Kalem Kutusu: Çocuğunuz Okulda Nelere İhtiyaç Duyar?

Çocuğunuzun kalem kutusunda neler bulunmalı? Not almak ve çalışmalarını yapmak için ihtiyaç duydukları her şeyi yanlarına alıyorlar mı? Bu yazıda çocuğunuzun okul malzemelerini düzenlemeyle ilgili bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız. 
Kalem Kutusu: Çocuğunuz Okulda Nelere İhtiyaç Duyar?

Son Güncelleme: 03 Nisan, 2020

Pek çok anne çocuğunun kalem kutusunu nasıl düzgün bir şekilde hazırlayabileceğini merak eder. Okullar çocuklara lazım olacak malzemelerin listesini çıkarsa da piyasada pek çok ürün mevcuttur. Bu nedenle kalem kutusu hazırlamak için gereken doğru ürünleri bulmak zor olabilir.

Bunu aklımızda tutarak çocukların kalem kutusu için gereken okul malzemelerinin en iyilerinin bulunduğu bir liste hazırladık. Bu malzemeler pratik, kullanışlı ve güvenlidir. Böylece çocuklar hiçbir sorun yaşamadan derslerini yapabilirler.

Kalem kutusu: İçine neleri koymalısınız?

Kalem kutusu, çocukların evle okul arasında gidip gelirken eşyalarını taşımalarını sağlayan önemli bir araçtır. Düzenli bir sırt çantası için iyi bir kalem kutusuna sahip olmak önemlidir. Böylece okul araç gereçlerinin iyi durumda olduğundan da emin olunur.

Ancak çocuğunuzun kalem kutusunda nelerin yer alacağına karar vermeden önce en uygun kalemlik modelini bulmalısınız.

Kalemlik türleri

Yazma araç gereçlerini korumak için kutu kullanmak 1860’lara kadar giden bir alışkanlık. O dönemde kutular silindir şeklindeymiş. Ondan sonra dolma kalemleri ve kalemleri taşımak için farklı tasarımı olan kutular çıkmış. Bugünlerde elimizin altında pek çok seçenek var.

Temelde aralarından bir tercih yapabileceğimiz üç kalem kutusu modeli var. Öncelikle dayanıklı ve yıkanabilir kumaşlardan yapılmış olanlar var. Bir de plastik ve metal kutular var.

İlk seçenek pratikliği nedeniyle en çok tavsiye edilendir. En iyi modellerin içinde farklı bölümler vardır. Böylece makas, işaretleme kalemi ve kalemtraş gibi daha büyük araç gereçleri kalem ve renkli kalem gibi malzemelerden ayırmak mümkün olur.

Çocuğunuzun çok fazla araç gereç taşıması gerekmiyorsa metal kutular da çok faydalı olabilir. Ancak onların sunduğu alanın daha kısıtlı olacağını hesaba katmalısınız. Ayrıca taşırken çantanın içinde çok fazla ses çıkarırlar.

okul çantalı çocuk anne

Temel okul malzemeleri

Farklı kalem kutusu seçeneklerinin neler olduğunu inceledik. Artık sıra çocuğunuzun kalem kutusunda bulunması gereken en kullanışlı araç gereçlerin neler olduğunu sıralamaya geldi.

Kalemler

Çocuklar kalem kutularında en az iki kalem taşımalılar. Birinin kırılma ihtimalini düşünerek her zaman yanlarında yedek bir kalem daha bulundurmalılar.

Okuldan eve döndüklerinde kırılmış kalemlerin orada olup olmadığını görmek için kalem kutularını kontrol etmeniz önemlidir. Kırık kalemler hala kutudaysa onları hemen yok edin. Kalemin talaşları çocuğunuzun bir yerine batıp onu yaralayabilir.

Kalemtraş

Her zaman çöp haznesi olan kalemtraşları tercih edin. Böylece kalemi açtıktan sonra çıkan çöpler için çocuğunuzun ayağa kalkmasına gerek kalmayacaktır.

Ayrıca kalemtraşı satın almadan önce kapağını kontrol edin. İçindeki çöplerin dökülmemesi için kapak yeterince sıkı bir şekilde kapalı olmalı.

Silgi

Pek çok silgi çeşidi vardır. Daha uzun süre dayanan klasik kalıp silgileri tercih edin. Kutuda bir de yedek küçük bir silgi bulundurmak fena bir fikir değildir. Bu araç gereçler çok sık kullanıldıkları için kaybolma ihtimalleri yüksektir.

Esnek cetveller

Esnek cetvel, harika bir okul malzemesidir. Tamamen katlanabildikleri için onları yalnızca kalem kutusuna değil istediğiniz her yere koyabilirsiniz. Çocuğunuz onu yıl boyunca kullanabilir çünkü kolay kolay kırılmayacaktır. Ayrıca bazen daha sert cetveller nedeniyle ortaya çıkan kazalardan da kaçınmış olacaksınız.

“Temelde aralarından bir tercih yapabileceğimiz üç kalem kutusu modeli var. Öncelikle dayanıklı ve yıkanabilir kumaşlardan yapılmış olanlar var. Bir de plastik ve metal kutular var.”

Makaslar

Çocuğunuzun yaşı kaç olursa olsun her zaman ucu köreltilmiş makaslardan almalısınız. Çocuğunuzun eline daha iyi oturacak ergonomik tasarımlarla farklı stillerde üretilirler.

Keçeli kalemler ve işaretleme kalemleri

Çocuklar için en iyi seçenek daha az kimyasal içerenlerdir. Bu, potansiyel alerjik reaksiyonları engelleyecektir. Ayrıca tercihinizi yıkanabilir olanlardan yana yapın.

Renkli kalemler

Yıkanabilir olan renkli kalemleri tercih edin. Çok ince olmamalarına dikkat edin. Daha kalın modeller çocuğunuzun kalemleri daha iyi tutmasına izin verecek. Böylece boyama yapmaları daha kolay olacak.

renkli kalemler boyama yapan küçük kız

Eşyaları kutuya nasıl yerleştirmelisiniz?

İçinde bölümler olan bir kalem kutusu satın aldıysanız, büyük objelerle küçük objeleri ayrı yerlere koyun. İsterseniz onları kategorik olarak düzenleyebilirsiniz.

Bir bölümde makas, kalemtraş, cetvel ve silgi, bir diğer bölümde de kalemler, renkli kalemler, işaretleme kalemleri ve keçeli kalemler bulunabilir.

Tek bölmeli veya metal bir kalem kutunuz varsa büyük objeleri her zaman en alta koyabilirsiniz. Üstlerine de daha küçük objeleri yerleştirebilirsiniz. Bir başka seçenek de en sık kullanılan araç gereçleri en son koymaktır. Böylece çocuğunuz onları hemen bulabilir.

Bu ipuçları çok faydalıdır ve çocuğunuzun güvenliğini destekler. Son olarak, kaybolursa size geri getirilebilsin diye kalem kutusunun üstüne çocuğunuzun ismini yazmayı unutmayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.