Çocuğum İçin Hangisi Daha İyi: Bebek Bakıcısı Mı Yoksa Kreş Mi?

24 Temmuz 2020
Araştırma yapmaya başladığınızda hem bakıcıyla hem de kreşle ilgili pozitif ve negatif fikirlerle karşılaşacaksınız. Bu nedenle bu, her ailenin kendine özgü durumuna, ihtiyaçlarına ve tercihlerine göre yapacağı kişisel bir seçimdir. 

Bu yazıda bebek bakıcısı veya kreş arasındaki farkları, her bir seçeneğin avantajlarını ve dezavantajlarını analiz edeceğiz.

Ebeveynler, çocukları için bu seçimi yaparken her ayrıntıyı göz önünde bulundurmalıdırlar. Elbette bu tercihlerinizle ve ailenizin mevcut durumuyla yakından ilişkili olacaktır.

İşe dönmek için bebeği evde bırakmak ebeveynler, özellikle de anneler için çok zordur. Doğum izni bittikten sonra bir yandan emzirme dönemini devam ettirme bir yandan da profesyonel faaliyetlere devam etme zamanı gelir.

O dönemde her iki ebeveyn de çocuklarından sorumlu olan kişiye güvenmek ve bu konuda huzurlu hissetmek isteyecektir. Kreş veya bebek bakıcısı arasında seçim yapmak genellikle çeşitli sorulara yol açar. Bakım kalitesi, zamanlama, hizmet ve maliyet gibi birçok sorunu değerlendirmeniz gerekir.

Çocuğum İçin Hangisi Daha İyi: Bebek Bakıcısı Mı Yoksa Kreş Mi?

Kreş veya bebek bakıcısı arasında karar vermesi gereken annelere küçük ama değerli bir yardım sunmak için, her iki seçeneğin de avantajlarından ve dezavantajlarından bahsettiğimiz bir liste hazırladık.

Kreş: Avantajları ve Dezavantajları

Kreşler, profesyonel anlamda çocukların bakımını üstlenmek üzere açılmış kurumlardır. Ebeveynlere sundukları başlıca avantajlar şöyledir:

Avantajlar

 • Evde kalan bir dadı tutmaktan daha ucuz bir alternatiftir.
 • Orada çalışanlar doğru yetenekle eğitimli profesyoneller olma eğilimindedirler ve bu tür işleri yapmak için özel olarak seçilmişlerdir.
 • Güvenlik ve hijyen gereklilikleri regüle edilir. Buna rağmen kendi gözlerinizle görmek için arada bir kontrol etmeniz iyi olur.
 • Sürekli kontrol altındadır. Kapalı kamera devresi olan kuruluşlar vardır. Böylece bir kullanıcı adı ve şifreyle bilgisayardan bebeğinizin ne yaptığını görebilirsiniz.
 • Diğer ebeveynlerle görüş ve deneyim paylaşımında bulunabilirsiniz.
kreş masa çocuklar

Dezavantajlar

 • Çocuklarınızı her gün evden dışarı çıkarıp olumsuz hava koşullarına maruz bırakmak zorunda kalacaksınız.
 • Soğuk algınlığı veya diğer hastalıklara daha kolay yakalanabilirler.
 • Çocuklarla özel olarak ilgilenilmiyor olacak.
 • Yeni bir ortam ve tanımadıkları çok sayıda insan çocuklara korkutucu görünebilir.

Bakıcı: Avantajları ve Dezavantajları

Bir bebek bakıcısı tutmak birçok durumda faydalı olabilir. Bu hizmetin başlıca avantajlarından bazıları şunlardır:

Avantajlar

 • Çocuk evde kalır. Bu, konforun ve güvenliğin daha fazla olması demektir.
 • Enfeksiyonların yayılmasını ve güneşe, yağmura ve soğuğa maruz kalmasını önler.
 • Çocuğun bakıcıyla bağ kurması daha hızlı bir şekilde gerçekleşir. Hatta bakıcının davranışları düzgün olduğunda, bebek ve bakıcı arasındaki birlik genellikle çok güçlüdür. Özel durumlar için alışılmadık programlara uyabilirsiniz.

“Kreş veya bebek bakıcısı arasında seçim yaparken bakım kalitesi, program, hizmet ve tabii ki maliyet gibi birçok konuyu değerlendirmeniz gerekir.”

Dezavantajlar

Ancak bu seçeneğin de kendine özgü dezavantajları vardır. Örneğin:

 • Sorumlu olmanın yanında işini iyi yapan, çocuk ile bağlantı kurmayı başaran bir dadı bulmak genellikle uzun zaman alır.
 • Kişiye özel bir hizmet olduğu için genellikle kreşten daha pahalıdır.
 • Güven duyuyor bile olsanız her gün evinizde tanımadığınız bir kişinin bulunması zor olabilir.
anne küçük kız çocuğu ev

Bebeği bir aile üyesinin yanına bıraksak olur mu?

Herhangi bir nedenle kreş veya bebek bakıcısı bulamıyorsanız, bu, iyi bir geçici çözüm olabilir. Ancak kalıcı olarak böyle bir karar verilmesi tavsiye edilmez. Kuşkusuz avantajları vardır: Başlarda çocuklarınız mutlu olabilir. Siz de çok huzurlu hissediyor olacaksınız.

Ancak bu seçeneğin yürümeyecek olmasının nedeni basittir: Bir büyükanne, teyze ya da başka bir akraba çok istekli davransa bile, bir bebekten sorumlu olduğunda, kişinin kendini tamamen o işe adamayı gerektirir.

İlk başta bu durumun gerektirdiği sorumluluğun farkında olmayabilirler ya da bunu hafife alabilirler. Ne olursa olsun, zamanın geçmesiyle birlikte günlük rutinlerinin değiştiğini görecekler ve işte o zaman sorunlar ortaya çıkacak. Dahası, ekonomik bir konunun oluşması ve bu konunun görüşülmesi her iki taraf için de son derece rahatsız edici olacaktır.

Son olarak her ailenin kendi tercihleri ve deneyimleri olduğu gerçeğini vurgulamakta fayda var. Bu nedenle aynı çözüm her aileye uygun gelmeyebilir.

Sonuçta, kreş veya bebek bakıcısı arasında seçim yapacak olanlar ebeveynlerdir. Ayrıca gerekli değişiklikleri yapmak için durumu periyodik olarak değerlendirmeleri de gerekecektir.