Duyarsız Çocukları Motive Etmek İçin İpuçları

Çok sık olmasa da çocuklarda duyarsızlık gerçek bir problem olabilir. Peki bu durumu nasıl önleriz ve bu durumla nasıl başa çıkarız?
Duyarsız Çocukları Motive Etmek İçin İpuçları

Son Güncelleme: 14 Mayıs, 2019

Çocuklar genellikle aktiftir ve enerji ile doludur. Bu yüzden de duyarsız çocuklara rastlamak aslında çok yaygın değildir. Aynı şekilde, çocuklarda duyarsızlık görüldüğünde, bunun arkasında yatan sebeplerin neler olduğunu keşfedebilmek de çok önemlidir.

Çocuklarda duyarsızlığı nasıl belirlersiniz?

Çocukların tembel ya da duyarsız olması çok yaygın bir durum değildir. Daha çok bunun tam tersi geçerlidir. Çoğu çocuk enerji ve canlılık ile doludur. Bu yüzden, bir çocuğun duyarsız olmasının tam olarak ne olduğunu tanımlamak önemlidir.

Çocuklarda duyarsızlık konusundan bahsettiğimizde, görevlerini yerine getirmek istemeyen çocuklardan söz etmiyoruz. Bir çocuğun ödev yapmaya karşı koyması ya da ev işlerini yapmak istememesi gayet normaldir. Bunun yerine, duyarsız çocuklar oyun oynamak ya da arkadaşlarıyla vakit geçirmek söz konusu olduğunda da kayıtsız kalır.

Çocukların daha önceden eğlenceli bulduğu aktivitelere karşı artık isteksizlik gösterdiği zamanlar olur. İşte tam da bu zamanlarda ebeveynler endişelenebilir ve bu davranışın arkasında ne gibi sebepler olduğunu bulmaya çalışmalıdır. Çocuğunuza yardımcı olabilmek için gerçekte ne olduğunu bulmak çok önemlidir.

ağacın altında duran çocuk

Bazı çocuklarda duyarsızlık olmasının sebepleri nelerdir?

Motivasyon eksikliği birçok faktörden dolayı meydana gelebilir. Çocuklar duyarsız olduğunda, günlük aktivitelere karşı isteksizlik sergilerler. Ebeveynlerin bu motivasyon eksikliğinin arkasındaki sebepleri anlamaya çalışması çok önemlidir.

Aşağıda, çocuklarda duyarsızlık ya da tembelliğe yol açabilen bazı faktörlerden bahsedeceğiz.

Diğer çocuklarla yaşanan sorunlar

Birçok durumda, tembelliğin ortaya çıkması, altta yatan daha ciddi bir sorunun işaretçisi olabilir. Örneğin, eğer bir çocuk yaşıtı olan diğer çocuklarla ilişki kurmakta zorlanıyorsa bunun sebebi yaşıtlarından zorbalığa maruz kalıyor olması olabilir.

Bu durum, çocukların geri çekilmesine ve yaşıtlarıyla vakit geçirmekten kaçınmasına ya da daha önceden hoşlandığı aktivitelere artık katılmak istememesine yol açabilir.

İlgi alanlarında değişiklik

Diğer durumlarda, duyarsızlığın ortaya çıkışı çocuğun ilgi alanlarındaki basit değişikliklerden kaynaklanabilir. Bazen çocuklar belli eğlence aktivitelerine karşı sadece artık onları yapmayı sevmedikleri için ilgisizlik gösterebilir.

Rutin eksikliği

Düzen ya da rutin eksikliği de çocukların tembel ya da duyarsız olmasına yol açabilir. Sürekli değişim ve belirsizlik, çocuklar için eğlenebilecekleri aktiviteler bulmayı zorlaştırabilir. Ebeveynlerin çocuklarına rutin ve düzen hissi sağlaması çok önemlidir. Bu iki faktör de çocukların daha sonra daha ciddi davranış problemleri geliştirmesine engel olacaktır.

Duyarsız çocukları nasıl motive edebilirsiniz?

Değişikliklere dikkat edin

Ebeveynlerin bu konuda yapabileceği en iyi şey, çocuğun gösterdiği herhangi bir değişikliğe dikkat etmektir. Bir değişiklik meydana geldiğinde, ebeveynlerin bunun neden olduğunu anlaması çok kritiktir. Okulla ilgili bir durum mu var? Çocuğun özgüveniyle ilgili bir sorun mu var? Ya da sadece çocuğun ilgi alanları mı değişti?

Çocukla konuşun

İletişim, her tür ilişki için çok önemlidir ama söz konusu çocuklarsa bu konu daha da önem kazanır. Çocuğunuzla konuşmak hem onunla ilgili neler olduğunu anlamak hem de onu motive edebilmek için çok temel bir gerekliliktir.

Keşfettiğiniz şeylere göre düzeltici önlemler alabilirsiniz. Örneğin, oğlunuz artık futbol oynamak istemiyor olabilir ama belki de bu durum basketbolla ilgilenmeye başlamasından kaynaklanıyordur. Bu durumda, onu hoşlandığı aktivitelere katılmaya yönlendirmeniz iyi bir fikir olacaktır, böylece onun da kendinde motivasyon bulmasını sağlamış olacaksınız.

İlgi alanı değişimine adapte olun

İlgileri ve zevkleri sürekli değişen pek çok çocuk vardır. Ebeveynler, çocuklarını tam olarak neye karşı gerçekten tutkulu olduklarını bulana kadar farklı spor kurslarına ve eğlence aktivitelerine kaydettirmeyi deneyebilirler.

Bir rutin oluşturun

Bir çocuğun düzen hissi yaşayabilmesi için rutin oluşturmak çok önemlidir. Çocuğunuza, kirli tabakları lavaboya koymak, bitkilere su vermek, yatağı toplamak, vb. gibi basit görevler verebilirsiniz. Bu sayede, çocuğunuzu hem bir şeylere dahil etmiş hem de ona birtakım görevleri yerine getirmede güvendiğinizi göstermiş olacaksınız.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi çocuklarda duyarsızlık yaygın bir durum değildir. Öte yandan, belli başlı durumlarda ve belli koşullar altında duyarsızlık meydana gelebilir. Ebeveynler durumu düzeltmek için gereken önlemleri aldığı sürece bu genellikle ciddi bir problem değildir. Bu sayede, sorunun daha kötüye gitmesini ve çocuğunuzu uzun vadede etkilemesine engel olabilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Çocuklarda Tembellikle Mücadele İçin Kaizen Metodunu Kullanın
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuklarda Tembellikle Mücadele İçin Kaizen Metodunu Kullanın

Çocuklarda tembellik çocuğunuzun ev işlerine yardım etmesi, odasını temizlemesi, hatta ev ödevini yapması gibi şeylere engel olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.