10 ve 12 Yaş Arası 5 Önemli Değişiklik

10 ve 12 yaş arasında, sürekli bir büyüme ve değişim görülür. Bu yaşlar arasındaki en önemli değişikliklerin neler olduğunu öğrenin!
10 ve 12 Yaş Arası 5 Önemli Değişiklik

Son Güncelleme: 07 Kasım, 2020

10 ve 12 yaş arasında, çocukluktan ergenliğe geçiş başlar. Yani hem bilişsel hem de fiziksel olarak büyüyen çocuklar, sosyal ve duygusal düzeyde önemli değişikliklerle dolu karmaşık bir yol olan ergenliğe doğru ilerlemeye başlarlar.

Bu yaşlarda meydana gelen değişikliklerden bazılarını bilmek ister misiniz? Bu yazımızda size anlatacağız!

10 ve 12 Yaş Arası 5 Önemli Değişiklik

gençlerde değişim

1. Akranlarıyla ilişki kurma şekli değişir

Çocukluk döneminde arkadaşlar oyun ve eğlence için önemlidir ancak 10 yaşından itibaren akranlarla ilişkiler çok daha karmaşık hale gelir.

10 ila 12 yaşları arasında çocuklar, güvenebilecekleri bir grup oluşturmaları gerektiğinden sık sık arkadaş çevrelerini değiştirirler. Özdeşleşebilecekleri ve fikirlerini, zevklerini ve hobilerini paylaşabilecekleri arkadaşlar edinmek isterler.

Aslında, bu yaşlar arasında çocuğun arkadaş grubu onun için bir referans noktası ve temel bir destek kaynağı haline gelir. Aile bazen ikinci sırada yer alabilir.

2. Özgürlük isterler

10 yaşında çocuklar genellikle ev ve okulla ilgili sorumlulukları ve görevleri yerine getirecek kadar bağımsızdır. Ancak yine de ebeveynlerin veya öğretmenlerin denetimine ihtiyaçları olacaktır.

Bununla birlikte, 12 yaşına geldiklerinde çocuklar kendilerini daha yetişkin hissederler ve giderek daha fazla bağımsızlık talep ederler. Bu, yetişkinler tarafından kontrol edildiğini hissetmeden kendi kararlarını vermek ve işleri kendi başlarına yapmak isteyecekleri anlamına gelir.

3. Vücutlarında değişiklik meydana gelir

Şüphesiz, 10 ve 12 yaşlar arasında büyük bir fiziksel değişim ve gelişim meydana gelir. Erkeklerin ve kızların vücutları yavaş yavaş çocukluktan çıkar ve kadın ve erkek vücuduna dönüşür. Bu anlamda, bu çağda meydana gelen en göze çarpan değişikliklerden bazıları şunlardır:

  • Kızların göğüsleri büyümeye başlar.
  • 12 yaş civarında ilk adet görülmeye başlayabilir.
  • Erkeklerin testislerinin ve penisinin büyüklüğü artar.
  • Erkeklerin ses tınısı ve tonunda değişiklikler olur.
  • Kasık, yüz ve koltuk altında kıllanma görülür.
  • Cilt daha yağlı hale gelir.
  • Kilo ve boyda ani değişiklikler yaşanır.
  • Terleme ve vücut kokusu artar.

4. Kendi karakterlerini ve kimliklerini geliştirmeye başlarlar

10-12 yaşları arasında meydana gelen bir diğer önemli değişiklik ise çocukların kendilerine ait bir kimlik ve kişilik geliştirmeye çalışması ve onları tanımlayan bir tarz aramalarıdır. Bunu yapmak için bir keşif ve deney sürecine başlarlar. Zevklerine, hobilerine, ilgi alanlarına, deneyimlerine ve düşüncelerine bağlı olarak çeşitli seçenekleri denerler.

Ek olarak, bu süreç boyunca, içsel olarak derinlemesine düşünmeye ve benlik kavramlarını ve dolayısıyla öz saygılarını sürekli olarak gözden geçirmeye başlarlar.

5. Ahlaki bir kapasite oluşur

10 yaşına kadar çoğu çocuk yaptığı şeyleri neden yaptığı üzerine düşünmez. Genelde yetişkinlerin koyduğu kurallara uyar çünkü onlara uyması gerektiğini kabul eder.

kız çocuklarında fiziksel değişim

Bununla birlikte, tüm bunlar 12 yaş civarında değişmeye başlar. Çocuklar başkalarıyla kuralları düşünmeyi, tartışmayı ve görüşmeyi öğrenmeye başlar. Bunu yaparken, bir “otorite” tarafından dikte edildikleri için değil, varılan anlaşmaya saygı göstermeleri gerektiği için kurallara uymaya başlarlar.

Ek olarak, bu süre zarfında davranışlarının iyi veya kötü yönlerini değerlendirme ve ayrıca davranışlarının sonuçlarını hesaba katma yeteneğini de geliştirmeye başlarlar.

“Doğa Ana Tanrı’ya bağlıdır. Ergenliğe girmeden önce, çocuğumuza olan sevgimizi geliştirmemiz için bize on iki yıl verir. “

– William Galvin –

10 ve 12 yaş arasında çocuk gelişiminin özeti

Kısacası 10 ve 12 yaş arasında kız ve erkek çocuklar özellikle fiziksel ve psikolojik olarak pek çok değişim yaşar. Tüm bu değişiklikleri kabul etmek kolay değildir ve bu son derece karmaşık bir gelişim dönemi olabilir.

Dahası, bu süreç aynı zamanda, birdenbire artık evdekilerin çocuk olmadığını kabul etmek zorunda kalan anne ve babaları da ergenlik dönemine giren çocuklar kadar etkiler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Educación Navarra (s.f.). Bloque II: Etapas Desarrollo Evolutivo (11-14 años). Navarra: Escuela de familia moderna.
  • Fernández, M.A., Idoate, J. L., Izal, M.C. y Labarta, I. (2007). Desarrollo de conductas responsables de 3 a 12 años. Gobierno de Navarra: Departamento de Educación y Cultura.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.