Çocuklara Yabancılardan Yiyecek Almamayı Öğretmek

Çocukların yabancılardan şeker, yiyecek veya başka bir şey almasının pek çok tehlikesi vardır. Anne babaların bu tür durumlardan kaçınmak için elinden geleni yapması gerek.   
Çocuklara Yabancılardan Yiyecek Almamayı Öğretmek

Son Güncelleme: 15 Ocak, 2019

Hepimiz ebeveynlerimizden de aynı sert uyarıyı duyduk: “Yabancılardan yiyecek almayın”.

Ebeveynleri en çok endişelendiren durumlardan biri, bir yabancının çocuklarına izinleri olmadan yiyecek sunmasıdır. Peki, bunu önlemek için ne yapabiliriz?

Çocukların bu durumu anlaması ve ele alması zor olabilir. Onların bakış açısına göre bu, yetişkin otoritesi ile olası bir riskten korunma arasındaki farkı anlamakla ilgilidir.

Günümüz dünyasında, yiyeceklere katıldığında saptanması çok zor ve sonsuz bir uyuşturucu ilaç listesi var.

Tabii ki, bağlam her zaman suç niyeti içermez. Çoğu zaman, bir tür “nazik jest” olarak yapılır. Böyle olsa bile yabancıların çocuklara yiyecek sunması, uygun değildir.

Çocukların söz konusu yiyeceğe karşı alerjisi olabilir veya bunlara karşı toleranssız olabilirler. Ancak bir yabancının bunu bilme imkânı yoktur.

Çocuklarımıza yabancılardan yiyecek almamayı öğretmek: seçici olmak

Belki de bu ders çocukların daha çekingen ve ürkek olmasına neden olabilir. Bununla birlikte, çocuklarımıza uyanık olmalarını ve doğru karar vermeyi öğretmek, kendilerini korumalarına yardımcı olacaktır.

Çocuklarımıza söylememiz gereken ilk şey, yalnızca ebeveynlerinin tanıdığı yetişkinlere gitmeleri gerektiğidir.

Zamanla, çocuklar yabancılardan yiyecek, şeker veya başka şeyler almanın tehlikeli olabileceğini anlamayı öğrenmelidir. Yapmaları gereken, herhangi bir hediyeyi kabul etmeden önce ebeveynlerinden veya diğer güvenilir yetişkinlerden izin istemek.

G üvenebilecekleri aile bireylerini ve diğer yetişkinleri nasıl ayırt edebileceklerini bilmek çok faydalıdır. Bu şekilde, eğer yalnızlarsa ve birileri onlara yaklaşırsa, ne yapacaklarını bilirler. Bu nedenle, kendilerini korumaları için onlara her zaman bir eylem planı sunmalıyız.

Yabancıların çocuklarınıza yiyecek vermesiyle ilgili üç anahtar:

  • Tehlike işareti: Yabancılar onlara yiyecek veya hediye sunduğunda, çocuklar bunu kötü bir şey olarak görmeyi öğrenmelidir. Bu durumla birlikte ortaya çıkan tehlikeleri netleştirmemiz ve açıklamamız gerekiyor.
  • Ebeveyn denetimi altındaki yiyecekler: Çocuğunuz bir şey alsa bile, önce güvenilir bir yetişkine getirme alışkanlığını benimsemelidir. Ebeveynler ve öğretmenler söz konusu yiyeceği yemesi için izin verebilir veya bunu reddedebilir.
  • Gizli hediyeler asla iyi değildir: Esasen, sorumlu yetişkinler çocuklara yiyecek bir şeyler vermeden önce ebeveynlerden daima izin isteyecektir. Aksi hâlde, çocuklar şüpheli olmayı öğrenmelidir.
yabancılardan yiyecek almamak

Çocuklarınıza yabancılardan yiyecek almanın tehlikesini öğretin

Her ebeveyn çocuklarını her zaman güvende tutmak ister. Ancak tehlike hemen köşede gizleniyor olabilir ve hazırlıklı olmamız gerekir. Zamanı gelince, çocuklara kötü şeylerin olabileceğini öğretmek önemlidir.

