlayarak hatırlamak istiyorsak en önemli şey bu doğum gününü kimi onurlandırmak için yaptığımızı unutmamak olacak. Evet! Gelen misafirlerle de ilgilenmemiz gerekecek. Fakat biz yine de çocuğumuzun esenliğini koruyacak her tip önlemi almalıyız.

Çocuğunuzla doğum gününü kutlamak aile üyeleri arasındaki bağı güçlendirebileceğiniz bir fırsattır. Benzer şekilde doğum günü çocukların sevildiklerini ve kabul edildiklerini hissetmeleri için faydalıdır. Doğum günü sayesinde çocuğumuz ailesi ve arkadaşları için onun dünyasının önem taşıdığını fark eder.

Aileyle beraber güzel anılara sahip olmanın sebeplerini saysak bitmez; bu durum aslında sadece muhteşem partiler hazırlamakla alakalı değil. Çocuğun aitlik duygusunu hissedebilmesi için aileyi bir araya getiren her tür etkinlik faydalı olacaktır.

Tarihe önem veren biziz

Çocuklar için aslında doğum günleri kendi başlarına bir anlam ifade etmediği için bu noktada ebeveynlerin doğum günü üzerine kurdukları tüm beklentiler aslında çocuğa da bu günün önemli olduğunu aşılar.

Çoğunlukla yetişkinler çocuklarına doğum günü kutlamanın ne kadar önemli olduğunu öğretip aşılarlar. Bu yüzden çocukların birçoğu doğum günlerinin önemi konusunda önceden koşullanmış halde olurlar.

Böylece doğum günleriyle alakalı giderek beklentileri yükselen çocuklar da doğum günü partisi hiç kutlanmamış çocuklara göre daha yüksek beklentilerle hayatlarına devam etmektedirler.

Bu yüzden ebeveynler olarak şunu dikkate almamızda fayda var: Eğer bir şekilde çocuk bu günü kutlamaya önem veriyorsa bu günü kutlamak için daha büyük çaba harcamamızda fayda var.

Doğum günlerinin aşıladığı değerler

Genel olarak doğum günleri o bölgenin, kültürün ve doğum gününü kutlayan ailenin değerlerine göre şekillenir. Fakat yine de belli benzer değerler yakalamamız mümkün: Doğum günleriyle temelde aşılanan değerlerden biri çocukların bir sosyal grubun parçası hissetmelerini sağlamak.

O değerlerden bir diğeri ise kültürü koruyarak sonraki kuşağa aktarımını sağlamak. Hiç şüphesiz ki doğum günleri. paha biçilemez derecede öğretici bir etkinlik olarak karşımıza çıkar

baloncuk

Örneğin, paylaşmayı öğrenmek, kendimizi daha özgüvenli bir şekilde taşıyabilmek doğum günlerinde karşımıza çıkan değerli ve öğretici paydalar olur.

Diğer bir yandan ise aile üyeleri doğum günleri ile olaylara daha sakin yaklaşmayı ve spontan olabilmeyi öğrenirler. Bu ebeveynlerin de tekrar kendilerini çocuk gibi hissedebilmeleri için bir fırsat sunar.

Bu sebeplerden dolayı doğum günü fırsatını arkadaşlık değerlerini vurgulamak için kullanmalıyız. Böylece çocuklarımız arkadaşlığın materyal objelerden ya da aldıkları materyal hediyelerden daha değerli olduğunu öğrenebilirler.

Teşekkür edebilmek geliştirilmesi önemli bir değer. Çünkü doğum günü partisi üzerinden yaşayacağınız farkındalıkla şunu öğreneceksiniz: Çocuğunuz onun için tüm yaptıklarınızın düzgün bir şekilde değerinin farkına varabilecek hassasiyete doğru evrilecek.

Örneğin beğendiğiniz bir doğum günü teması seçtiniz ve böylece çocuğunuzu nasıl mutlu edebileceğinize yönelik ona gösterebileceğiniz bir şeyler var.

Ebeveynlerin çocuklarının doğduğu günü onurlandırmak için düzenlediği bu özel gün hem sizin hissettiğiniz hem de çocuğunuzun hissettiği sevgiyi gösterebilmesi için bir fırsat sunacak. Tüm bunlar özelinde şunu söylemek mümkün: Sevgi bu tip kutlamalarda en öne çıkan değer olur.

Çünkü doğum günleri sevgi ile planlanarak temelinde sevgi taşır. Bunların yanında bu günü kutlayan aileler ve özellikle ebeveynler kutlama düzenlenen çocuklarıyla bir olma fırsatı yakalarlar.

İlginizi çekebilir ...
Bebeğin İlk Doğum Günü Neden Kutlanır?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Bebeğin İlk Doğum Günü Neden Kutlanır?

Bebekler ilk yaşlarını doldurduklarında, doğum gününün ne anlama geldiğinin ya da kendileri için hazırlanan partinin anlamının farkında olmadığını ...


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.