Çocuklarla İlgili 6 Meslek

Çocukları çok seviyorsanız, muhtemelen onlarla vakit geçirebileceğiniz bir kariyer planının nasıl yapılacağını da öğrenmek istersiniz. Peki, aşağıdaki kariyer seçeneklerinden hangisi size cazip geliyor?
Çocuklarla İlgili 6 Meslek

Son Güncelleme: 02 Nisan, 2021

Hem çocuk sevgilerini hem de kariyerlerini bir arada yürütmek isteyen insanlar için pek çok çalışma alanı vardır. Bu yazıda çocuklarla ilgilenebileceğiniz farklı meslek seçeneklerini sunarak fırsatları değerlendireceğiz.

Çocuklarla çalışmak pek çok açıdan faydalıdır. Çünkü onların gelişimlerinin ve eğitimlerinin bir parçası oluyorsunuz. Ancak diğer özelliklerin yanı sıra çocuklarla çalışmak için çokça sabra ihtiyacınız vardır. Çünkü bu o kadar da kolay bir iş değildir.

Rahat bir kişiliğe sahip olmalı, sakin kalmalı, baskı altında çalışabilmeli ve çocukların anlayabilmesi için karmaşık durumları basitçe açıklayabilmeniz önemlidir. Ayrıca sabır, yaratıcılık ve otorite çocuklarla ilgilenebilmek için olmazsa olmaz niteliklerdir.

Aşağıda birçok insanın ilginç bulduğu, çocuklarla ilgili altı meslek yer alıyor. Kağıt ve kalemleri çıkarın. Çünkü not almak isteyebilirsiniz!

Çocuklarla İlgili 6 Meslek

1. Ebe

Bir ebe, anne adaylarına hamileliği boyunca ve doğum sırasında yardım eder. Ayrıca ebeler doğumdan sonra bebek ile anne arasında kurulan bağın gelişmeye başladığı andan sonraki birkaç gün boyunca anne adaylarına destek ve tavsiyelerde bulunur.

Ebeveynlere yardım etmekten ve doğumhanedeki hazırlıklardan ebe sorumludur. Bir ebe, doğumun sorunsuz geçmesi için en küçük ayrıntıya kadar düşünür.

Ebeler gerekirse bir doktor, hemşire veya diğer bakıcıların yardımıyla doğumdan sonraki ilk anlarda yeni doğan bebeğe de bakarlar.

Dünyanın en güzel ve ödüllendirici mesleklerinden biri olarak tanımlansa da ebe olmak her zaman kolay değildir. Doğum sırasında ortaya çıkabilecek bazı stresli durumlar da vardır.

2. Çocuklarla İlgili Meslekler: İlkokul Öğretmeni

Diğer branşlardan farklı olarak ilkokul öğretmenleri, 6 ila 11 yaş arası çocuklara başlangıç ​​seviyesinde okuma ve yazmanın yanı sıra tarih, coğrafya, matematik, bilim ve teknoloji, yurttaşlık, sanat ve sporu da öğretir.

çocuklar, meslekler

İlkokul öğretmenleri ayrıca çocuklara topluma uyum sağlamak ve sosyal kurallara uymak için ihtiyaç duyacakları becerileri kazanmalarını sağlar.

Bu nedenle ilkokul öğretmenleri küçük çocuk gruplarıyla çalışır. Özellikle öğrenme güçlüğü çeken çocuklar için yardımcı olabilecek yeni eğitim araçları ararlar.

3. Çocuk Psikoloğu

Adından da anlaşılacağı üzere çocuk psikologları çocukların doğumlarından yetişkinlik dönemine kadar zihinsel gelişimlerini analiz ederler. Uzmanlık alanları otizm, depresyon, beslenme sorunları, hiperaktivite gibi ruhsal bozukluklardır.

Çoğu durumda, çocuk psikoloğu sorunları olan çocuklarla görüşür ve teşhis koyar. Ayrıca çocukların herhangi bir zihinsel veya duygusal engelleri varsa, onlarla nasıl başa çıkabileceklerini öğrenmelerine yardımcı olmak amacıyla terapötik tedaviler oluşturur.

Çocuk psikologlarının özel muayenehaneleri de olabilmesine rağmen, hastanelerde veya tıp merkezlerinde de çalışabilirler.

4. Okul öncesi öğretmeni

Okul öncesi öğretmenleri 0-7 yaş arası çocuklarla, kreşler veya anaokulları gibi küçük çocukların olduğu eğitim merkezlerinde çalışır. Ana hedefleri, öğrenmenin ilk yıllarında yürümeye yeni başlayan ve okul öncesi yaş grubundaki çocuklara eşlik ederek, gelişmeye ve öğrenmeye devam etmelerini sağlamak için yaşlarına uygun eğitim vermektir.

Buna ek olarak okul öncesi öğretmenleri, küçük çocukların okuma atölyelerine katılmalarını veya oyunlar ya da basit alıştırmalarla meraklarını uyandırmaya yardımcı olurlar. Görevleri aynı zamanda çocuğun gelişimindeki potansiyel sorunları belirleyerek, gerektiğinde onları doğru şekilde uzmanlara yönlendirmektir.

“Çocuklar üzerine uzmanlaşabileceğiniz birçok farklı profesyonel alan vardır. Çocuklarla çalışmanın, onların yeterince gelişmesine yardımcı olmak ve eğitimlerinde desteklemek anlamına geldiğini unutmayın. “

5. Çocuk doktoru

Çocuk doktorları, doğumdan ergenliğe kadar çocukların gelişiminde uzmanlaşmış doktorlardır.

Bu doktorlar, çocuğun gelişimini izler ve genel rahatsızlıklarını tedavi eder. İşlerinde çok iyi olmalarının yanı sıra, pediyatristlerin de iyi dinleme becerilerine ve çocukları iyi anlama yetisine sahip olmaları gerekir.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, çocuklarla çalışmak her zaman kolay değildir. Pediyatristler, ebeveynlere çocuklarının durumunu açıklarken çocukların gelişimine uygun bilgiler verirler.

çocuk doktoru

6. Çocuklarla ilgili meslekler: Çocuk fizyoterapisti

Son olarak çocuklar için fizyoterapistleri, burkulma, skolyoz veya bu tür diğer rahatsızlıklar ya da yaralanmalara maruz kalan bebek ve çocukların bakımı ve rehabilitasyonu üzerine uzmanlaşmıştırlar.

Fizyoterapistler, bir patolojinin düzenli gelişimlerini engellemek veya geciktirmekle tehdit ettiğinde çocuklar için önerilir. Fizyoterapistin birincil amacı, hasar gören fonksiyonları yeniden kurmak ve çocuklara motor gelişimleri sırasında rehberlik etmektir.

Özetle çocuklarla ilgili oldukça çeşitli olduğunu vurgulamakta fayda var. Hepsinin ortak noktası, merak ve enerji dolu çocuklarla çalışmanın söylenmemiş faydalarıdır.

Çocuklardan hoşlanıyorsanız, daha önce bahsedilen mesleklerden birini seçtiğiniz için pişman olmayacağınızdan eminiz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.