Belirli yaşlarda, çocukların uyuşturucular hakkında ve yiyeceklere eklenmelerinin ne kadar kolay olduğu hakkında bilgi sahibi olması iyidir.

Bağımlılıklar, istismar ve kaçırma, çocuklarımızla er ya da geç konuşmamız gereken şeylerdir.

Her çocuğun ayrıca, böyle bir durum ortaya çıktığında ebeveynlerine veya öğretmenlerine söylemeleri gerektiğini bilmesi gerekir. Yalnızlarsa, o zaman bir polis memuru veya üniformalı birini aramalılar.

Olası riskler

Yabancılarla bu tür etkileşimin çocuklar için en tehlikeli riskleri şunlardır:

  • Çocuk kaçırma: Çoğu ebeveyn bu riski mükemmel bir şekilde anlar. Çocuklar, şekerleme ve hediyeler kullanarak çocukları cezbetmek ve kaçırmak isteyen yabancılar olduğunu anlamalıdır.
  • Çocuk istismarı: Failler aynı zamanda istismar ve taciz için yem olarak şeker ve benzeri yiyecekler kullanabilirler. Şeker bir çeşit ilaç içerebilir veya kurbanın güvenini kazanmanın bir yolu olabilir.
  • Uyuşturucu bağımlılığına geçit: Çocuklar arasında bağımlılık yaratmak amacıyla çocuklara uyuşturucu içeren şekerlemeler veren birçok çete üyesi vakası var.

“Çocuklarımıza uyanık olmalarını ve doğru yargıda bulunmayı öğretmek, kendilerini korumalarına yardımcı olacaktır. Çocuklarımıza söylememiz gereken ilk şey, yalnızca ebeveynlerinin tanıdığı yetişkinlere gitmeleri gerektiğidir. ”

Şekerlerde kamufle edilen ilaçlar ve gençler arasında bağımlılığın artması

Günümüz dünyasında, yabancıların çocuklara anne babasının rızası olmadan şeker ve benzeri şeyler vermesi, her zamankinden daha fazla tehlikeli hâle gelmiştir. İspanya, Nikaragua, Meksika ve Kolombiya gibi ülkelerde, küçüklere verilen bazı uyuşturucu vakaları bildirilmiştir.

Uyuşturucu kaçakçılığı ile ilgili olarak, suç örgütlerinin şeker ve benzeri yiyecekleri iki amaçla kullandıklarını biliyoruz. Birincisi, uyuşturucuların yetkililer tarafından tespit edilmeyecek şekilde taşınmasıdır. İkincisi, gençler arasındaki bağımlılık oranını arttırıp böylece yeni “müşteriler” edinmektir.

abur cubura bakan çocuk

Bir şekerin markasını veya ambalajın tahrif edilip edilmediğini incelemek yeterli değildir. Şeker şeklindeki ilaçlar gittikçe daha karmaşıklaşıyor. Görüntüleri ise marketlerdeki ürünlerden farksızdır.

Bazı durumlarda, suçlular tanınmış markaların ambalajlarını kopyalamaktadır.

Teknolojiyi kendi lehinize kullanın

Son olarak, ebeveynler çocuklarını olası tehlikeler hakkında uyarmak için teknolojiyi, interneti ve diğer kaynakları kullanabilir. Bu konuyla ilgili birçok belgesel, şarkı ve program var.

Bu materyallere başvurmak ve bunları çocuklarınızla paylaşmak için tereddüt etmeyin.Şüphesiz bunun aileniz için bir öncelik olması şarttır.

Çocuklarınızın, sizin izniniz olmadan asla yabancılardan yiyecek almamaları gerektiğini anlamasını sağlayın. 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.