Anne sevgisi dağları yerinden oynatır

Bu yazımızda sizlere anne sevgisinin gerektiğinde dağları bile yerinden oynatacağını anlatıyoruz.
Anne sevgisi dağları yerinden oynatır

Son Güncelleme: 10 Kasım, 2020

Anne sevgisi bir kadının yaşayacağı en içten, en derin ve en samimi duygudur. Duygusal yaralarımızı kapatmak için en iyi ilaçtır. Yaşadığımız haksızlıklarda bize akıl veren bir hoca ve gözyaşlarımızı akıttığımızda bizi teselli eden en iyi yoldaştır. Bir annenin yüreğine sığmayan bu anne sevgisinin, dağları yerinden oynatacağına hiç şüphemiz yok!

Bir annenin çocukluğundan itibaren hayalini kurduğu bebeği, anne rahmine düştüğünde, anne, bebeğiyle büyülü ve sıkı bir bağ kurar. Bu kan bağı öyle güçlüdür ki, onu hayata bağlar, ona güç verir. İçinde tarif edilemez bir şefkat duygusu yeşerir.

Rahminde hareket eden o küçük canlı için her şeyi verebilecek hamile kadınlar vardır. Bilime göre pek çok anne, hamile karınlarını ön plana çıkarmak için birbiriyle yarış halindedir. Bu yarış her ne kadar doğru bir şey olmasa da anne sevgisinin gücü en tatlı meyvelerini vermeyi başarır.

Çoğu zaman, işler arzu edildiği gibi gitmediğinde hayat bizi kaderin tokadını attıktan sonra uyandırır. Bir bebek prematüre olarak veya sağlık sorunlarıyla dünyaya geldiğinde, annenin gözü hiçbir şeyi görmez. Onun için mücadele etmeye hazırdır, hiçbir şey onun için imkansız değildir.

Anne sevgisi imkansızlıklar için mücadele eder

Çocuklarından güç alarak herhangi bir sağlık sorunu yaşadıklarında, onların yanında kalıp, çocuklarına cesaret verdiklerini, aylarca sabırla beklediklerini görüyoruz. Annelerimizi, bir gün çocuklarıyla konuşma terapisinde, bir gün psikolog randevusunda, bir gün halı saha maçlarında, bir gün bale derslerinde çocuklarını beklerken buluyoruz. Hangi durumda olursa hep çocuklarının yanındalar, hep onların destekçisiler.

anne, kız bir arada

Ellerinden geleni yaptıklarında, sıra imkansız için mücadele etmeye gelir. Bazı anneler, kimi zaman yemek yapacak malzeme bulamayacak bazen de farklı yemek zevkine sahip çocuklarına farklı yemekler hazırlamak zorunda kalacaktır. İşte anne, bu gibi durumlarda yoktan var eden ya da aynı anda tüm çocuklarını memnun etmeye çalışarak farklı yemekler ortaya çıkarmaya çalışan kişidir.

Bazı anneler ise öğrenme güçlüğü yaşayan çocukları ilk adımlarını atabilsin ya da ilk kelimelerini söyleyebilsin diye çocukları için mücadele edecektir. Çünkü anne sevgisi böyle bir şeydir; inanmak ve güvenmek, mutlu ve normal bir yaşam alanı içinde büyüsün diye onun için savaşmaktır.

Bazıları da kendilerini küçük çocuklarının yanında ev işlerini kim yapacak tartışmasında bulurlar. Yolun bir tarafında ev işleri konusunda tartışan anneler varken, diğer tarafında ise evine ekmek götürmeye çalışan ya da birlikte bir gelecek inşa etmeye devam etmek için günlük işler peşinde koşan anneler olacaktır.

Gördüğünüz gibi, kesinlikle anne sevgisi vardır ve gerçek anne sevgisi dağları yerinden oynatır. Hayattaki tüm engellere rağmen her gün yaşamaya devam etmeniz için sizi cesaretlendirir. Arzu ettiğiniz, birlik ve zenginliğe erişmeniz için aşmanız gereken yolları bulmanızı sağlar.

Anne sevgisi ölümsüzdür

Çocuğu kaç yaşına gelirse gelsin, anne sevgisi her zaman, ilk günkü gibi olacak, çocuğu için elinden gelen her şeyi yapacaktır. İlk kalp kırıklığında çocuğunun gözyaşlarını bir mendil gibi sarmalayacak, ergenlik dönemine girdiğinde vücudunda olan değişikliklere karşı endişelerini ve güvensizliklerini yatıştırmak için yine çocuğunun yanıbaşında olacaktır

birbirine sarılan anne kız

Yıllar geçtikçe, gelecek için mücadele etmenin değeri ve sebebi daha iyi anlaşılır: iyi bir insan yetiştirmek, iyi değerler aşılamak ve aynı zamanda yarın için kullanacağı yararlı bilgiler öğretmek. İlgisini belirli bir alana yönlendirin ya da ona bir hobi kazandırın.

Anne sevgisi, bu sınırları da aşan olağanüstü bir yeteneğe sahiptir. Oğlunun veya kızının oluşturduğu ailenin mutlu olması için de mücadele edecektir. Attıkları her ayrıntıda, her adımda onların hayatında olacaktır. Acı ve heyecan verici anlarında bile annelerin yüzünden gülümseme hiç eksik olmaz.

Mücadele ettiği yılları geride bıraksa bile, anne sevgisi ünvanını değiştirdiğinde gücünü ikiye katlamış olur. Artık o anlayışlı olma konusunda, uzlaştırma alanında, aşk konularında doktorasını yapmış biridir:o artık bir büyükannedir.

Ve artık bir büyükanne olan o anne dağları yerinden oynatacak bir güce sahipti. Şimdi o beyaz saçları ve ellerindeki kırışıklıklarla, bir cana hayat veren ve onu yetiştiren o anne sevgisi, kanatlı bir meleğe dönüşerek çocuklarının hayatına dokunduğu gibi torunlarının hayatında da yer alacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.