Doğumdan Sonra Üniversiteye Dönmek için 5 İpucu

Doğum yaptıktan sonra üniversiteye dönmek hiç de kolay değildir. Bu makalede size organize olmanıza yardımcı olacak bazı fikirler göstereceğiz. Not almayı unutmayın!
Doğumdan Sonra Üniversiteye Dönmek için 5 İpucu

Son Güncelleme: 22 Haziran, 2019

Yeni anneler üniversite diploması almak gibi kişisel hedeflere ulaşmayı denemekten asla vazgeçmemeliler. Bu yazıda bebek sahibi olduktan sonra üniversiteye dönmek için bazı ipuçları sunacağız.

Genç kadınlar, üniversiteye giderken hamile kaldığında genelde çalışmalarına ve eğitimlerine bir süre ara verirler. Ancak çocukları doğduğu zaman, okula dönmek için harika bir zaman olabilir. Yeni anne olmak kendinize ve faaliyetlerinize ayırdığınız zamandan vazgeçmeniz anlamına gelmez.

Anne olmak başlı başına zorlu bir görevdir. Ancak aynı zamanda iyi bir öğrenci olmak da bir başka zorlu görevdir. Çok fazla çalışma ve organizasyon gerektirecek.

Üniversiteye geri dönme zamanı geldiğinde sevdiklerinizden destek almak en iyisidir. Okulda harcayacağınız saatler ve ders çalışarak geçireceğiniz zaman için babanın ya da diğer akrabalarınızın yardımına ihtiyacınız olacak.

Bebek sahibi olduktan sonra üniversiteye dönmek için ipuçları

Şimdi size, bebek sahibi olduktan sonra üniversiteye geri dönmek için bazı ipuçları sunacağız. Not alın ve hedeflerinize ulaşmak için hazır olun!

1. Yardım isteyin

 Hem anne olup hem de üniversite okumak kolay bir iş değildir. Her zamankinden çok daha yoğun olabilirsiniz ve tüm bu sorumluluğun altından kalkamayacak gibi hissedebilirsiniz. Bu yüzden bebeğiniz ile ilgilenmeniz gereken zamanlarda derse gidemediğinizde sınıf arkadaşlarınızdan not istemeniz gerekecek.

üniversiteye geri dönmek

Ayrıca partnerinizin ve ailenizin desteğini de almanız gerekiyor. Dersiniz ya da sınavınız olduğunda bebeğinizle onların ilgilenmesi gerekecek. Sevdiğiniz insanlara güvenmek konsantre olmanıza ve başarı şansınızı arttırmanıza yardımcı olacaktır. Bir diğer alternatifin de dadı bulmak olduğunu unutmayın.

2. Gerçekçi olun

Bir anne olarak üniversiteye dönmenin en iyi yanı kendi programınızı yapabilecek olmanızdır. Limitlerinizi bilmeniz gerekiyor. Eğer müsaitliğiniz konusunda gerçekçi değilseniz üniversite işlerinizi halletme ihtimaliniz çok daha düşük olur.

Ulaşması kolay olan küçük hedefler belirlemenizi tavsiye ediyoruz. Bu, her gün katettiğiniz ilerlemeyi görmenize yardımcı olacaktır.

3. Uzaktan eğitim alın

Günümüzde birçok üniversite uzaktan eğitim programları sunuyor. Bunu üniversiteye dönen birçok annenin talebi ve ihtiyaçlarını desteklemek için yapıyorlar. Çevrimiçi üniversite dersleri gününüzü kontrol edebilmenize olanak sağlar.

Aslında uzaktan eğitim programları oldukça esnektir. Öğrenciler, çoğunlukla aldıkları dersleri kendi programlarına göre tamamlayabilirler. Buna ek olarak bunu, kendi evlerinin rahatında yapabilirler. Bu nedenle hayatınızı dengede tutmak daha kolay olur.

“Üniversiteye geri dönme zamanı geldiğinde sevdiklerinizden destek almak en iyisidir. Okulda harcayacağınız saatler ve ders çalışarak geçireceğiniz zaman için eşinizin ya da diğer akrabalarınızın yardımına ihtiyacınız olacak.”

4. Boş zamandan faydalanın

Doğrusu, ailenizin yeni üyesi ile birlikte çok da fazla boş zamanınız olmayabilir. Ancak bebeğiniz gün içersinde iyi uyuyorsa onun uyku saatlerini ders çalışarak değerlendirebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey ders çalışmaya zaman ayırabilmeniz için bebeğinizin uyku saatlerini daha erkene almaktır.

bebeği oyun oynarken ders çalışan anne

5. Organize olmak

Son olarak eğer üniversiteye geri dönmek istiyorsanız çok titiz bir düzene sahip olmalısınız. Bu, yapmak istediğini her aktivitenin başarıya ulaşmasını sağlayacaktır. Bu aşamadan geçen anneler çok cesurlar ve mükemmel bir organizasyon becerisi geliştiriyorlar.

Neticede, bu sürece bağlı kalmanız için size cesaret vererek karara varmanızı istiyoruz. Normalde olduğunuzdan daha meşgul olacağınız için kesinlikle zor bir durum. Annelerin birçok zorlukla karşı karşıya kaldığı doğrudur ancak hiçbiri imkansız değildir.

Her halükarda harcadığınız çabaya değer bir fedakarlıktır. Doğum yaptıktan sonra üniversiteye geri dönmek istediğiniz için kendinizle gurur duyuyor olmalısınız. Umuyoruz ki burada verdiğimiz tavsiyeler hedeflerinize ulaşmak için yardımcı olur!

İlginizi çekebilir ...
Gençler Arasında Popülerlik Arayışı
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Gençler Arasında Popülerlik Arayışı

Popülerlik arayışı bazı gençlerde takıntı haline gelebilir ve bu durumda da harekete geçmek gerekir. Aşağıda bazı uyarıcı sinyalleri bulabilirsiniz...


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.