Çocukların Tırnak Yemesine Nasıl Engel Olursunuz?

Özellikle çocuklukta tırnak yenmesi oldukça sık bir şekilde karşılaşılan bir durumdur ve çocukların tırnak yemesine engel olmak epey zor olabilir. Bazı yararlı tavsiyeler için bu yazımızı okumaya devam edin.
Çocukların Tırnak Yemesine Nasıl Engel Olursunuz?

Son Güncelleme: 08 Ağustos, 2019

Çocuklarımın tırnak yemesine nasıl engel olurum? Bu soruyu kendinize milyonlarca kez sormuş olabilirsiniz. Onikofaji i ya da daha çok bilinen adıyla tırnak yeme, çocuklukta görülebilecek gayet normal durumlardan biridir.

Pek çok ebeveyn, çocuklarının dikkat çekmek için tırnaklarını yediklerini düşünürler. Bu pek de doğru bir yargı değil. Çoğu çocuk tırnaklarını bilinçsiz olarak, diğer bir deyişle, bunu yaptıklarının farkına dahi varmadan yerler.

Çocuğunuzu azarlamak ya da tırnak yemesine laf etmek pek de işe yaramaz. Aşağıda çocukların tırnak yemesine engel olmak için başvurabileceğiniz bazı yöntemlerden bahsedeceğiz.

Çocukların Tırnak Yemesine Nasıl Engel Olursunuz?

Onlarla Konuşun

Çocukların tırnak yemesine engel olmak için yapacağınız ilk hareket onlarla konuşmaktır. Önceden de söylediğimiz gibi, onlara bağırmak, onları eleştirmek ya da tırnaklarını yediklerini gördüğünüzde onları tehdit etmek bir işe yaramaz.

Çoğu vakada tırnak yemenin stres ya da gerginlikten kaynaklandığını unutmayın. Bu durum çevresel faktörler ya da çocuğun kişiliğinden kaynaklanıyor olabilir. Bundan dolayı, tırnaklarını yediği için çocuğunuzu azarlamanız onu yalnızca daha gergin hissettirecek ve bu yüzden de durum daha da kötüleşecektir.

Bunun yerine, sakin ve barışçıl bir şekilde, çocuğunuza o anda nasıl hissettiğini ve gününün nasıl geçtiğini sorun. Bu sayede onları neyin endişelendirdiğini ya da üzdüğünü keşfedebilirsiniz. Çocukların tırnak yemesine genelde üç durum sebep olur.

Anksiyete

Tırnaklarını yiyen çocuklarla iletişime geçmeniz oldukça önemlidir. Çocuğunuzu endişelendiren şeyin ne olduğunu bulmalı ve bu soruna bir çözüm getirmeye çalışmalısınız.

Tırnaklarını yiyen kumral çocuk

Çocuğun Bir Şeyleri Tırnak Yemesine Bağdaştırması

Tırnak yemek çocukların normalde dikkat dağıtmak için başvurdukları ve belli bir aktivite ile bağdaştırdıkları bir durumdur. Televizyon izlemek bunun yaygın örneklerinden biridir. Böyle bir durumda, çocuğumuzun tırnaklarını ne sıklıkla yediğini gözlemlemeli ve ona bunun kötü bir alışkanlık olduğunu açıklamalıyız.

Taklit

Çocukların çevrelerinde  gördükleri her şeyi taklit ettikleri bir dönemlerinin olduğunu herkes bilir. Aşağıda taklit sebebiyle tırnaklarını yiyen çocuklara nasıl yardımcı olunması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Çocuğunuzun Çevrelerini Taklit Etmelerinden Dolayı Tırnak Yemesine Nasıl Engel Olursunuz?

Kendilerini Gördükleri Ayna

Tırnak yemek, yetişkinlere kıyasla çocuklarda daha sık görülür. Bununla birlikte, çocukların çoğu bu alışkanlıklarını büyüyüp birer yetişkin olduklarında da sürdürürler.  

Eğer siz de bu gruptaysanız, iki şeye dikkat edin. Öncelikle, çocuklar çevrelerindeki her şeyi, özellikle de ebeveynlerinin hareketlerini taklit ederler.

Eğer çocuğunuz tırnak yediğinizi görürse, o da tırnaklarını yiyecektir. Bundan dolayı, ilk yapmanız gereken şey çocuğunuzun önünde tırnaklarınızı yememeye çalışmaktır.

İkincisi, çocuğunuzun bu sorunun üstesinden gelmesini istiyorsanız, önce siz bu sorununuzu çözmelisiniz.

Nasıl mı? Çocuğunuzla birlikte aranızda bir oyun oynamanızı öneriyoruz. İlk kim diğerini tırnak yerken görürse, bunu yapmamasını hatırlatmak için ona belli bir surat ifadesinde bulunacak.

Bu sayede, çocuğunuz yaptıklarının sorumluluğunu daha çok alabilir ve sizinle arasında bir bağ olduğunu hisseder . Aynı zamanda, ebeveynlerinin kötü alışkanlıklarından kurtulabildiklerini görürlerse, bunu onlar da başarabilirler.

Başka Aktivitelerden Yararlanın

Biz ebeveynler saatlerce çocuğumuzun neler yaptığını gözlemleriz. Bu da demek oluyor ki çocuğunuzun tırnak yemesini daha alışkanlık haline gelmeden durdurabilirsiniz.

Bunu yapmak için çocuğunuzun elini ağzına götürdüğünü gördüğünüz anda ona elleriyle yapacağı bir şey yapmasını önerin.

Örneğin, resim, boyama, yapboz, kule yapma, oyuncakları ile oynama gibi. Ellerini mümkün olan en kısa sürede meşgul etmeyi başarmak için en yakın seçeneği değerlendirin.

Tırnak yemesine engel olamayan çocuk

Onlara Kendi Tırnaklarınızı Gösterin

Eğer tırnaklarınızı yemiyorsanız, bunu yapmadığınızı çocuğunuza açıklayın ve ona ellerinizi gösterin. Bu sayede, güzel ve sağlıklı tırnaklara sahip olmanın avantajını kendileri görebilirler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.