Alıcı ve İfade Edici Dil Bozukluğu Nedir?

3 Mayıs 2020
Alıcı ve ifade edici dil bozukluğu, çocuklarda düşündüğünüzden daha sık meydana gelir. Semptomların ortaya çıkması biraz zaman alabilir. Bununla birlikte, tedaviye ne kadar erken başlarsanız sonuçları o kadar iyi olur.

Alıcı ve ifade edici dil bozukluğu, genellikle çocukları etkileyen bir durumdur. Günümüzde, uzmanlar 20 çocuktan 1’inin bir çeşit dil bozukluğundan muzdarip olduğunu tahmin etmektedir. Semptomları genellikle 3 yaşından sonra gözlemleyebilirsiniz ve uzmanların yardımıyla bozukluğu tedavi edebilirsiniz.

Çocuklar konuşmak için fiziksel, bilişsel sosyal ve duygusal beceriler geliştirmeye ihtiyaç duyarlar. Bunlardan biri veya daha fazlası düzgün bir şekilde gelişmediğinde, dil bozuklukları ortaya çıkabilir. Bozukluk alıcı, ifade edici veya hem alıcı hem de ifade edici olabilir.

Alıcı ve ifade edici dil bozukluğu  nedir?

İfade edici dil bozukluğu, mesaj göndermede ve kendini anlaşılabilir kılmada zorlanmaktır. Bu, mutlaka başka birinin söylediğini anlayamıyor olmayı gerektirmez.

Alıcı dil bozukluğu ise, sorunun konuşulan dili yorumlamada meydana geldiği durumdur. Bununla birlikte, çocuklar iletişim kurmayı öğrenmekten vazgeçmez. Genellikle kendi yöntemleriyle iletişim kurmayı öğrenirler.

Alıcı ve ifade edici dil bozukluğu ise, bu iki bozukluğun birleşimidir. Bu sorundan muzdarip olan çocuklar, mesajları anlamada ve kendilerini dil aracılığıyla ifade etmede zorluk yaşarlar. Bu durum iletişimi çok zor hale getirebilir. Bildiğiniz gibi, iletişim anlamaya ve anlaşılmaya dayanır.

Alıcı ve ifade edici dil bozukluğunun sebepleri

Maalesef, dil bozuklukları sıklıkla gelişim bozukluklarıyla karıştırılmaktadır. Bununla birlikte, ikisi farklı şeylerdir. Bu bozuklukların bazı gelişim bozukluklarıyla ilişkili olabileceği doğru olsa da, tek sebep bunlar değildir.

çocuklarda iletişim kusurları

Öte yandan, dil bozuklukları merkezi sinir sistemindeki hasardan da kaynaklanabilir. Bu durum afazi olarak bilinir. Alıcı ve ifade edici dil bozukluğuna sahip bazı çocuklarda beyin yaralanmaları vardır.

Genellikle çocuklardaki alıcı ve ifade edici dil bozukluğunun  kesin sebeplerini belirlemek mümkün değildir. Bu durumlarda, doktora danışmalısınız.

Bozukluğun ilk belirtileri

Genellikle bu semptomlar çocuklukta başlar.Bu, çocukların fiziksel ve zihinsel olarak büyüdüğü bir süreçtir. Çoğu çocuk, dili tamamen doğal olarak öğrenir.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, dil bozukluklarının ilk belirtileri 3 yaş civarında ortaya çıkar. Bu bozukluk söz konusu olduğunda, semptomlar çeşitli veya tek olabilir.

“Çocuklar kendilerini ifade edebilmek için fiziksel, bilişsel sosyal ve duygusal beceriler geliştirmeye ihtiyaç duyarlar. Bunlardan biri veya daha fazlası düzgün bir şekilde gelişmediğinde, dil bozuklukları ortaya çıkabilir.”

Semptomlar nelerdir?

Aşağıda, alıcı ve ifade edici dil bozukluğunun en yaygın semptomlarından bahsedeceğiz.

  • Talimatları takip etmede veya anlamada zorluk. Özellikle sözlü iletişimi anlamada güçlük çekmek.
  • Düşünceleri ve duyguları düzenlemede ve özetlemede sorun yaşama. Uyumlu cümleler oluşturmak zordur.
  • Öğrenme zorlukları. Alıcı ve ifade edici dil bozukluğu olan çocuklarda genellikle öğrenme güçlükleri görünür. Bunun sebebi, öğrenmenin çoğunlukla iletişime dayalı olmasıdır.
  • Öğrenme güçlüklerinin sonuçları genellikle okula gitmek istememe ve okul performansının düşük olmasıdır. Ayrıca, zihinsel gelişim diğer çocuklara oranla daha düşüktür.
  • Cümle oluşturmada zorluk. Bazı çocuklar kendilerini ifade etmeye çalışırken çok kısa ve tamamlanmamış cümleler kurarlar. Bununla birlikte, diğerleri de kelimelerin iyi bağ kuramadığı cümleler oluşturur. Bu cümleleri anlamak zordur.
  • Bazı durumlarda, fiil zamanları arasında uyum oluşturmak zordur. Örneğin, geçmişte, şimdiki zamanda veya gelecek zamanda kalmada zorlanmak.
  • Bir diğer semptom ise “dil kusuru” olarak adlandırılır. Örneğin, bazı çocuklar kekeleyebilir ve kendilerini tekrarlayabilir. Öte yandan, bazı çocuklar yansımalı sözcükleri de sık sık tekrar edebilir. Bu, çocuğun cümle kurmak için kelime bulmada zorlandığını gösterir.
  • Sosyal problemler. Sosyal problemler, bu bozukluğun doğrudan belirtisi değildir ancak dil bozukluğu olan çocuklarda sosyal problemler de görünebilir.
  • İletişim kurmada sıkıntı yaşayan bir çocuk, diğer çocuklarla oynamada da sorun yaşayabilir. Bazı vakalarda, araştırmalar sosyal problemlerin davranışsal sorunlara veya depresyona sebep olduğunu göstermektedir.
konuşan anne çocuk

Alıcı ve ifade edici dil bozukluğu nasıl tedavi edilir?

Alıcı ve ifade edici dil bozukluğunu tedavi etmek profesyonel yardım gerektirir. Genellikle, konuşma terapisi bu bozukluğu tedavi etmenin en iyi yollarından bir tanesidir.

Gördüğünüz gibi, doktora danışmaktan çekinmenize veya korkmanıza gerek yoktur. Söz konusu çocuklardaki dil bozuklukları olduğunda, bir uzmandan klinik destek almak gereklidir.