Okulda Akranlarına Zorbalık Yapan Çocuklar İçin Tavsiyeler

Günümüzde akran zorbalığı eskisinden daha yaygındır. Kurbanlara yardım edecek teknikler bulduk. Bununla birlikte, zorbanın kötü davranışlarını ortadan kaldırmasına yardımcı olmak da çok önemlidir.
Okulda Akranlarına Zorbalık Yapan Çocuklar İçin Tavsiyeler

Son Güncelleme: 19 Ocak, 2021

Akran zorbalığı, son yıllarda daha yaygın hale geldiğinden, ebeveynler ve öğretmenler arasında büyük bir endişe kaynağıdır. Bu makalede, okulda akranlarına zorbalık yapan çocukların ebeveynleri için tavsiyeler bulacaksınız.

Sıklıkla, zorbalık mağdurlarına yardım etmeyi amaçlayan makaleler görüyoruz. Ancak, kötü davranışlarını ortadan kaldırmak için zorbalarla çalışmak da aynı derecede önemlidir. Çoğu durumda, bu çocuklar saldırganlığı diğer insanlarla ilişki kurmak için kullanırlar. Ve bunu durdurmak için elimizden geleni yapmalıyız.

Ebeveynler, çocuklarının zorbalık yaptığını nasıl tespit edebilir?

Kurbanlar genellikle bu konuda sessiz kaldığından, zorbalığı tespit etmek karmaşıktır. Bu nedenle, kurbanları bulmaya ve özelliklerini analiz etmeye odaklanma eğilimindeyiz. Bunun aksine, burada çoğu zorbanın paylaştığı belirli özelliklerden bahsedeceğiz:

Arkadaşını rahatsız eden çocuk
 • Genellikle empatiden ve ahlaki muhakemeden yoksundurlar; kendilerini diğer kişinin yerine koymazlar ve neden oldukları acıyı anlamazlar.
 • Hayal kırıklığına karşı toleransları düşüktür ve çok düşüncesizdirler.
 • Her şeyi yapmak için şiddet ve güç kullanırlar. Sıklıkla, çatışmaların ortasındadırlar ve sınıf arkadaşlarıyla dalga geçerler.
 • Başkalarıyla boyun eğdirme ve egemenlik yoluyla ilişki kurarlar.
 • Çatışmaları çözemezler, bu yüzden onun yerine şiddet kullanırlar.
 • Sınırları yoktur ve nerede olurlarsa olsunlar kurallara saygı duymazlar.
 • Eylemlerinin sorumluluğunu almazlar ve eylemlerinin ciddiyetini anlamazlar. Kendilerini eleştirmezler.
 • Dışlanmış hissettikleri önceki zamanları telafi etmek için ve genellikle dikkat çekmek için şiddet kullanırlar.

Çocuklar bu özellikleri taşıyorsa, bu onların zorba olacağı anlamına gelmez – ancak ihtimali daha yüksektir. Dolayısıyla, çocuklarınız bu özelliklerden herhangi birine sahipse, onlara çok dikkat edin ve gerekirse profesyonel yardım isteyin.

Ebeveynleri çocuklarına yardım etmek için ne yapabilir?

Çocukların zorbalığın kurbanı olduklarını fark etmek zor olduğundan, zorbayı tespit etmek de zordur. Bu nedenle, her iki durum da ebeveynler için sorunludur. Bu nedenle, onlara ahlaki değerleri öğreterek bu durumları erken yaşlardan itibaren önlemek önemlidir.

Akran zorbalığı yapan bir çocuğun ebeveyni iseniz, kendinizi suçlu hissedebilirsiniz ve bu durum, net düşünmenizi engelleyebilir. Bu suçluluk duygusu sizi inkar etmeye yönlendirebilir (çocuğunuzun bir zorba olduğuna inanmazsınız). Ancak durumu değiştirmek için düşüncelerinizi yeniden yönlendirmelisiniz.

Çocuğunuz zorba ise ne yapabilirsiniz?

 • Eğitim kurumu ile işbirliği yapmalısınız. Öğretmenlerle konuşun, ne olacağıyla ilgilenin ve rehber öğretmenden yardım isteyin.
 • Çocuklarınızın, eylemlerinden sorumlu olmaları gerektiğini ve bu eylemlerin sonuçları olduğunu anlamalarını sağlayın. Asla öğretmenleri veya diğer insanları suçlamayın. Ve hazır olduklarında, çocuklarınıza özür dilemelerini söyleyin.
 • Kötü davranışlarına sahip çıkmayın ve başkalarını suçlamayın. Bu sadece işleri daha da kötüleştirecektir.
 • Kötü davranışlarının nedenini bulun. İyi ya da kötü çocuk yoktur; kötü davranan çocuklar vardır. Bu davranışların düzeltilmesi gerektiğinden, yardım için bir psikoloğa başvurabilirsiniz.
Zorbalık yapan iki çocuk
 • Güven ve iletişim üzerine inşa edilmiş bir ortamı teşvik edin, böylece duygularını ifade edebilsinler ve birbirinizle özgürce konuşun.
 • Saldırganlık ortaya çıktığında, duygularını daha olumlu bir şeye yönlendirmeye çalışın. Örneğin, onları bir spor ya da hoşlarına gidebileceklerini düşündüğünüz başka herhangi bir aktiviteye götürebilirsiniz.
 • Onlara zorbalığın kabul edilemez olduğunu anlamalarını sağlayın ve bunun doğuracağı sonuçları onlara açıklayın.

Sonuç olarak, ebeveynlerin çocuklarının bir zorba olduğunu görmeleri zordur. Aileye acı ve ıstırap getirir. Ancak bununla sakince yüzleşmeli ve çocuklarınızın olumlu davranışları öğrenmesine yardımcı olmalısınız.

Dahası, yalnız olmadığınızı ve bu durumu atlatmanıza yardımcı olacak birçok profesyonel olduğunu unutmayın. Moralinizi bozmayın! Bu sizin suçunuz değil.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.