Can Sıkıntısı Çocuklar İçin İyi Midir?

Can sıkıntısının çocuklardaki yaratıcılığı ve öz yeterliliği artırmaya yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? Bu yazımızda, can sıkıntısının faydalarını ve ebeveynin alması gereken tavrı anlatacağız.
Can Sıkıntısı Çocuklar İçin İyi Midir?

Son Güncelleme: 16 Mayıs, 2020

Can sıkıntısı, “bir şeyden keyif almama veya bir şeye ilgi duymamadan kaynaklanan bir rahatsızlık hissi” olarak tanımlanır. Bu tanıma baktığımızda, can sıkıntısının çocuklar için iyi olup olmadığını sorgulamamız normaldir.

Pek çok psikolog, zaman zaman sıkılmanın çocuklar için faydalı olabileceğini düşünmektedir. Bu olumsuz duygu, çocuklara öz yeterlilik kavramını öğretir. Ayrıca, yaratıcı olma ihtiyacını teşvik eder.

Eğer çocuğunuz sürekli canının sıkıldığından şikayet ediyorsa, durumla en iyi şekilde mücadele edebilmenize yardımcı olmak için size bazı ipuçları vereceğiz.

Can sıkıntısı çocuklar için iyi midir?

Can sıkıntısı motivasyon eksikliğinden kaynaklanır. Çocuklar bir aktiviteye odaklanamadıklarında, beklentilerini karşılayacak şeylerle zamanlarını geçirmek isterler.

Bu durumun pek çok sebebi vardır. İlk olarak, çocuklar çok enerjiktir. Bu yüzden, proaktiftirler ve sürekli keşfederler. İkinci sebep ise, çocukların günlük rutinlerinde meydana gelen değişimlerdir. Okula giden, bir şeyler öğrenen, oynayan ve yaşıtlarıyla etkileşim kuran çocuklar, artık daha hareketsiz bir şekilde yaşamak zorunda kalıyor.

Doğruyu söylemek gerekirse, çocuklar canlarının sıkıldığını söylediklerinde ebeveyn karmaşık hislere kapılır. Hemen bir çözüm bularak sorunu çözmeleri gerektiğini düşünür. Bununla birlikte, yapılması gereken gerçekten bu mudur?

bilgisayar oynayan çocuk

Çocuklarda can sıkıntısıyla nasıl baş edilir?

Çocukların canı sıkıldığında, bu durumu değiştirmenin üç yolu vardır. Bunlardan biri, ne istediklerini sormak ve onu yapmaktır.

Diğeri, çocuğu birkaç saat oyalayacak video oyunu gibi bir eğlence kaynağı bulmaktır. Üçüncü seçenek ise, çocuğu kendini eğlendirebileceği bir aktivite bulma konusunda teşvik edebilirsiniz. Bu, en çok tavsiye edilen yöntemdir çünkü çocuğun yaratıcılığını artırır.

Çocuklara teslim olmak

Çocukların nazını çekmeye karar veren ebeveyn, çocuğunu eğlendirmek için her şeyi yapıyor. Böylece çocukların can sıkıntılarını kendi kendilerine çözmelerine engel olmuş oluyor.

Bu durum, söz konusu zaman ve karar yönetimi olduğunda bir tür faydasızlık yaratır. Ayrıca, proaktif olma yeteneğini de azaltır.

“Çocuklar bir aktiviteye odaklanamadıklarında, beklentilerini karşılayacak şeylerle zamanlarını geçirmenin yolunu ararlar.”

Bilgisayar oyunlarına yöneltmek

Günümüzde, çocukları bilgisayar veya konsol oyunları ile oyalamak anne babalar için son derece kolaydır. Ayrıca, birkaç saat vakit geçirmeleri için çocuklara tablet veren ebeveyn sayısı da fazladır.

Bu hızlı ve basit çözümlerin çok etkili olmadığını muhtemelen fark etmişsinizdir. Çocukların dikkati çabucak dağılır ve kısa sürede tekrar canları sıkılmaya başlar.

Bilgisayar oyunları, çocukların can sıkıntısını geçirmeye yetmez. Tekrar eden komutlar ve aynı eylemler, beynin küçük yaşta ihtiyaç duyduğu uyaranları sağlamaz. Duyular aksiyon, uyarılma ve öğrenme ister. Ayrıca, çocukların sanal olmayan etkileşimlere ihtiyacı vardır.

Çocuğun yaratıcılığını teşvik edin

Çocuklardaki can sıkıntısı iyidir çünkü ebeveyne çocuğunun yaratıcılığını teşvik etme fırsatı sunar. Bu, yetişkinlerin sadece aktivitenin lideri rolünü üstlenmesi gerektiği anlamına gelir. Böylece, çocuklar tekrar heveslenebilir ve dikkatlerini toplayabilir.

çocuklarda can sıkıntısı

En iyi seçenek, sosyal etkileşim içeren aktivitelerdir. Çocuklar, yetişkinlerin hayatına ayna tutan aktiviteleri de sever. Bunlar göz önünde bulundurulduğunda, bazı seçenekler aşağıdaki gibidir:

  • Çocukları dışarıda oynamaya teşvik edin. Kumda oynamak, bitkileri keşfetmek veya spor yapmak iyi seçeneklerdir.
  • Polis, doktor veya başka bir meslek ile rol yapma oyunları.
  • Sanat ve el sanatları. Çocuklarınıza şarkı söylemesini veya mektup yazmasını söyleyebilirsiniz. Çizim yapmak, odalarını dekore etmek veya dans etmek de diğer seçeneklerdir.

Burada önemli olan, ne yapacağına çocuğun karar vermesidir. Eğer aktiviteyi kendisi tasarlarsa, daha ilgili davranır ve daha fazla eğlenir.

Çocukların kavramları karıştırdığını veya farklı bağlamlarda kullandığını göz önünde bulundurmak gerekir. Örneğin çocuğunuz can sıkıntısından bahsederken aslında üzüntü ve korku deneyimliyor olabilir. Durumu anlamak için çeşitli sorular sormayı ihmal etmeyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Antón, M. C. (2012). El aburrimiento. Perspectivas en Psicología: Revista de Psicología y Ciencias Afines, 9(3), 104-109. https://www.redalyc.org/pdf/4835/483549016015.pdf
  • Christian, M., & Roldán, P. Aburrimiento y Espacio.
  • Ovalle, J. (1993). Poemas divertidos para niños aburridos. Editorial Universitaria.
  • Salanova Soria, M. (2009). Organizaciones saludables, organizaciones resilientes. http://repositori.uji.es/xmlui/handle/10234/73232
  • VELASCO, J. R. CURA CONTRA EL ABURRIMIENTO. LA FILOSOFÍA COMO RESISTENCIA ALES, 103.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.