Çocuklarda Yazma Aşamaları

12 Ekim 2019
Yazmayı öğrenmek, ilk fikirlerini ifade etmelerini sağladığı için çocuklar için temeldir. Diğer öğrenme süreçlerinde de olduğu gibi, çocuklarınızın rehberliğinize ve desteğinize ihtiyacı olacaktır.

Çocuklarda yazma aşamaları gelişim sürecinin bir parçasıdır. Çocuklar bu süreçte ilerledikçe ebeveynlerinin ve öğretmenlerinin desteğine ihtiyaçları vardır.

Bu dönemde, ebeveynler ve öğretmenler çok önemli bir rol oynamaktadır. Çocuklara yazmayı öğrenmeleri için gereken araçları sağlamaktan sorumlu olacaklar. Çocuklarda yazma eğitimi yaklaşık 3 yaşında başlar, ancak çocuklar muhtemelen ilk yılında yalnızca karalamalar yapar.

Çocuklar yaklaşık 5 yaşındayken harfleri tanımlamayı ve kağıda geçirmeyi öğrenirler. Yaklaşık 6 yaşındayken heceleri yazabilmeye başlarlar. 7 yaşında, çocuklar hem derste hem de ders dışında daha akıcı bir biçimde farklı metinler yazmaya başlayabilir.

Sürekli öğrenme

Çocukların sürekli öğrendiklerini hatırlamalısınız. Ayrıca, her çocuğun benzersiz olduğunu ve bireysel bir hızda öğrendiğini asla unutmayın.

Küçük çocuklar için öğrenme, kendilerini ifade etmelerini ve iletişim kurmalarını sağlayan değerli bir araçtır. Bu öğrenme, hem ince motor becerilerinin gelişmesine hem de kaba motor becerilerine bağlıdır.

Bu süre zarfında çocuğunuz bir kalem tutmayı, doğru pozisyonu almayı ve bileğini ve parmaklarını kontrol etmeyi öğrenecektir.

kalemle çizen bebek

Uygulama ile çocuklar, kalem kullanma gücünü kontrol edebilir, çizgilerinin yönünü tanımlayabilir ve hareketleri birleştirebilirler. Biraz daha zamanla, küçükler okunaklı ve tutarlı harfler oluşturma kapasitesine sahip olacaktır.

Akılda tutulması gereken bir başka şey, çocukların yaklaşık %85’inin yazmak için sağ ellerini kullanmalarıdır. Normalde, tercihlerini 3 ile 6 yaşları arasında yaparlar.

Aynı zamanda, bu üç yıllık sürede, çocuklar yazmak ve çizmek için iki elini de kullanabilir. Çoğu durumda, bu çocukların çoğu 6 yaşına kadar bunlardan birini seçer.

Çocuklarda yazma aşamaları

Aşağıda çocukların geçtiği yazma aşamalarını bulabilirsiniz:

1. Karalamalar

Karalamalar, bir kağıt parçası üzerindeki rasgele çeşitli işaretlerdir. Çocuğunuzun yaptığı ilk işaretler geniş, dairesel ve rastgele olacaktır. Bu ilk aşamada, çocuklar onları fikirlerini göstermek için kullandıklarından karalamalar belirgin olacaktır.

çocuklarda yazma aşamalarından karalama

2. Semboller ve sayılar

Yazmanın ikinci aşamasında, çocuklar ilk alfabe sembollerini yapmaya ve ilk sayılarını yazmaya başlayacaklar.

3. Harf dizileri

Önceki aşama tamamlandığında, çocuklar bazı okunaklı diziler yazmaya başlar. Küçükler, sesler ve semboller arasındaki ilişkiye dair farkındalık geliştireceklerdir. Ancak, normalde, seslerin çoğunu eşleştiremezler.

Bu yazım aşamasında çocukların tamamen büyük harfler kullanması ve kelimeler arasında boşluk kullanmamaları yaygındır.

4. Sesleri ayırt etmek

Yazmanın dördüncü aşamasında çocuklar bir harfle kelime arasında ayrım yapmayı öğreneceklerdir. Mesajları anlamlı olacak ve görüntülerle örtüşecek. Bu durum, özellikle çocukların konuyu seçmesine izin veriliyorsa geçerlidir. Ancak, gelişmelere rağmen, kelimeler arasındaki boşlukları es geçme eğilimindedirler.

5. Boşluklar ve noktalama işaretleri

Küçükler kelimeler arasında boşluk bırakmaya başlar ve çoğunlukla büyük ve küçük harfleri yazılarında birleştirmeye başlar. Aynı zamanda, noktalama işaretleri de kullanırlar. Genel olarak fikirlerini ifade etmek için cümleler yazarlar.

6. İlk sesler, orta sesler ve son sesler

Altıncı evrede, çocuklar görme ile tanınabilecek bazı kelimeleri doğru şekilde heceleyebilirler. Örneğin, aile üyelerinin veya ev eşyalarının adları.

Çocuklar sözcüklerdeki sesler arasında ayrım yapmaya başlayacak ve yazıları oldukça okunaklı hale gelecektir.

7. Geçiş aşaması

Geçiş aşamasında, yazı daha okunaklı olacak ve el yazısı daha geleneksel hale gelecektir. Çocuklar kelimeler ekliyor olacak ve standart harf yazma kalıplarını özümseyeceklerdir.

8. Standart el yazısı

Çocuklarda yazmanın son aşamasında, küçükler çoğu kelimeyi doğru şekilde heceleyebilecektir. Ayrıca kelimeler ve kaynaşmaları da anlayabilmeye başlayacaklardır.

Son olarak, ebeveynler ve öğretmenler, yazmanın yavaş yavaş akan bir süreç olduğunu akılda tutmalıdır. Tüm aşamalar birbirine bağlıdır.

Çocuğunuza yazmayı keşfetmesi ve denemesi için zaman verirken, onun gelişimine dair kanıtları görmeye başlayacaksınız.

  • JIMÉNEZ, M. S. (2008). La preescritura en la etapa de infantil. Innovación y Experiencias Educativas, 8.
  • Díaz Oyarce, C., & Price Herrera, M. F. (2012). ¿ Cómo los niños perciben el proceso de la escritura en la etapa inicial?. Estudios pedagógicos (Valdivia), 38(1), 215-233. https://scielo.conicyt.cl/scielo.php?pid=S0718-07052012000100013&script=sci_arttext&tlng=en
  • Hidalgo, C., & de Medina, S. (2009). La importancia de la lectoescritura en educación infantil. Acessível em, 14, 1-10.
  • Cuesta Cossío, N. (2015). La enseñanza de la lectoescritura en educación infantil: La transición de la etapa silábica a la silábico-alfabética. https://uvadoc.uva.es/handle/10324/15828