Peluş Hayvanlar Neden Çocukların Favori Oyuncağıdır?

Çocukların ilk arkadaşları genellikle peluş hayvanlardır. Çocuklara eşlik eder, onların kendilerine güvenmelerini sağlarlar. Doğduğundan beri çocuğun yanındadırlar. 
Peluş Hayvanlar Neden Çocukların Favori Oyuncağıdır?

Son Güncelleme: 11 Ağustos, 2020

Hiç şüphesiz peluş hayvanlar çocukların en sevdikleri oyuncaklardır. Çocukken herkesin her yere yanında götürdüğü bir peluş hayvanı olmuştur. Çocuğun peluş oyuncağı, ayı, fil ya da bir film karakteri olabilir. Peluş hayvanlar kendimizi bildik bileli bizimleydiler.

En özel çocukluk anılarınızda yer alan, muhtemelen her yere götürdüğünüz o çok sevdiğiniz küçük arkadaşınızı hatırlıyorsunuzdur. Herkesin ona ç ocukluğu boyunca güven ve konfor veren bir “arkadaşı” olmuştur. İşte bu arkadaşlar genellikle peluş hayvanlardır.

Çocukların istedikleri zaman sarılabildikleri bu peluş ve yumuşak oyuncaklar, ihtiyaç duyduklarında kendilerini güvende ve sakin hissetmelerini sağlıyor. Bazen anne, baba, büyükanne veya büyükbaba rolünü oynadıkları bile oluyor.

Peluş hayvanlar: Çocukların en iyi arkadaşları

Gerçek şu ki peluş hayvanların çocukların en sevdikleri oyuncaklar olmasının sebebi sadece onlarda yarattıkları hisler değildir. Bu oyuncaklar aynı zamanda onlar için bir şeyi temsil ederler.

Dokuları ve fiziksel özellikleri çocuklarla aralarında duygusal bir bağ oluşmasını sağlar. Küçük çocuklar, genellikle onlara kişisel özellikler atfederler ve peluş hayvanları onların en iyi arkadaşlarıymış gibi hissederler.

Peluş hayvanlar küçük yaşlardan itibaren çocukların günlük yaşamlarının bir parçasıdır. Genellikle bir akraba veya yakın aile dostu bu oyuncakları onlara hediye olarak alır. Beşiğin veya bebek arabasının içinde doldurulmuş hayvanlar olması bebeklerin günlük aktiviteler sırasında sakin hissetmelerini sağlayacaktır.

Sekiz ay sonra çocuklar en çok hangi peluş hayvanları sevdiklerine karar verecekler. Büyük olasılıkla favori peluş hayvanlarını beraber çıktığınız yürüyüşlerde, kreşte, doktorun muayenehanesinde veya aile ziyaretlerinde yanında göreceksiniz.

Peluş hayvanları çocukların  en iyi arkadaşları olurlar. Aslında anne ve babaları etrafta yokken çocukların kendilerini güvende ve özgüvenli hissetmelerini sağlayan şey de onlardır. Bu, özellikle de annenin işe dönmesi gerektiği dönem için geçerlidir.

Peluş hayvanların duygusal açıdan faydaları

Peluş hayvanların çocukların en sevdikleri oyuncaklardan biri olmasının nedenlerinden biri, bu hayvanların gözleri, burunları ve gülümsemeleri sayesinde çocukların her zaman yanlarında bir insan varmış gibi hissetmeleridir.

Zamanla oyuncaklar onların hem ilk arkadaşları hem de macera arkadaşları haline gelir. Çocukların onlarla etkileşim kurarak sosyal becerilerini geliştirdiklerini fark edeceksiniz.

Bunun sebebi çocukların çok sevdikleri oyuncaklarına hayat vermeleri, onları, hem sevinçlerini ve sevgilerini hem de üzüntülerini ve hayal kırıklıklarını ifade etmek için kullanmalarıdır. Bu nedenle, bu oyuncaklar, çocuklara kuralları ve iyi davranışları öğretmek için mükemmeldirler.

“Gerçek şu ki peluş hayvanların çocukların en sevdikleri oyuncaklar olmasının sebebi sadece onlarda yarattıkları hisler değildir. Bu oyuncaklar aynı zamanda onlar için bir şeyi temsil ederler. Dokuları ve fiziksel özellikleri çocuklarla duygusal bir bağ oluşturur.”

Yeni beceriler geliştirmek

Bu oyuncaklar çocukların rutinleri iyileştirmek gibi bazı becerilerini pratik etmeleri için çok iyi yol arkadaşlığı edebilirler. Dişlerini fırçalama veya giyinme zamanları geldiğinde çocuğunuza bunların nasıl yapıldığını peluş hayvanına da göstermesini söyleyebilirsiniz.

Bunun yanında okul öncesi dönemindeki çocuklar ve ilkokula gidenler rol yapmayı severler çünkü böylece bir süre yetişkin gibi davranabilirler.

Bu tür oyunlar, çocukların farklı alanlarda kendilerini geliştirmeleri için önemlidir. Ayrıca bu etkinlikler aracılığıyla yaşadıkları dünya hakkında bilgi edinirler.

Çocuklar favori peluş hayvanlarından ne zaman ayrılmalı?

uyuyan çocuk peluş hayvan

Genel olarak çocuklar 8 ay ile 3 yaş arasında bir bağlanma nesnesine ihtiyaç duyarlar. Ancak bu, bu dönem bittiğinde onlardan kurtulmak isteyecekleri anlamına gelmez.

Bunun yanında bu bağ çocuklar için çok önemlidir. Peluş hayvanları onların daha bağımsız olmalarına yardımcı olacaktır. Sonrasında, kendilerinden tamamen emin olduklarında artık oyuncaklarına ihtiyaç duymayacaklar.

Ancak çocuklar, oyuncakları için biraz yaşı büyük bir çağa geldikleri zaman onların hakkında sert kararlar almanızı önermiyoruz. Unutmayın, peluş hayvanı ona duygusal açıdan destek veren bir nesnedir. Onları bırakmak için doğru zaman geldiğinde çocuklar yavaş yavaş bunun farkına varacaklardır.

Oyuncağını elinden almayın. Peluş hayvanların küçük çocuklar için olduğunu söyleyerek ona kendini kötü hissettirmeyin. Öte yandan peluş hayvanının çocuğunuz için önemli olduğunu ve onun kişiliğinin bir parçası olduğunu kabul etmelisiniz. İşte o zaman onunla vedalaşmak için en iyi anı bulmasına yardımcı olabilirsiniz.

Unutmayın peluş hayvanlar çocukların en sevdiği oyuncaklardır ve kalplerinde özel bir yere sahiptirler. Onlarla mümkün olduğunca çok eğlenceli vakit geçirmelerini sağlayın. Tüylü arkadaşıyla aralarındaki bağı hatırlaması için beraber için bol bol fotoğraflarını çekin.

İlginizi çekebilir ...
Çocuğunuzun Banyo Zamanı İçin Su Oyuncakları
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuğunuzun Banyo Zamanı İçin Su Oyuncakları

Banyo zamanı, özellikle su oyuncakları sayesinde çok eğlenceli olabilir. Bebekler bu sayede banyo zamanını eğlenceyle ilişkilendirebilirler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.