Teknolojik Anne Babalar, Teknolojik Çocuklar

5 Şubat 2020
Video oyunları, uygulamalar, sosyal medya ve komik görseller. Bazı anne babalar bunlar konusundaki farkındalıklarıyla çocuklarını şaşırtabilirler.

Teknoloji hayatın her alanında karşımıza çıkmaya başladı ve ebeveynler ile çocuklar arasındaki ilişki de bu konuda bir istisna değil. Teknolojik anne babalar çocuklarıyla pek çok alanda bağ kurabilirler ve teknolojinin epey yararını görebilirler.

Çocukların ve genç yetişkinlerin teknoloji sevgisi yeni bir şey değil. Daha yaşlı insanlar genelde modayı pek takip etmezler.

Şimdiyse yeni bir ebeveynlik tarzı “filizleniyor”, çocuklarından geri kalmayan ve bunun faydasını gören anne babalar yetişiyor.

21. yüzyılda ebeveyn – çocuk ilişkisi konusunda neler söyleyebilirsiniz?

Ebeveynler ve Yeni Teknoloji

Teknoloji kullanımı konusunda çoğunluk trendleri yakalayabilse de, her ebeveynin teknolojiyle arası iyi değil.

Hala teknolojiden pek anlamayan anne babalar var ve ya teknolojiye güvenmiyorlar ya da bu konuda kendilerini geliştirebileceklerini düşünmüyorlar.

Nasıl kullanacaklarını bilmemelerine rağmen ebeveynler baskılara yenik düşüp kendilerine akıllı telefon alıyorlar. Tabii ki bu telefonları kullanma konusunda çocuklarının yardımını alabilir ve bu sayede telefonda temel şeyleri yapabilirler.

Ayrıca yeni teknolojileri tamamen reddeden ya da en azından öyleymiş gibi davranan ebeveynler de var.

Bu ebeveynler muhtemelen çocuklarının internette ya da sosyal medyada ne yaptıklarını bilmiyorlar. Bunun nedeni ilgisizlik değil, internette ne gibi tehlikeler olabileceğinin farkında olmamaları.

Diğer uçta ise, her şeyin bilincinde olan ve internetin etinden sütünden yararlanan ebeveynler bulunuyor. Bunlar genellikle çalışırken teknolojik aletleri kullanan, virüsler, uygulamalar, yazılım ve donanımlar konusunda bilgi sahibi olan anne babalar.

Bu ikisi arasında bir de orta nokta var: En son model telefona sahip olan ve bunu nasıl kullanması gerektiğini bilen ebeveynler. Bu anne babaların çocuklarıyla arası iyidir, onların mesajlarına komik görsellerle yanıt verebilirler ve sosyal medyada olup biten her şeyin farkındadırlar.

Teknolojik anne babalar

Teknolojik Anne Babalar İle Çocukları Arasındaki İlişki

Ebeveyn olarak çocuklara örnek olmanın öneminden çok fazla bahsettik. Unutmayın, çocuklarınız için en güçlü eğitim aracı sizsiniz. Çocuklar anne ve babanın belirli davranışlarını fark edip bunları taklit etmeye çalışırlar.

Aynı şey her zaman olmasa da teknoloji için de geçerli. İşte birkaç örnek:

Teknolojik Anne Babalar ve Teknolojik Çocuklar

Bu, ebeveynleri örnek alma konusunda en yaygın durumlardan biri. Çocuklar teknolojiden anlayan ve buna değer veren ebeveynleri severler. Teknolojik şeyleri kullanmayı anne babalarından öğrendilerse, bu daha da çok hoşlarına gider.

Teknoloji çocukların yaşamında önemli bir yer kaplıyor. Bunun riskleri var tabii ki, ama bunun yanında pek çok avantajı da bulunuyor. Teknoloji eğitim, eğlence ya da iş için kullanılabilir.

Bu yeni “filizlenen” teknolojik anne baba akımı çocuklarından geri kalmayan, onlarla ilişkisini bu sayede daha da keyifli bir hale getiren ebeveynleri gündeme getirdi.

Teknolojiyi bu şekilde kullanabilmek oldukça yararlı.

Çocuklar ebeveynlerinin teknolojiden anlamasını istiyor değiller, yalnızca bu şekilde aynı yolun yolcusu olduklarında onlarla daha yakın ilişki kurabiliyorlar. Aynı deneyimleri yaşadıklarını hissedebiliyorlar.

Teknolojik anne babalar genellikle çocuklarıyla yapacak daha fazla şey buluyorlar. Video oyunları oynamak, TV ya da film izlemek, teknoloji ile ilgili etkinliklere katılmak bunlardan bazıları.

Peki Ya Teknoloji İle Arası Olmayan Anne Babalara Sahip Çocuklar?

Yeni teknolojilere ayak uyduramayan ebeveynler de yok değil. Bu mesafeli yaklaşım, ilgi duymamak, güvenmemek ya da bilgi sahibi olmamaktan kaynaklanıyor olabilir.

Bu durum, teknolojiye ilgisi olmayan ebeveynlerin başarısız oldukları ya da çocuklarıyla iyi bir ilişki kuramadıkları anlamına gelmiyor. Yalnızca, bu anne babalar başka şeylere ilgi duyuyorlar.

Burada olumsuz olan şey, çocuklarıyla bazı eğlenceli aktivitelere katılma fırsatından mahrum oluyor olmaları. Dahası, internetin tehlikelerine karşı bilgi sahibi de olamıyorlar.

Tabii bu tarz bir yaklaşımın artı yönleri de bulunuyor. Her şeyin sanal ve ekranların içine hapsolmuş olduğu bir dünyada, birilerinin “gerçek dünyada yaşıyor” olması iyi haber.

Bu anne babalar çocuklarını sokağa çıkarabilir, onlara yemek yapma, bisiklet tamir etme, evcil hayvanlar için ev yapma gibi beceriler kazandırabilirler.

Bilgisayara bakarak ödev yapan kız

Teknolojik Anne Babalardan Olmak İsteyenler İçin İpuçları

Teknolojik anne babalardan olmak istiyorsanız, şunların farkında olmalısınız:

  • Son çıkan haberleri takip edin.
  • Çocuğunuzun nelerden keyif aldığını keşfedin ve siz de buna dahil olmaya çalışın.
  • Sosyal ağların ve çocuğunuzun bunları nasıl kullandığının farkında olun.
  • Değişim konusunda söylenmek yerine teknolojiyi hayatınıza dahil edin.

Her şeyin sanal ve ekranların içine hapsolmuş olduğu bir dünyada, birilerinin “gerçek dünyada yaşıyor” olması iyi haber.

Özet olarak, teknolojik ebeveynler teknolojiye karşı olumlu tavırlar sergilerler ve bu da çocuklarıyla olan ilişkilerini geliştirebilir.

Tabii ki bu çocuklarınızla harika bir ilişkiniz olması için teknolojiye ihtiyaç duyduğunuz anlamına gelmiyor. Teknoloji hayatlarımıza girse de, insanlarla temas etmek hala hayati bir önem taşıyor ve hiçbir şey bunu değiştiremeyecek.