Okula Gitmeden Kahvaltı Yapmanın Önemi

Öğrenme ve konsantrasyonla ilgili sorunları önlemek için çocukların okula aç karnına gitmemeleri çok önemlidir. Dahası, gün içerisinde yapılması gerekenleri yapmak gerekli besinleri almak söz konusu olduğunda kahvaltı çok önemlidir.
Okula Gitmeden Kahvaltı Yapmanın Önemi

Son Güncelleme: 28 Aralık, 2020

Bazı çocuklar son dakikada uyanır ve okula yetişebilmek için kapıdan koşarak çıkmak zorunda kalır. Sonuç olarak, okula gitmeden önce kahvaltı yapma alışkanlığı geliştirmezler ve hatta çok erken bir şeyler yedikleri takdirde kendilerini rahatsız hissettiklerini iddia ederler. Ancak okula gitmeden kahvaltı yapmanın önemi büyüktür.

Okula gitmeden kahvaltı yapmanın önemi

Mutlaka kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu bir yerlerde okumuş veya duymuşsunuzdur. Bu sadece yetişkinler için değil, aynı zamanda çocuklar için de geçerlidir.

Sabahları iyi beslenmek, önceki günden beri tuttuğumuz “orucu” tam anlamıyla “bozmamızı” sağlar. Ayrıca, günlük faaliyetlerimizi gerçekleştirmemiz için ihtiyaç duyduğumuz yakıtı da sağlar, özellikle de günün ilk saatlerinde.

Yetişkinlerin de kahvaltı öğününü atlamaması gerekse de,  söz konusu okul çağındaki çocuklar olunca kahvaltı daha da önemlidir. Bunun nedeni, okula aç karnına gitmenin çocukların sağlığını ve bilişsel performanslarını etkileyebilmesidir.

Okula gitmeden önce kahvaltı yapmak, çocukların daha fazla konsantre olmalarına, öğrenmeye daha açık olmalarına ve hatta daha iyi davranışlar sergilemelerine olanak tanır.

Karnı tok olan çocuğun ruh hali daha iyi olur ve oynamak, koşmak, egzersiz yapmak ve günün gerektirdiği her şeyi yapmak için daha fazla enerjiye sahip olur.

Öte yandan, kahvaltı yapmamanın huzursuzluk, hassasiyet, yorgunluk, dikkat eksikliği ve ilgisizlik gibi olumsuz sonuçları vardır.

Aynı zamanda çocukların bilgiyi hafızalarında tutmalarını ve basit yönlendirmeleri uygulamasını zorlaştırır. Tüm bunlar, çocuğunuza okula gitmeden önce kahvaltı yapma alışkanlığını aşılamamanın bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Ne yazık ki, maddi yetersizlikler sebebiyle birçok çocuğun iyi bir kahvaltı yapamadığı bazı ülkeler var. Bununla birlikte çoğu durumda, aç karna okula gitmenin ailenin gelenek ve alışkanlıklarıyla daha çok ilgisi vardır.

İşin aslı şu ki, birçok anne baba da evden çıkmadan kahvaltı yapmıyor ya da kahvaltıları bir bardak kahve ile sınırlı oluyor.Durum sizin evinizde de bu şekildeyse, çocuklarınızın dışarı çıkmadan önce neden oturup yemek yemek istemediklerini anlamak kolaydır.

kahvaltının önemi

Okula gitmeden çocuğunuza nasıl kahvaltı yaptırabilirsiniz?

Her şeyden önce, ebeveynlerin iyi bir örnek teşkil etmeleri ve eksiksiz bir kahvaltı hazırlayıp tadını çıkarmak için zaman ayırmaları gerekir. Sadece 20 dakika daha erken uyanarak, sağlıklı ve lezzetli bir kahvaltı hazırlamak için ihtiyacınız olan zamana sahip olacaksınız.

İlk başta, bu değişiklik muhtemelen çocuklarınızda – kaç yaşında olurlarsa olsunlar – biraz dirence sebep olacaktır. Ancak, yavaş yavaş direnci yenebilir ve onlara yeni alışkanlıklar kazandırabilirsiniz. 

Çocuklarınıza tek seferde çok fazla yiyecek yedirmek zorunda değilsiniz, zaten vücutları da bunu kaldıramaz. Ancak bir veya iki ay sonra her hafta kahvaltıya yeni bir şeyler eklerseniz, tüm aileniz eksiksiz ve besleyici bir kahvaltının tadını çıkarabilir.

“Okuldan önce kahvaltı yapmak, çocukların derslere konsantre olmalarına, öğrenmeye daha açık olmalarına ve hatta daha iyi davranışlar sergilemelerine olanak tanıyor.”

Peki günün ilk öğünü hangi gereksinimleri karşılamalı? Sağlıklı bir kahvaltı, çocuğunuzun gün içinde ihtiyaç duyacağı besinleri içermelidir. Başka bir deyişle kahvaltıda mutlaka tahıl, meyve ve süt ürünleri bulunmalıdır.

Çocuklarımıza sıkılmamaları için çeşitli besleyici kahvaltı menüleri hazırlayabiliriz. Ayrıca porsiyonları küçük tutmak da iyi bir fikirdir. İstediği takdirde çocuk daha fazlasını sonradan alabilir.

Tipik eksiksiz bir kahvaltıda, bir bardak süt (çikolatalı olabilir) ve taze sıkılmış meyve suyu, reçel, tereyağı, peynir ve ekmek bulunabilir. Gördüğünüz gibi, hiç de karmaşık değildir ve hazırlaması kolaydır.

ailece vakit geçirmek

Birlikte zaman geçirmek

Atlanmaması gereken önemli bir faktör de, okuldan önce kahvaltı yapmanın size ailenizle kaliteli zaman geçirme şansı vermesidir. Sadece 15 dakika yeterlidir ve sizin ve çocuklarınızın güne birlikte başlamanızı sağlar.

Modern yaşamlarımızın çok meşgul olduğu bir gerçek. Bu yüzden aileler birlikte vakit geçirmek için zaman bulmakta zorlanıyorlar. Bu nedenle, okula gitmeden önce kahvaltı yapmanın aile bağlarını güçlendirmeye bile faydası vardır.

İster inanın ister inanmayın, çocuklarınıza kahvaltı yaptırırken onlara sadece besin vermiyorsunuz. Olumlu alışkanlıklar ve değerler de aşılıyorsunuz. Çocuğunuzun hayatının bu döneminde ailece sohbet etmek ve birlikte vakit geçirmek çok önemlidir.

Özetlemek gerekirse, çocuklarınızın okuldan önce kahvaltı yapmaları son derece önemlidir. Her sabah iyi bir kahvaltı yapmak biyolojik, bilişsel, duygusal ve davranışsal faydalar sağlar.

Ailenizin sabahları kahvaltı yapma alışkanlığı yoksa, buna hafta sonlarından başlayabilirsiniz. Herkesin daha rahat olduğu bu zamanı kullanmak, hafta boyunca aynı değişiklikleri hayatınıza dahil etmeyi kolaylaştıracaktır. Olumlu etkileri hemen göreceksiniz!

İlginizi çekebilir ...
Çocuklar için Besleyici Kahvaltı Fikirleri
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuklar için Besleyici Kahvaltı Fikirleri

Besleyici bir kahvaltı, çocuğa gün boyunca öğrenmesi için ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlar. Çocuklar için besleyici kahvaltı fikirleri veriyoruz.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.