Yardım Edin! Kızım Evleniyor!

16 Mart 2020
Kızınızın evlilik sürecine girmesi, oldukça travmatik olabilir. Bu konuda kontrolünüzü korumak isterken bir yandan da kızınızı özgür bırakmalısınız. Yazımızı okumaya devam edin.

Düğün vakti geldi çattı! Endişelenmeyin, kızınızın düğününü hevesli ve mutlu bir şekilde karşılamanız mümkün.

Aileler, kızlarının evlilik sürecine girmesinin ardından pek çok farklı duyguyu bir arada yaşamaya başlar. Güzel bir dönem olmasının yanı sıra, aileler bu fikre alışmada zorlanabilir. Kızınız için endişelenmeniz ve beklentilerinizin olması normaldir.

Bütün anılarınız film şeridi gibi gözünüzün önünden geçer.Birlikte geçirdiğiniz onca zamanın sonunda, kızınızdan ayrılmak sizi derinden etkiler. Hem memnuniyet ve heyecanı hem de gerginlik ve üzüntüyü bir arada yaşamaya başlarsınız. Kızınız artık evleniyor! Zaman nasıl bu kadar çabuk geçti?

Aile içerisindeki değişimler, her ne kadar normal ve iyi olsa da başta sizi huzursuz edebilir. Bu, kaçınılmazdır ve son derece olağan bir histir. Bununla birlikte, aşağıdaki noktalara odaklanarak bu süreci daha olumlu bir biçimde atlatabilirsiniz.

  • Kızınızın ne kadar mutlu ve gururlu olduğunu düşünün.
  • Ailenize yeni üyeler katılacağını düşünün.
  • Aileniz genişlediği için ve daha fazla kişiyle sosyalleşme imkanınız olacağı için mutlu olun.birbirine sarılan anne kız

Kızım evleniyor, ne yapmalıyım?

Artık, kızınız küçük yaşlardan itibaren ona aşıladığınız değerleri fark edecek olgunluğa erişti. Sizinle aynı yolda yürümeye başlayacak. Elbette bu yolda inişler ve çıkışlar kadar, sevgi ve anlayış da olacak.

Yaklaşan düğün, koşulsuz sevgiyi ve güveni öğrenmek ya da pekiştirmek için bir fırsattır. Burada herkes yeni deneyimler edinir ve bu da kutlamanın sebeplerinden bir tanesidir. Optimizm ve bilgelik sayesinde, herkes birbirinin bakış açısını öğrenebilir.

En önemlisi, ebeveynlerin güvenlik ve özgüven hissini çocuklarına geçirebilmesidir. Böylece, gençler yeni hayatlarına iyi bir başlangıç yapabilir.

Kızı evlenecek olan annelere tavsiyeler

Kızınızın evleneceğini öğrenmek, hem acı hem de tatlı duyguları beraberinde getirir. Kızınızın partnerine ve düğün planlamalarına odaklanmış olması, sizin tavsiyelerinize ihtiyaç duymayacağı anlamına gelmez.

Endişelenmeyin. Evliliğe dair kızınıza tavsiyeler vermek için bol zamanınız olacak. Göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalar aşağıdaki gibidir:

  • Çiftin kararlarına her zaman saygı gösterin.
  • Kızınız ve eşi karar verirken bir adım geride durmaya çalışın. Şimdiye kadar kızınız her şeyde size danıştığı için, kendinizi geri çekmek son derece stresli olabilir.
  • Büyüdükten sonra, çocuklarımızın hür iradesine saygı göstermelisiniz. Çocuklarımız onları yönlendirmeniz konusunda her zaman size güvenebilir ancak tek başlarına ilerlemeleri gerekir.

Düğün günü yaklaştıkça, doğal olarak kızınızın işlerine müdahale etme isteği duyacaksınız ancak bu doğru değildir. Sabırlı olmalısınız ve kızınızın aldığı kararlardan hoşlanmasanız bile saygı duymalısınız.

Bazen, kişilerin hata yapmasına izin vermek de önemlidir çünkü bu sayede hatalarından ders çıkarabilirler. Hayattaki “kötü” şeyleri her zaman önleyemeyiz, hayatımızdan çıkaramayız ve acı çekmekten korunamayız.

düğünde kutlama

Sabırlı olun

Kızınızın bazı endişeleri olması ve düğünün çeşitli aşamalarını sorgulaması son derece normaldir. Bununla birlikte, her şeyi kontrol etmeniz veya her sorunun yanıtını bilmeniz mümkün değildir.

Bu durumlarla yüzleşirken kızınızın deneyim kazanmasına izin verin. Kızınız hata yapmaya mahkumdur ancak siz hiçbir şekilde damadınızla kızınızın arasına girme ve müdahale etme hatasına düşmemelisiniz.

Mantıklı davranın

Çiftlerin alanına saygı duyar ve kendi kararlarını vermelerine olanak tanırsanız, iki aile arasında ılımlı bir atmosfer oluşmasına yardımcı olursunuz.

Yavaş yavaş, kızınız emin olmadığı konular hakkında size fikrinizi soracaktır. Mantıklı davranmak, söyleyecek çok fazla şeyiniz olmasına rağmen bunları kime ve ne zaman söyleyeceğinizi bilmektir.

Belirli bir konu hakkında basit ve zamanında yapılan bir yorum, son derece faydalı olabilir. Kızınızın size fikrinizi sormadığı hiçbir konuda yorum yapmayın.

Bütün ailenin katılımına olanak tanıyın

Kızınızın evliliği, düğünün her aşamasının planlanmasında söz sahibi olmak istediğiniz bir dönemdir. Düğün günü yaklaştıkça, gelin ve damat size kıyafetler, konukları karşılama ya da düğün gibi bazı konularda danışmaya başlayabilir.

Bu tür fikir alışverişlerinde, bütün aile az ya da çok söz sahibi olmalıdır. Evliliklerinde ailelerinin kendilerini desteklediğini gören çiftler, mutlu bir çift olma yolunda önemli bir avantaj elde ederler.

Bütün aile üyelerinin aktif katılımı, hem duygusal bağları güçlendirir hem de daha mutlu bir atmosfer oluşturmaya yardımcı olur.

Sonuçta, evlilik herkesin hayatında çok önemli bir adımdır. Kızınız evleneceği zaman yapmanız gereken onun kararına saygı duymak ve onun adına mutlu olmaktır.