4 yaşında bir çocuğu olan annelerin anlayacağı 21 şey

Bu yazımızda sizlere sadece 4 yaşında çocuğu olan annelerin anlayabileceği 21 şeyi sıraladık. Bize hak vereceksiniz.
4 yaşında bir çocuğu olan annelerin anlayacağı 21 şey

Son Güncelleme: 20 Kasım, 2020

Dört yaşında bir oğlan veya kız çocuğunuz varsa, bir çocuğun bu kadar kısa sürede bu kadar büyümesine şaşıracaksınız. Beyninin nasıl gelişmeye başladığı ve dünyayı birkaç ay öncesinden çok daha iyi anlayabiliyor olması gerçekten şaşırtıcı. Bu yaşlarda çocukluk çağı hafıza kaybı eşiğini geçmiş olurlar ve ilk anıları küçük kafalarında yavaş yavaş oluşmaya başlar.

Dört yaşındaki çocuklarını gören ebeveynler, onları küçük insanlar ve gelecekteki yetişkinler olarak görmeye başlar. 4 yaşına gelen erkek ve kızlar genellikle bağımsızdır, kimliklerini ve kişiliklerini göstermek isterler ve zevkleri oldukça belirgindir.

Artık kişiliği sizden gizli olarak gelişmeyi bırakacak, onun küçük gözleri hayattaki zorluklarla mücadele ederken sizi devamlı izleyecek. Bu yüzden kendinizi ihmal etmemelisiniz.

4 yaşındaki kız ve erkek çocuklar, pratik zekaya sahip olmaya başlarlar ve yapmak istedikleri şeyi başarmak için akıllıca bir tartışmayı öğrenirler veya kendilerini kandırmaya çalışan kişilerin numaralarını akıllıca yöntemlerle çözerler.

Uygun olmadığınız zamanlarda ya da ona en çok ihtiyaç duyduğunuz anda sizi güldürecek kadar komik olurlar… Sadece 4 yaşındayken büyük buzdağının ucunu görebilirsiniz. Ama hayatınızda 4 yaşında bir erkek veya kız çocuğa sahipseniz ve bunun ne anlama geldiğine dair bazı ilginç gerçekleri bilmek ister misiniz?

4 yaşında kız çimlerde

Sadece 4 yaşında çocuk sahibi olan annelerin anlayacağı şeyler

1. Pek çok konuda sizinle aynı fikirde değillerdir ve kendi argümanınızdan şüphe duyacak kadar  onlarla tartışabilirsiniz.

2. Uyku düzeni uzun zaman önce daha iyi bir düzene oturdu.

3. Uyuyabiliyor olması, siz isteyince uyuyabileceği anlamına gelmez.

4. Çocuğunuz sanatı, özellikle duvarlarda resimleri veya mobilyanın üzerindeki desenleri anlar.

5. Dizlerini bir şey çizdiğinde ,gerçekten hasta olduklarını düşünürler. Sanki dünyanın sonu gelmiş gibi davranırlar. Ama bir yara bandı ile anında iyileşirler.

Eşyalarınızı merak ederler

6.Sizin arabanızı, telefonunuzu isterler.

7.Yatak odaları dağınık değildir, hayal güçlerinin verdiği yaratıcılık zevkini yansıtıyor. Bu yüzden onların rızası olmadan hiçbir koşulda odalarını temizleyemezsiniz yoksa hayal güçlerini yıkarsınız!

8. Karton kutular, havlular ve kağıt parçaları sizinle oyun oynarken onlar için hala önemlidir.

9. Yaptıklarınızdan hoşlanmadığını size söylemekten korkmazlar. Bu nedenle kendilerini özgürce ifade etmelerine izin vermelisiniz.

10. Kendi kendine saatlerce oynayabilirler ve özellikle bu hoşlarına gidiyorsa hiç sıkılmazlar.

11. Ödülleri bir çıkartma oyunu olabilir. Bu çıkartma oyunu ile her şeyi yapabilirsiniz.

12. Bir söz verirseniz, onu tutmalısınız… HER ZAMAN (ve ne kadar erken olursa o kadar iyi olur)

4 yaş erkek

13. Oyuncak bebekleri de acı çeker ve onların da yara bantları olmalıdır.

14. Evden defterleri ve renkli kalemleri olmadan çıkmaları onlar için en büyük korkudur. Eğer yanınızda bir oyuncak ya da araba taşıyorsanız sizin için daha iyi olur.

15. Sorunsuz bir şekilde kendi kendilerine giyinebilirler ancak bunu sizin yapması onların daha çok hoşuna gider. Özellikle çok acelenizin olduğu durumlarda.

16. Yılda yaklaşık 700 doğum günü davetiyesi alırsınız.

17. Birisi sorduğunda bir kadın olduğunuzu çünkü vajinanız olduğunu, bir erkek olduğunuz için de penisiniz olduğunu söyleyebilecektir.

18. Kendi kurallarını kendi koyabilir ve bu kurallar sizinkinden daha iyidir.

19. Kuralları takip etmekten daha çok çiğnemeyi severler.

20. Onları sevdiğinizi söylediğinizde, çocuğunuza sarılmanız onların çok hoşuna gider.

21. Onların uykusunun geldiğini gördüğünüzde, meleksi yüzlerini görmek sizin çok hoşunuza gider ve sonunda kanepede keyif yapabiliyor olmanın mutluluğu sizin için paha biçilmez.

Sadece 4 yaşında bir çocuk sahibi olan anne ve babanın bildiği şeylere sizin de eklemek istedikleriniz var mı? Yazımızı okurken eminiz, aklınıza başka şeyler de geldi. Hadi bize anlatın!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.