Doğru Dengeyi Bulmak İçin 4 İpucu

8 Aralık 2019
Eğer iş, aile ve sağlık arasında denge kuramazsanız, bunların hepsine zarar verebilirsiniz. Doğru dengeyi bulmak ve hayatınızı mantıklı bir şekilde organize etmek için bu tavsiyelere mutlaka bir göz atın.

Aile ve iş arasında doğru dengeyi bulmak, kesinlikle çok zorlayıcı bir iştir. Bununla beraber, bu zorlukla yıllardır büyük bir başarıyla baş edebilen insanlar vardır. Bugünkü yazımızda, doğru dengeyi bulmak ile ilgili bazı temel ipuçlarını sizlerle paylaşacağız.

Ne yazık ki, bir günde sadece 24 saat vardır. Bu temel gerçek, günlük işlerimizi yerine getirmek için gereken enerjiyle birleşince, doğru dengeyi bulmak çok önemli hale gelmektedir.

Kaynaklarınızı optimize etmek, programlı olmak ve farklı alanlarda sorumluluk almak, her ebeveynin başa çıkmak zorunda olduğu gerçeklerdir.

Hatta bazı insanlar gerçekten mükemmel dengeyi bulmak mümkün mü yoksa bu sadece enerji tüketen, sonuçsuz ve boş bir çaba mı diye düşünmektedir. Bugünkü yazımızda, organize bir hayat için doğru dengeyi bulmak ile ilgili önemli noktalara değineceğiz.

Dengenin Önemi

Denge, bu bağlamda hem kadın ve erkeğin iş sahibi olması hem de birlikte çocuk büyüterek aile kurmasını da ifade eder. Bu alanda cinsiyetler arasında bir fark olmamalıdır.

Herkesin, cinsiyetten bağımsız olarak dinlenmek, kişisel ve profesyonel anlamda gelişmek ve kişisel hedeflerinin peşinden koşmak için vakit ayırmaya ihtiyacı vardır. 

Günümüzde, kadınların yıllar boyu savaşması sonucunda, eşit ücret hakkı gibi pek çok hak elde edilmiştir. Bu yüzden, aile kurmak ve bunun getirdiği sorumluluklar, bir kadının kariyerine mal olmamalıdır.

Yani doğru dengeyi bulmak, sadece anneler için geçerli olan bir durum değildir.

Doğru Dengeyi Bulmak İçin 4 İpucu

1. Organizasyon, her şeyin temel taşı

Eğer yapmanız gereken şeylerin takibini sağlamazsanız, önemli işlerinizden bazılarının gözden kaçacağı kesindir. Bazı şeylerin sizin için çok önemli olduğunu ve bunları asla unutamayacağınızı düşünseniz bile, yine de bunları yazıya dökmek ve görebileceğiniz bir yerde muhafaza etmek çok faydalı olacaktır.

Örneğin, eğer özel bir gün için bir şey satın almanız, veli toplantısına gitmeniz ya da işinizde önemli bir rapor teslim etmeniz gerekiyorsa bunları mutlaka programınıza yazın. 

Bu sayede, arta kalan boş zamanınızı da daha iyi görebilir ve bunu istediğiniz şekilde değerlendirebilirsiniz. Bunu deneyin ve bir şey unutmamanın verdiği rahatlıkla ne kadar daha sakin olduğunuzu görün. Belirsizlik ve bir şeyi unutmaktan doğan o kötü his artık sadece geçmişte kalacak.

iş ve çocuk arasında doğru dengeyi bulmak

2. İnsanların Size Yardım Etmesine İzin Verin

Süperkahraman diye bir şeyin gerçek olmadığını biliyoruz. Eğer evde ve işte her şeyi tek başınıza halletmeye çalışırsanız çok yıpranırsınız ve sağlığınızı tehlikeye atmış olursunuz. Bu yüzden, her şeyi kendiniz yapmaya çalışmayın.

Doğru dengeyi bulmak, nasıl iş bölümü yapılacağını bilmeyi gerektirir. Bununla beraber, eğer kendiniz yapmayı özellikle tercih ettiğiniz bir şey varsa onu kendinize saklayabilirsiniz.

Hem işte hem evde iyi kötü güvenebileceğiniz insanlar vardır. Bu insanları kendi avantajınız için değerlendirebilirsiniz. Bir düşünün, size kim yardımcı olabilir? Evde mümkün olduğunda işleri çocuklarınız ve eşiniz arasında bölüştürün

Ofiste de işleri arkadaşlarınızla paylaşabilir ve eğer otorite sahibiyseniz insanlara bölüştürebilirsiniz. Bu sayede hem onların profesyonel anlamda gelişmesini sağlamış ve özgüvenlerini artırmış olursunuz hem de sizin onlara karşı güveniniz artar.

“Doğru bir denge, hem iş sahibi olmayı hem de aile kurabilmeyi ifade eder.”

3. Önceliklerinizi İyi Ayarlayın

Birinci maddeyi gerçekleştirebilmek için iyi bir ipucu da önceliklerinizi listelemektir. Veli toplantısı ya da işte hazırlayacağınız rapor gibi ciddi işlere daha fazla öncelik tanıdığınızdan emin olun.

Aksi halde, ilaç almak ya da yemek yapmak gibi en acil olan şeyle başlayın. Daha sonra, ikinci ipucu ile devam edin: Kalan vaktinizde ikincil işleri çevrenizdeki insanlara bölüştürün.

Sizin de görebileceğiniz gibi doğru dengeyi bulmak pratik olmayı ve zekice davranmayı gerektiriyor. Hem faydalı hem de uygulaması kolay olan bu teknikler sayesinde işiniz çok kolaylaşacak.

stresli kadın

4. Mutluluğunuzu İhmal Etmeyin

Her zaman en çok önem vermeniz gereken şey ise, kendi iyiliğiniz ve ailenizin sağlığı olmalıdır. Hiçbir iş, para ya da ödül, ailenizin sağlığı kadar değerli değildir.

Sorumluluklarınızı, kimseye zarar vermeden yerine getirmeye çalışın. Bu da ailenize zaman ayırmanız ve onlara sevginizi göstermeniz demektir. İnsanlar, istisnasız olarak her zaman ilk sırada gelir.

Doğru dengeyi bulmanın sadece çalışan annelerle ilgili bir durum olmadığını kabul etmek çok önemlidir. Bu durum, diğer aile üyeleri, iş arkadaşları ve kadın haklarını düzenleyen ve kontrol eden devlet kurumlarını da ilgilendirmektedir.

Sonuç olarak, gerektiğinde kendiniz için ses çıkarmaktan korkmayın. Anne ve babaların sorumlulukları eşittir. Aile hayatı ve iş arasındaki doğru dengeyi bulmak herkesin ulaşması gereken bir hedeftir.

  • Polaino-Lorente, A. (2004). La conciliación trabajo/familia y sus implicaciones en la sociedad civil. https://repositorioinstitucional.ceu.es/handle/10637/1842
  • Musicco, G. (2015). Coaching: conciliación de vida laboral-personal (WLB). Revista del Centro de Investigación de la Universidad la Salle, 11(44), 121-142. http://52.226.65.210/index.php/recein/article/view/684
  • Ramírez Vallejo, D., & Anabalón Sepúlveda, M. (2014). Conciliación familia-trabajo percepciones, dificultades y prácticas de los varones (Doctoral dissertation, Universidad Academia de Humanismo Cristiano).