Çocuklarla En İyi Anlaşan Köpek Cinsleri

Çocuklarınız hayvanları seviyorsa ve bir evcil hayvan sahibi olmayı düşünüyorsanız, dikkate alınması gereken birçok husus vardır. Sahiplenmek istediğiniz hayvanın cinsi ve çocuklarınızı hayvanlara bağlılık konusunda eğitmek çok önemlidir.
Çocuklarla En İyi Anlaşan Köpek Cinsleri

Son Güncelleme: 21 Nisan, 2021

Köpeklerle büyümek, çocukların fiziksel, bilişsel, duygusal ve sosyal gelişimleri üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Tüm köpekler sevgi verip alma konusunda becerikli olsalar da, uslu, sosyal ve eğlenceli doğaları nedeniyle çocuklar için daha uygun olan köpek cinsleri vardır.

Bir köpeğin davranışı her zaman sahibinin ona verdiği eğitime ve ortama bağlı olacaktır. Hiçbir tür için daha iyi ya da daha kötü denemez çünkü hiçbiri içgüdüsel olarak olarak kötü ya da iyi değildir. En sevgi dolu köpek bile düzgün bir şekilde eğitilmediğinde veya olumsuz bir ortama girdiğinde agresifleşebilir.

Bu nedenle hangi cinsten olursa olsun, köpekleri çocuklarla yaşamaya başlamadan önce eğitmeli ve sosyalleştirmeliyiz. Dahası, bebeklerin evcil hayvanlarıyla oynarken gerekli bakıma dikkat etmeleri de önemlidir.

Bununla birlikte, bazı köpekler doğaları gereği daha uslu ve arkadaş canlısı olma eğilimindedir. Bu nedenle çocuklarla yaşamaya daha kolay uyum sağlarlar. Çocukların çok fazla enerjiye sahip olduğunu göz önünde bulundurmak da önemlidir, böylece aktif ve sosyal bir partnerden keyif alacaklardır.

Çocukların en iyi anlaştığı köpek türleri

Bütün bunlar düşünüldüğünde, çocuklar için en uygun yedi cins köpek vardır. Bu köpek cinsleri aşağıdaki gibidir:

Labrador retriever

Bir Labrador ile yaşamış olanlar, bu cinsin bir çocuktan farksız olduğunu iyi bilirler. Olağanüstü zekaları ve hızlı öğrenme becerileriyle Labrador retriever son derece arkadaş canlısı, sevecen ve eğlenceli bir cinstir.

Labrador retriever bol enerjisini olumlu bir şekilde kanalize etmek, davranış sorunlarını önlemek ve sağlıklı bir kiloda olabilmeyi sağlamak için günlük egzersiz yapmalıdır. Bu nedenle açık hava ve su sporlarından zevk alan aktif aileler için daha uyumlu bir cinstir.

Golden retriever

Bu cins, Labrador retrieverın akrabasıdır ve zeka konusunda benzerlik gösterir. Golden Retriever’in bir avantajı, genellikle Labrador’dan daha az hiperaktif olması ve daha stabil bir karaktere sahip olmasıdır. Bununla birlikte, fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı kalmaları için günlük egzersiz yapmaları da gerekir.

Bir golden retriever sahiplenmeden önce, bu cinsin tüylerinin özel ilgi gerektirdiğini dikkate almak önemlidir. Tüyleri düzenli fırçalamanın yanı sıra, ara sıra veterinerde bakım da yaptırmanız gerekebilir.

cins köpekler

Beagle

Beagle, sevimli görünümünün yanı sıra enerjik, eğlenceli ve sevgi dolu karakteri nedeniyle çocuklar için en uygun köpek cinslerinden biridir. Aynı zamanda, olumlu pekiştirme yardımıyla çeşitli numaraları ve görevleri öğrenebilen zeki ve çok hassas bir türdür.

İstenmeyen davranışlardan kaçınmak için köpek yavrularının iyi eğitilmesi ve sosyalleşmesi gerektiğini hatırlamakta fayda vardır. Dahası, bu cinste sık görülen bir problem olan obeziteyi önlemek ve davranış problemlerinden kaçınmak için günlük egzersizler gerekli olacaktır.

Poodle (Kaniş)

Kaniş olarak da bilinen Poodle, dünyadaki en popüler köpek cinslerinden biridir. Bunun sebebi sadece güzel kıvırcık tüyleri değil, aynı zamanda çok zeki ve cesaretli olmalarından da kaynaklanır. Bu özellikler bu cinsi çocuklar dahil her yaştan insanla birlikte yaşamak için ideal bir köpek yapar.

Bu köpeklerde çok yaygın olan sahiplenme özelliğinin ve histerik davranışların ortaya çıkmasını önlemek için eğitimin ve erken sosyalleşmenin çok önemli olacağını unutmayın.

Hiçbir tür için daha iyi ya da daha kötü denemez çünkü hiçbiri içgüdüsel olarak kötü ya da iyi değildir. En sevgi dolu köpek bile düzgün bir şekilde eğitilmediğinde veya olumsuz bir ortama girdiğinde agresifleşebilir.

Boksör

Bir boksör köpeği, takdire şayan sadakati ve zekası ile mükemmel bir aile dostudur. Çocuklar söz konusu olduğunda, bu köpekler onların hem sadık arkadaşı hem de koruyucusudur.

Burada hiçbir köpek cinsinin tehlikeli olmadığını da hatırlamakta fayda vardır. Bir köpekle ilgili tek tehlike, onu eğitmemek veya ona uygun şekilde bakmamaktır.

Yorkshire Teriyeri

Teriyerlerin en küçük temsilcisi olmasına rağmen, Yorkshire’lar büyük ailesinin hakkını vererek cesaret ve zeka özellikleriyle kendini öne çıkarıyor.

Bu tüylü ve küçük köpekler her zaman tetiktedir ve sahiplerini savunmaya hazırdır. Aynı zamanda süper aktif ve şefkatlidirler, bu yüzden çocuklar için ideal arkadaşlardır.

Bu cinsin diğer bir önemli avantajı ise, cilt veya solunum sistemiyle ilgili alerjisi olan çocuklar ve yetişkinler için mükemmel olan hipoalerjenik bir cins olmasıdır. Bununla birlikte, Yorkshire teriyerinin güzel tüylerinin topak olmaması ve tüyler arasında yabancı maddelerin birikimini önlemek için düzenli fırçalama gerektirir.

köpekler ve çocuklar

Melez ırklar

Cinsi, rengi, yaşı, görüntüsü veya ırkı fark etmeksizin tüm köpekler sevgi doludur. Bu sebeple sokak köpeği olarak bilinen melez ırklar da sevgi doludur, eğitilebilir ve cins bir köpek kadar sadıktır.

Bir sokak köpeği sahiplenerek, çocuğumuza bu önemli değeri aşılayabiliriz. Dahası, ihtiyacı olan bir canlıya sıcak bir yuva ve sevgimizi vermiş oluruz.

İlginizi çekebilir ...
Aileniz İçin 6 Çocuk Dostu Evcil Hayvan
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Aileniz İçin 6 Çocuk Dostu Evcil Hayvan

Çocuk dostu evcil hayvanlar boldur ve bu konudaki örümcekler ve yılanlar gibi bazı seçenekler sizin için oldukça şaşırtıcı olabilir.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.