Çocukları Okul Gezisine Götürmenin Faydaları

22 Haziran 2020
Günümüzde toplumlarda meydana gelen değişimler, çocukların deneyimlerini büyük ölçüde etkilemektedir. Dışarıda oyun oynayarak vakit geçirme alışkanlığı giderek azalıyor. Bunun sonucunda da çocuklar daha hareketsiz bir yaşam tarzını benimsiyor ve çocukların doğayla bağlantıları kesiliyor. Bu yazımızda, okul gezilerinin size ve çocuğunuza olan faydalarından bahsedeceğiz.

Çocukları okul gezisine götürmek, onlara keşfetme olanağı tanımak ve doğayla ilgili sorular sormalarını sağlamak için faydalıdır. Okul gezileri, ayrıca çocuğun ailesinin katılımını teşvik edici bir yol da olabilir. Böylece hem çocuklar hem de yetişkinler birlikte keşif yapabilir.

Benzer şekilde, doğa gezileri de çocukların yeni bilgiler edinmesi için heyecan verici ve eğitici bir yöntemdir. Bu gezilerin sonrasında dünya daha fazla anlam kazanır ve sınıftaki konuları gerçek yaşamdaki deneyimlerle ilişkilendirmek kolaylaşır.

Maalesef, günümüzde çocukların pek çoğu elektronik aletler karşısında ve onlardaki aktivitelerle günlerini geçiriyor. Bu da, dışarıda zaman geçirmek için çok az zaman kalmasına yol açıyor.

Bununla birlikte, çocukların öğrenme kapasitesi ve gelişimi doğrudan etkileşimle artar. Okul gezilerinin sayısız faydası vardır ve çocukların öğrenme şekline yeni bir bakış açısı kazandırır.

Okul gezisine gitmenin çocuklar için faydaları

Çocukları okul gezisine çıkarmanın pek çok faydası vardır. Bir kenara not edin

1. Çocukların içindeki cevheri ortaya çıkarır

Şüphesiz, rutinler çocukların potansiyelini sınırlar.Öte yandan, çocukları geziye götürmek zihinlerinin tam potansiyel kullanmalarına olanak tanır çünkü doğa zihni dinç tutar.

Çocuklar, öğrenmeye ve şartlara en iyi şekilde uyum sağlanmaya zorlandıkları çeşitli durumlara maruz kalırlar. Örneğin, pürüzlü yüzeylerde oyun oynamak, koordinasyon ve denge geliştirmelerine yardımcı olur.

Şüphesiz, dışarıda oynamak çocuklar için evde kalmaktan çok daha faydalıdır çünkü tırmanma, zıplama ve koşma gibi aktiviteleri teşvik eder.

doğada koşan kız

Uzmanlar, çocuğun zihinsel sağlığında doğanın önemli bir rol oynadığını belirtiyor. Araştırmalara göre, biraz kirli dış ortamlarda bulunmak çocukların daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmesine yardımcı oluyor.

Çocukların doğada oynamasına izin verdiğimizde, çocuklar hem doğayı keşfederler hem de güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmalarına yardımcı olan sağlıklı bakteri, parazit ve virüslere maruz kalırlar.

2. Stresi azaltır

Okul gezileri çocuklara kendilerini iyi hissettirir. İç mekanlardakinin aksine, dış ortamlar keşfederken hareket özgürlüğü sağlar. Buna ek olarak, doğada olmak ve etrafta yeşillikler ve doğal manzaralar olması çocukların stres seviyelerini azaltmasına ve rahatlamalarına yardımcı olur.

Açık havada olmak, okuldan, aileden ve sosyal hayattan gelen taleplerin verdiği baskıyı hafifleterek ve doğayı çocuklar için bir sığınak haline getirerek, stresi azaltır.

“Başınıza gelebilecek en büyük şanslardan biri, mutlu bir çocukluk geçirmiş olmanızdır.”

–Agatha Christie–

3. Sosyal becerileri geliştirir

Okul gezileri, rutinden çıkmaya yardımcı olmanın yanı sıra çocukların yaşıtlarıyla etkileşim kurması için de harika bir fırsattır. Doğada, çocuklar birbirlerinin öğrenme sürecine katkıda bulunabilir ve sorunları beraber çözebilirler.

Arkasına saklanacak bir ekran, bilgisayar oyunu ya da elektronik alet olmadığında, çocuklar etraflarındaki kişilerle daha fazla etkileşime geçerler.

Yapılandırılmamış dış ortamların verdiği özgürlük, çocuklara nasıl arkadaş edineceklerini, iş birliği yapacaklarını ve sosyal becerileri önemli ölçüde artırarak nasıl yeni oyunlar oluşturacaklarını öğretir.

ailece zaman geçirmek

4. Yaratıcılığı artırır

Açık hava, çocuklara oyunlarında kullanabilecekleri taş, yaprak, çamur, kum, su ve benzeri pek çok doğal materyal sağlar. Bu materyaller karşısında da çocuğun hayal gücünün hiçbir sınırı olmaz ve yeni oyunlar keşfedebilir.

Şüphesiz,  bütün duyularını ve hayal güçlerini kullanabildiklerinden doğada olmak çocukların yaratıcılığını artırır. Teknolojik ortamlar, çocuklardaki hayal gücünü kısıtlayabilir.

Açık havada olmak, çocuklara daha dikkatli olmayı, vücutlarının kullanımını geliştirmeyi ve kendi oyunlarını hazırlamayı öğretir. Bunun sebebi, doğada kural olmaması ve çocukların istedikleri her şeyi yapabilmesidir.

Son olarak, okul gezilerinin faydalarının sınırsız olduğunu bir kez daha vurgulamak isteriz. Doğa, yaratıcılığı artırabilir ve çocukların kendilerini daha iyi tanımalarına yardımcı olabilir. Ayrıca, doğada zaman geçirmek ailelerin de birlikte zaman geçirmesi için harika bir yoldur.

  • Felipe, Y. L., Hernández, M. M., & Gómez, N. A. (2018). La excursión a la naturaleza o práctica de campo: una necesidad en la preparación metodológica de los docentes para contribuir al desarrollo local. Foro educacional, (30), 137-152. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=6669657
  • Gómez, J. F. (2012). Vida en la Naturaleza. Revista Pasos, 38.
  • Seral, J. C., & Correas, R. G. (2000). Actividades en la naturaleza (Vol. 560). INDE.
  • Lara, F. A., Aguilar, A. G., López, L. H., López, R. M. M., Rodríguez, J. A. M., & de Castro Calvo, M. C. R. (1996). Actividades en la Naturaleza.