Çocuğunuzun Okul Çantasını Hazırlamak İçin İpuçları

25 Mart 2020
Çocuğunuzun okul çantasını en iyi şekilde nasıl hazırlarsınız? Bu yazımızda bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz.

Çocuğunuzun okul çantasını hazırlamak için neler bilmeniz gerekiyor? Bu soru, çocuğunu okula göndermeye hazırlanan ebeveynlerin sıkça sorduğu bir soru.

Çoğu okul çocukların getirmesi gereken her şeyin bir listesini verse de doğru sırt çantasını seçmek ve çocuğun en rahat şekilde taşıyabilmesini sağlamak ebeveynlere kalmış bir şey.

Bu sebeple çocuğunuzun okul çantasını en iyi şekilde hazırlamanız için işinize yarayacak bazı ipuçlarına bakacağız. Öncelikle en iyi sırt çantası modellerini tartışacağız, çünkü bu konuya genelde çok dikkat edilmediği için çocuğun sağlığına olumsuz bir etkisi olabilir.

Çocuğunuzun okul çantasını hazırlamak: önce doğru sırt çantasını seçmek

Öncelikle çocuğumuzun okul malzemelerini taşıyabilecek en iyi sırt çantasını seçmemiz gerek. Çocuk doktorları, genelde çocukların sırt çantalarında gereğinden fazla yük taşıdığı ya da doğru çantayı kullanmadığı için sırt ağrısı çektiğini söylüyor.

Sırt çantaları tek ya da çift askılı ya da bavul tarzında tekerlekli olabiliyor. Ortopedistler bu üç seçenek arasında çift askılı olanların kullanılmasından yana.

Çift askılılar sırt problemlerini önlemek açısından ağırlığı en iyi şekilde dağıtan çanta modelleridir. Bu modeli tercih edecekseniz, çocuğunuzun çantayı omuzlarında en rahat şekilde taşıması için askıların geniş ve kapitoneli olmasına dikkat edin.

Bavul versiyonu daha cazip görünse de çocuğun yükü öne eğilerek tek kolla çekmesi omurgasının eğilmesine sebep olabilir. Buna ek olarak, çocuk merdivenlerden çıkarken ve tırtıklı yüzeylerden giderken de zorlanacaktır.

Okul malzemelerini çantaya yerleştirmek

Çocuğunuzun sırt çantasını hazırlarken asla gereğinden fazla yük koymamaya dikkat etmelisiniz. Bunun için çocuğunuzun ders programının bir kopyası hep sizde olmalı çünkü her gün ne götürmesi gerektiğini ancak bu şekilde bilebilirsiniz.

çocuğunuzun okul çantasını hazırlamak

Çocuğunuzun hangi defterler, kitaplar ve malzemeleri götürmesi gerektiğini öğrendikten sonra şu sırayla yerleştirmelisiniz:

  1. Önce kitap ve defterler çantanın sırta en yakın temas eden yerine koyulmalı. Yani ilk önce kitap ve defterleri koymalısınız.
  2. Kalem kutusu ve tablet gibi ağır objeler daha sonra gelir. Asıl mesele, o kadar kalemi tek bir yerde tutabilecek dayanıklı ve çok amaçlı kumaşlardan yapılmış kalem kutuları kullanmaktır: içerisine kurşun kalem, silgi, renkli kalem, makas, keçeli kalem, cetvel ve uhu sığdırılabilmelidir.
  3. Çocuğun atıştırmalık yiyeceklerini de çantaya koymak istiyorsanız şimdi sıra bunlarda. İdeal bir çantada yan, ön ve iç cepler olur; siz de su matarasını ve sandviçini buralara koyabilirsiniz.
  4. Son olarak hafif olmak şartıyla ıslak mendil, antibakteriyel jel, peçete ve çocuğun spor yapma ihtimaline karşın yedek bir giysi koyabilirsiniz. Bu, özellikle anaokuluna giden çocukların kıyafetleri çok kolay kirlendiği için önemli bir ayrıntıdır.
okulda koşan çocuklar

Çocuğunuzun sırt çantasını hazırlamak için dikkat etmeniz gereken diğer şeyler

Mümkünse çocuğunuzun sırt çantasını tartın. Çocuk doktorları ve ortopedistler, çanta ağırlığının çocuğun kilosunun %15’ini asla aşmaması gerektiğini söylüyor. Yani bir sırt çantası 5 ila 11 yaşındaki çocuklar için 2-5 kilo skalasını asla aşmamalı.

Çocuğunuzun sırt çantasının desenlerini kendi zevkine göre seçmesine izin verin, fakat şekline ve ağırlığına siz karar vermelisinizAncak bu şekilde çocuğunuzun yanlış çanta yüzünden sırt ağrısı çekmeyeceği konusunda gönlünüz rahat olur.

Bütün bunlar sayesinde, çocuğunuzun okul çantasını hazırlamak için bilmeniz gereken her şeyi artık biliyorsunuz, artık okul hazırlığınız çok daha kolay olacak! Çocuğunuzu okula gönderirken ona şans dilemeyi de unutmayın.