Babalarına Sataşmak Çocuklar İçin İyidir

Eğer çocuklar babalarına sataşıyorsa, endişelenmenizi gerektiren bir durum yoktur. Bu normal, hatta sağlıklıdır ve bu sırada baba ve çocuk keyifli vakit geçirir.
Babalarına Sataşmak Çocuklar İçin İyidir

Son Güncelleme: 16 Ağustos, 2020

Anneler için, babalarla çocukların birbirine sataşırken çıkardığı sesler telaşlandırıcı olabilir. Bununla birlikte, bu tür şamatalı oyunlar çocukların daha mutlu ve başarılı olmasına yardımcı olur. Bu yazımızda daha fazlasını açıklayacağız.

Sataşmak

Kazanmanın ve kaybetmenin bilimi hakkında Po Bronson ve Ashley Merryman tarafından yazılan Top Dog isimli kitapta, babayla şakayla karışık kavga etmenin çocuklara rekabet avantajı sağladığı belirtilmektedir.

Buna ek olarak, babaya sataşmak çocuğun sürekli daha karmaşık hale gelen bir dünyada başarılı olmayı öğrenmesine yardımcı olmaktadır.

Baba yere uzandığında ve çocuğunun onun üzerine çıkmasına izin verdiğinde, büyülü bir şeyler olduğunu anlayabiliyoruz. İkisinden birinin incinmesinden veya bir şeyin kırılmasından korksak da, bu tür oyunların baba ve çocuk arasındaki duygusal bağı güçlendirdiği için önemli olduğunu biliyoruz.

Bununla birlikte, bu ilişkinin çocuğun dünyaya bakış açısını ve dünyada kendisini nasıl gördüğünü etkilediğini biliyor muydunuz? Peki ya çocuklar babalarına sataştıklarında, bu durumun çocukluk depresyonunu önlemeye yardımcı olduğunu?

Babayla şakalaşmak, çocuğun enerji açığa çıkarması ve gücünü kullanması için iyi bir yoldur. Ayrıca, bu sayede çocuklar sınır koymayı öğrenir. Bu aktiviteye başka bir bakış açısıyla baktığımızda, rahatlamak ve anın keyfini çıkarmak mümkündür.

oynayan baba ve kız

Çocuklar ve anneleri arasındaki bağ

Anneler olarak, tüm varlığımızı bebeğimizi beslemeye, korumaya ve önemsemeye adıyoruz… Çocuğumuzun her bir göz yaşı, düşüşü, kanayan dizi bizi koşarak yanına gidip onu rahatlatmaya yöneltiyor.

Annelik yolculuğu, çocuklarımızla daha bağlı ve senkronize olmamıza olanak tanımaktadır ve onlarla hayal ettiğimizden çok daha derin bir bağ kurarız.

İlk yıllarda, çocukların gelişiminde bizim de büyük bir rolümüz vardır. Ebeveyn olarak, aktif katılımcı rolünü benimseriz ve çocuklarımız da çoğunlukla bizi örnek alır. Bununla birlikte, bu doğal süreçte çocuğumuzun hayatında aktif rol almayı ve müdahaleci olmayı bırakmamız gereken bir zaman vardır.

Ebeveyn çocuk arasındaki bağ, daha bağımsız ve son derece önemli bir şekilde gelişmeye devam eder. Anneyle olan bağ bebeklikte gelişirken, babayla olan bağ  çocukların risk alması ve etrafı keşfetmesine olanak sağlayan bir güven figürü olarak daha sonra ortaya çıkar.

Sataşmak nedir?

Sataşmak ya da şakalaşarak kavga etmek, iki tarafın da saldırgan ve aktif rol aldığı güven gerektiren bir mücadele biçimidir. En önemlisi de, bu şakalaşma sırasında kimsenin yaralanmaması gerektiğidir.

Çocuklar bu tür bir oyuna dahil olduklarında kendilerini daha rahat, mutlu ve ilgili hissederler. Söz konusu babayla uzun soluklu ve güçlü bir bağ kurmak olduğunda bu tür sataşmalar gereklidir.

Bu aktiviteler, çocukların dünyada bir faaliyette bulunmalarına yardımcı olacak gelişimlerinin temelidir. Ayrıca çocukların sosyalleşmesine yardımcı olarak onların iyi birer ebeveyn olmalarını da sağlar ve gelecekte başarılı ve mutlu bir hayat sürmeleri için olanak tanır.

Çocukların babalarına sataşarak eğlenmesi için pek çok yol vardır. Bu yüzden, aşırı fiziksel hareketlere karşı olan babalar da kendilerine uygun bir yöntem bulabilirler. Pek çok hayvan türünün aksine, insanlar doğma eyleminin dışında da babalarına ihtiyaç duyar.

ailecek oyun oynamak

Ebeveynler çocukların psikolojik ve duygusal özelliklerinin ideal gelişiminde kilit rol oynar. Bu özelliklerden bazıları empati, duygusal kontrol ve karmaşık sosyal ilişkileri yönlendirebilme becerisidir.

Çocuklar için iyidir

Çocuklar babalarına sataştığında, babaları onları önce kızdırır sonra da sakinleştirir. Bu düzen, çocuğa yaşıtları ve kendinden büyükler arasında daha popüler olmasını sağlayan duygu kontrolü becerisini öğretir.

Babalarına sataşan çocuklar, yetişkinliklerinde daha sağlıklı ilişkiler kurmaya meyillidir. Benzer şekilde, sosyal olarak istikrarlı bir konum elde etme ve daha becerikli ebeveynler olma olasılığı da bu aktivitelerle yükselir.

Bu bağlamda, çocuğunun sağlıklı gelişimine yatırım yapan babalar bir bakıma gelecekteki torunlarına da katkıda bulunmuş olur. Bütün çocuklar fiziksel teması sever ve hem kız hem de erkek çocuklarının babasıyla bu tür aktiviteler yapması gerekir.

Sataşma sırasında, babalar ve çocuklar spordan kazanılan endorfin hormonu ve sarılma sayesinde de oksitosin hormonu salgılar. Bu hormonlar, çocuk kendini rahat hissettiğinde ortaya çıkan oksitosin ile aynı şeye hizmet ederek çocuğa fayda sağlar.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.