Kardeşler Arasında Kıskançlık Nasıl Önlenir?

Kardeşler Arasında Kıskançlık Nasıl Önlenir?

Son Güncelleme: 13 Şubat, 2019

Ebeveynler için kardeşler arasında kıskançlık, en üzücü şeylerden biridir. Ancak bunu önlemek için nasıl hareket edeceklerini bilmeleri çok önemlidir. Böylece gelecekte çatışmaların önüne geçebileceklerdir.

Kıskançlık, insanların duygusal bir bağ kaybetme korkusu yaşadıklarında ortaya koydukları doğal bir duygudur.

Bir ailede, bu duygunun yeni bir kardeş gelmeden önce ortaya çıkması normaldir. Çocuk ebeveynlerinin şefkatini kaybedeceğini düşünür ve bu durum kardeşler arasında kıskançlık şeklinde kendini gösterir.

Bazı uzmanlar, bir çocuk yeni bir kardeşi olacağını öğrenince kendiliğinden kıskançlık duyacaktır. Daha sonra, çocuk artık ailenin ilgi merkezi olmadığını anlamaya başladığında, kıskançlık duygusu uyum sürecinin bir parçasını oluşturur.

Çocuklar, onlar için en önemli insanların sevgi veya ilgisini kaybedeceklerini hissettiklerinde bu durum, birçok farklı duyguyu tetikleyebilir.

Normal bir durum olmasına rağmen, ebeveynler kardeşler arasında kıskançlık oluşmasını mümkün olduğunca önlemeye çalışmalıdır. Çocuk yoğun bir kıskançlık hissederse bu durum depresyona, kaygıya veya düşük özgüvene neden olabilir.

Bu da tüm aileyi etkileyecek bir gerilim yaratabilir.

Kardeşler arasında kıskançlık ve nedenleri

Korku kıskançlığın temelidir. Çocuğa, ebeveynlerinin sevgisini ve şefkatini kaybetme korkusu hakim olmuştur.

Kıskançlık, çocuğun duygularının, istedikleri yoğunlukla veya sıklıkla karşılık bulmadığını hissetmesiyle ortaya çıkar.

kardeşler arasında kıskançlık

Kıskançlığın diğer bir nedeni, annenin yeni bir çocuğun doğumundan önceki tutum değişikliğidir.

Bu değişiklik, ebeveynleriyle belirli bir şekilde ilişki kurmaya alışkın bir çocuk için zor olabilir. Çocuk yerinin alındığına inanmaya başlayabilir.

Bazen ebeveynler, çocukları için zararlı olabilecek ikna tekniklerini kullanırlar. “Yemek yemezsen, annen seninle oynamayacak” gibi ifadeler kullanırlar.

Çocuk bu ifadeyi olumsuz yorumlayabilir. Annesinin yalnızca isteklerini yerine getiren bir çocukla oynayacağına inanmaya başlayabilir.

Karşılaştırmalar kıskançlığa neden olabilir ve bu nedenle bunlardan kaçınılması gerekir. Her çocuk eşsizdir ve hepsine aynı şekilde değer verilmelidir.

Düşünülenin aksine, küçük kardeşler de büyük kardeşlerine karşı kıskançlık hissedebilir. Kardeşler arasında kıskançlık bazı durumlarda karşılıklı olarak ortaya çıkabilir.

Bir çocuk, kardeşinin kendisine tercih edildiğine inandığında, kardeşler arasında kıskançlık ortaya çıkma riski vardır.

Kıskançlığın sonuçları

Kıskançlık, çocuğun davranışlarında olumsuz sonuçlar doğurur. Ebeveynlerin kardeşler arasında kıskançlığı önlemesi şu nedenlerle önemlidir:

  • Agresif veya huzursuz davranışları benimseyebilirler.
  • Çocuk geri çekilebilir veya üzülebilir.
  • Küçükken, evrimsel gelişimleri geri kalabilir. Örneğin, yatak ıslatmaya yeniden başlayabilirler.
  • Öfke nöbetleri olabilir.Bu tür davranışlar daha fazla dikkat çekmeyi amaçlar.

Kardeşler arasında kıskançlık nasıl önlenir?

Çocuğun özgüvenini güçlendirmek önemlidir. Ailelerine iyi bir şekilde entegre olduklarını düşünürlerse, yeni kardeşlerine yönelik şüpheleri azaltılabilir.

Ebeveynlerinin duygularının adil ve şeffaf olduğunu bilmeleri gerekir.

kardeşinin kolunu çeken erkek çocuk

Yeni bir üye aileye katılmak üzereyken, ebeveynler büyük çocuklarıyla çok fazla temas halinde olmalıdır. Oluşacak değişiklikleri açıklamalıdırlar.

Çocuğu, yeni çocuğun doğumunun getireceği olumlu yönlerin bir parçası haline getirin.

Çocuğun yeni kardeşinin gelmesinden önce sahip oldukları rutini sürdürmeye çalışın.

Yemekleri, uykuları ve banyoları değişmeden kalmalıdır.Kardeşler arasında bir kavga olduğunda bir çocuğun tarafını tutmak çok zararlıdır. Ebeveynler, kardeşlerin kendi başlarına çözebilmeleri için bu yüzleşmelerden (mümkün olduğu ölçüde) uzak durmaya çalışmalıdır.

Ebeveynler her iki kardeşe karşı anlayışlı olmalıdır. Her çocuk haklı olduğunu hissedebilir.

Ebeveynlerin her iki tarafı da dinleyebilme yeteneği olmalıdır. Her çocuk ebeveynlerinin argümanlarını anladığını hissetmelidir. Bu, kardeşler arasında kıskançlığı önlemek için en iyi yoldur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.