Çocuğunuz Okuldan Uzaklaştırılırsa Ne Yapmalısınız?

28 Şubat 2020
Çocuğunuz okuldan uzaklaştırılırsa ebeveyn olarak yapmanız gereken ilk şey, okulun bu kararı arkasındaki motivasyonu belirlemektir. Böyle bir durumda bir sorun olduğu açıktır ve buna çözüm bulmak için sorunu anlamak ve kabul etmek çok önemlidir.

Okuldan uzaklaştırılmak, çok ciddi bir sorunun sonucunda gerçekleşen sert bir karardır. Çocuğunuz okuldan uzaklaştırılırsa ne yapmanız gerektiğini öğrenmek için mutlaka bu yazıyı okuyun.

Çocuğunuz okuldan uzaklaştırılırsa yapmanız gereken ilk şey, bunun sebebini bulmaktır. Ne olduğunu ve okulun aldığı önlemleri iyice anlamak çok önemlidir. Bu haber, muhtemelen bir şok etkisi yaratacak ve haberi alan ebeveynler çocuklarını azarlamak isteyecektir.

Fakat bu gibi bir durumda yapmanız gereken en önemli şey çocuğunuza yardım etmenin bir yolunu bulmaktır. Okul müdürü, öğretmenler ve hatta belki bazı sınıf arkadaşlarıyla konuşmak, çocuğunuzun okuldan uzaklaştırılmasının arkasındaki nedenleri anlamakta size yardımcı olacaktır.

Ayrıca, başka bir okul bakmak ya da bir uzmandan yardım almak için de bilgi edinmenizi sağlayacaktır. Çocuğunun okuldan uzaklaştırılması tabi ki her ebeveyn için çok acı verici bir olaydır. Fakat, çocuklar için de durumun epey zor olduğunu unutmamak gereklidir.

Okuldan uzaklaştırılmak, bir çocuğun eğitim hakkına engel olur. Bazı durumlarda, çocuğun okuldan uzaklaştırılmasına sebep olacak şekilde davranmasının sebebi henüz teşhis edilmemiş bir hastalık ya da sendrom olabilir. Bu yüzden, bir aksiyon almadan önce iyice araştırma yapmak ve gerekirse bir uzmana danışmak çok önemlidir.

Çocuğunuzun okuldan uzaklaştırılma sebepleri neler olabilir?

Çocuğunuzun okuldan uzaklaştırıldığını öğrendiyseniz, ilk yapacağınız şey sakin olmaya özen göstermektir. Öncelikle, çocuğunuzun okuldan uzaklaştırılmasının sebebini öğrenmek için okulla irtibata geçmelisiniz. 

Bir soruna çözüm bulmak için önce ortada bir sorun olduğunu kabul etmek gerekir. Bu durum özellikle çocuğunuz suç teşkil eden bir davranışta bulunduysa ya da madde kullanımıyla ilgili bir soruna sahipse çok önemlidir.

Ayrıca bu durum, çocuğunuzun yaptıkları, okulun kurallarına ya da sosyal normlara uygun değilse ve agresif davranışlar içeriyorsa da geçerlidir. Okulla konuşurken çocuğunuzun bu sorunu ilk defa mı yoksa sürekli olarak mı yaşadığını öğrenin. Bu sayede doğru adımları atabilirsiniz.

Eğer davranışın önceden tekrarı olmamışsa, okuldan uzaklaştırılma cezasını uzaklaştırmaya dönüştürme şansınız doğabilir. Ayrıca, okulun kararı keyfi ya da dayanaksızsa bunu tamamen iptal etmelerini de talep edebilirsiniz.

Hem sizin hem de çocuğunuzun durumu düzeltmek istemesi süreç için çok önemli rol oynar. Eğer çocuğunuz okulun kurallarına bağlı kalacağının sözünü verirse ve gereken önlemleri alırsanız, okul kararını geri çekebilir. Bu durumda, ebeveyn olarak sizin iyileşme sürecinin ilerleyişi ile ilgili okulu bilgilendirmeniz gereklidir.

sıkılan çocuk

Çocuğunuz ilk kez okuldan uzaklaştırılmıyorsa?

Eğer çocuğunuz bir ya da daha fazla kez okuldan uzaklaştırıldıysa, önemli olan pes etmemenizdir. Bunun yerine, sorunun kaynağına inmeli, destek sağlamalı ve çocuğunuzu ders dışı aktivitelerle meşgul tutmalısınız.

Okulun kararına karşı çıkacaksanız, sadece karar adaletsizse başarılı olabilirsiniz. Öte yandan, yapabileceğiniz en iyi şey okul değiştirmek ve bir uzmandan yardım almaktır.

Ayrıca, bir sağlık problemi ya da psikolojik bir rahatsızlık olup olmadığından da emin olmanız çok önemlidir. Size bu konuda yardımcı olabilecek danışmanlar, psikologlar, rehabilitasyon programları ve başka ücretsiz hizmetler bulunmaktadır. Bu hizmetlerin kullanımı tercihinize ve çocuğunuzun ihtiyacına bağlı olarak değişir.

Alternatif bir eğitim sunan okul ve programlar bulunmaktadır ve bunlardan bazıları ücretsizdir. Bu programlar sayesinde zor öğrencilerin tekrar akademik hayata kazandırılması mümkündür.

“Çocuğum okuldan uzaklaştırıldıysa bunun bir sebebi olmalı. Ebeveyn olarak bu durumu düzeltmek için doğru aksiyonları almak benim sorumluluğum”

Okul sistemine dönüş

İster geçici ister kalıcı süreyle olsun, okuldan uzaklaştırılmak sosyal izolasyon demektir. Her zaman seçebileceğiniz yeni bir okul vardır fakat çocuğunuz okul sistemine geri döndüğünde yeni kurumun yönetmelik ve protokollerine saygı göstermelidir.

Çocukların eğitim sürecinde bir sorumluluk taşıdıklarını anlamaları gerekir. Buna kuralları ihlal ettikleri durumda sorumluluğunu almak da dahildir. Bunun için ailenin müdahil olması ve öğretmenlerle iyi iletişim kurmak çok önemli iki konudur.

Eğer bir uzmandan yardım almayı seçtiyseniz, çocuğunuzun yapılan yönlendirmeleri uyguladığından emin olmanız gerekir. Uzman kişi muhtemelen çocuğunuzun gelecekte başarılı olmasını garanti edecek bir plan ya da program tasarlayacaktır. Bu yüzden, bu programa uymak çok önemlidir.

Çocuğunuza verilen uzaklaştırma cezasının haksız olduğunu düşünüyorsanız, bunu değiştirmek için ilgili organizasyonlara ulaşmanız gerekecektir.

okula giden çocuk

Çocuğunuz okuldan uzaklaştırılırsa, bir avukatın da yardımını alabilirsiniz. Kararın verileceği görüşmede öğretmen ve okul görevlilerinin yanı sıra ebeveynlerin de bulunması çok önemlidir.

Çocuğunuzun uzaklaştırma kararıyla ilgili son sözü okulun Yönetim Kurulu söyleyecektir. Bu karar kesinleşmişse bile hala değerlendirebileceğiniz başka seçenekler mevcuttur. Örneğin, yatılı okullara ya da alternatif eğitim seçeneklerine bakabilirsiniz.

Burada önemli olan şey, çocuğunuzun eğitiminin durmasını ya da gecikmesini önlemektir. Alacağınız kararların çocuğunuzun geleceğini doğrudan etkileyeceğini unutmamanız gerekir.