Anneler olarak yaptığımız 3 hata

Anneler de hata yapabilir. Bu yazımızda annelerin istemeden de olsa yaptığı hataları anlatacağız.
Anneler olarak yaptığımız 3 hata

Son Güncelleme: 01 Aralık, 2020

Hiç kimse mükemmel değildir anneler de hata yapabilir ve bu, gezegendeki tüm anneler tarafından bilinir. Mükemmel anne olmayı hedefleyen kadınlardan biri olsanız bile, bunun mümkün olmadığını fark etmiş olmalısınız. Belki de çalışmanın, anne olmanın ve kusursuz bir aile hayatına sahip olmanın, sosyal hayatınıza ve kendinize zaman ayırmanın tam size göre bir şey olduğunu düşündünüz.

Hayır, gerçek öyle değil. Bir gün 24 saattir ve bu süre içinde hepimiz zaman zaman hata yapabiliriz. Merak etmeyin, biz anneyiz ve mükemmel olmasak da, mükemmel olmaya çok yakınız.

Tüm anneler olarak, bizler, hayatlarımıza aynı yolda ilerlemeye devam ediyoruz. Çocuklarımızla ve hayatlarımızla gurur duymaya çalışıyoruz. Zaman zaman hata yapsak bile, planladığımızın en iyisini yaptığımızı biliyoruz. Sadece bunu yaparak bile yaşama sevincimizi buluyor ve kişisel tatminimizi yaşıyoruz.

Ama gerçek şu ki; zaman zaman bizler de hata yapabiliriz ve bu ne biliyor musunuz? Bu dünyanın sonu değil. Her zaman daha iyisini yapmak için yapmak için vaktiniz olacak.

hata yapan anne

Yazımızın devamında başınıza gelebilecek bazı şeyleri anlatacağız, çünkü siz de bir annesiniz, siz de bir insansınız. Zamanın yaptığımız her hatadan ders alıp bize daha iyisini yapmamız için fırsat veren bir hediye olduğunun farkındayız.

Çocuklar uyuduğunda verimsiz hissetmek

Her evin gün içinde sessiz olunan en az bir anı vardır: çocukların uyuduğu an. Bu zamanlarda, gece olduğunda, ebeveynler genellikle kendilerini yeniden yetişkin hissetmek ve arzularını yerine getirmek isterler. Ancak gerçek şu ki, çocuklar zaten uyurken siz de yorgun olacaksınız ve ister inanın ister inanmayın, sizin de canınınız erken uyumak isteyecek.

Sabahın ilk saatleri, evlerde sessizliğin olduğu zamanlardır. Ancak çocuklar uyanmadan çok öncede kalkmak mümkün değildir. Çünkü her yeni gün için dinlenmeniz ve kendinizi şarj etmeniz gerekir.

Belki biraz daha erken kalkabilirsiniz ama bunun size tüm evi temizlemeniz veya bütün hafta boyunca yemek hazırlamanız için zaman vermesini beklemeyin, çocuklarınız uyurken geçirdiğiniz zaman konusunda gerçekçi olun ve böylece kendinizi verimsiz hissetmekten vazgeçersiniz.

Akşam yemeğinde düşünmek

Belki bazen başınıza geliyor ve belki de birden fazla olmak üzere başınıza geliyor. Bu sizin suçunuz değil. Bunun sebebi stresli olmanızdır. Bu çalışan anneler olarak bizlerin omuzlarında taşıdığı, her gün yapmak zorunda oldukları sorumluluklardır.

İdeal olanı, markete gidip taze malzemeler satın almak ve ayrıca tüm aileye harika bir akşam yemeği hazırlamak için zaman ayırmak, çocukların ev ödevlerini yapmalarına vakit ayırmak, banyo yapmalarına ve kaliteli zaman geçirmelerine yardımcı olacak zamana sahip olmaktır. Şuna bak! Ne kadar da çok sorumluluğun var değil mi? Bunlar bir annenin yapması gereken ve akşam yemeğinde aklına gelen şeylerden sadece birkaçıdır.

En önemlisi ailenin tüm fertleri ile birlikte akşam yemeği yemek, bu özel anın tadını ailece çıkarmaktır. Ancak en sağlıklı yemekleri hazırlamak için her zaman vakit olmayabilir ve zamanınız olduğunda ise sadece buzdolabında olan malzemelerle aklınıza gelen şeyleri yapmanız gerekir. Kendinizi kötü hissetmeyin, bu her annenin başına gelen bir durumdur. Kızartma ve çok yağlı yiyeceklerden kaçının, hepsi bu kadar.

stresli anne

Çocuklar yanımızdayken televizyonda uygun olmayan şeyler açmak

Televizyonda olup biten her şeyi kontrol edemezsiniz. Bazen çocukların hala uyanık olduğu zamanlarda yayınlanan programlar onların yaş grubuna göre her zaman uygun olmayabilir.

Eğer kumanda elinizde ve istemeden kanal değiştirdiyseniz ya da ”uygun” olduğunu düşündüğünüz bir kanal açtıysanız, aniden çocuğunuzun yaşına uygun olmayan, karşınıza istenmeyen görüntüler çıkabilir. Üzülmeyin, bu sizin suçunuz değil. Kumanda elinizdeyse hemen değiştirebilirsiniz.

Peki televizyon kanallarında çalışanlar bu durumda ne yapabilir? Evlerde milyonlarca çocuk olduğunu akıllarında bulundurmalıdırlar. Yine de bunun tekrar olmasını engellemek istiyorsanız, o zaman çocuklarınız televizyonun önündeyken hangi kanalları koyacağınızı önceden planlayın veya tüm izleyiciler için uygun olduğundan emin olmak için televizyon programı listesini kontrol edin.

Peki siz çocuklarınızın yanında hangi hataları yaptınız? Anılarınızı bizimle paylaşın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.