Emzirme için 6 Faydalı Aksesuar

17 Mayıs 2020
Aksesuarlarınızı emzirme için doğru şekilde kullanmak ve bakımını yapmak, emzirme eyleminin kendisi kadar önemlidir. Hangilerinin en önemlileri olduğunu biliyor musunuz?

Emzirme için aksesuar kullanmak çok yararlıdır. Bazı anneler, emzirme ile ilgili zorlukların üstesinden gelmek için onları yardımcı olarak görürler.

Tüm aletlerin nasıl düzgün bir şekilde kullanılacağını bilmek önemlidir. Ayrıca, anne ve bebeğin sağlıklı kalmasına yardımcı olacak hijyen kurallarını bilmeniz gerekir. Bu aksesuarlar zamandan ve çabadan tasarruf etmenizi sağlar. Ayrıca hepsinin avantajları ve dezavantajları vardır.

Emzirme aksesuarlarının temel bir yönü hijyendir. Annelerin temiz olma konusunda her zaman çok dikkatli oldukları doğru olsa da, bu aksesuarlara çok dikkat etmelisiniz.

Bebekler bakteri veya virüslerle temas yoluyla bazı hastalıklara maruz kalırlar. Bunun nedeni, bu eşyaları kullanırken onları temiz tutmamaktır.

Hijyen, aksesuarın ne olduğuna ve ne sıklıkta kullandığınıza bağlı olarak değişir. Onları titiz bir şekilde temizlemelisiniz. Bebeğinizin sağlığını ve esenliğini daima göz önünde bulundurun.

Emzirme için aksesuar çeşitleri

1. Emzirme için göğüs pompası

Bir süt çıkarıcı gibi çalışır. Hem manuel hem de elektrikli olanları alabilirsiniz. Aslında, bu emzirme için en çok kullanılan aksesuarlardan biridir. Çok fazla veya çok az süt üreten kadınlar arasında popüler bir üründür.

Birincisi, süt üretimini uyarır. Bebek emerken yeterli süt almıyorsa, gazlı olabilir ve rahatsızlık hissedebilir.

İkincisi, çok fazla süt üreten anneler için ekstra süt çıkarır. Bu şekilde süt israfı olmaz. Sonrasında bebeğin daha sonra içmesi için saklarlar.

Çıkarılan süt, püreler gibi bebek mamaları hazırlamak için de kullanılabilir. Ayrıca, göğüs pompasını daima kaynamış su ile sterilize etmeyi unutmayın. Bu şekilde zararlı bakteriler birikmez.

bebeğini emziren anne

2. Meme lastiği

Genel olarak, silikondan yapılırlar. Piyasada farklı boyutlarda bulabilirsiniz. Annenin meme ucuna yerleştirilirler. Bununla birlikte, annenin göğüslerinden daha büyük olmamalıdır.

Genellikle, kadınlar emzirmeye başladığında, meme uçları çatlar. Bu çok acı vericidir, çünkü eskiden bunu önleyecek bir aksesuar yoktu. Bu nedenle, meme lastikleri kadınları bu acıdan korumaya yardımcı olur.

İdeal olarak, bebek doğrudan meme ucundan beslenmelidir. Bu annede süt üretimini uyarır.

3. Soğuk veya sıcak kompresler

Sıcak kompresler emzirmeden sonra şiddetli ağrı için mükemmeldir. Annenin göğüsleri üzerindeki baskıyı azaltmaya yardımcı olurlar. Bebeği beslemeden önce kompresi birkaç dakikalığına uygulamak iyi bir fikirdir. Bununla birlikte, mastitisiniz varsa bunları kullanmanızı önermiyoruz.

Süt tıkanıklığını gidermek ve mastiti önlemek için 15 veya 20 dakika soğuk kompres kullanabilirsiniz. Koruma olarak cildinize bir bez yerleştirin, aksi takdirde soğuk cildinizi yakabilir.

İyi bir sıcaklıkta olduklarından emin olmak için buzdolabında saklamanızı öneririz.

“Emzirme aksesuarlarının temel bir yönü hijyendir. Annelerin temiz olma konusunda her zaman çok dikkatli oldukları doğru olsa da, bu aksesuarlara çok dikkat etmelisiniz.”

4. Biberonlar

Anatomik silikon şişeleri kullanmak bebeğin ağzındaki malformasyonlardan kaçınmak için iyidir. Bazı durumlarda, anneler sütlerini saklamak için kullanırlar.

Onları düzgün bir şekilde yıkamak için, meme kısmını daima şişenin geri kalanından ayırın. Ardından, kalan yiyecekleri çıkarmak için her iki parçayı da ılık suya daldırın.

5. Donut tipi yastıklar

İsimlerini yuvarlak olmaları ve içlerinin çörek gibi boş olmasından alırlar. Bu yastıklar emzirme için harikadır, çünkü bebeği meme başınızın yüksekliğine getirirler. Sonra, annelerin bebekleri tutarak enerji harcamaları gerekmez.

Bu nedenle, anne rahatlayabilir ve hem anne hem de bebek rahat pozisyonlardadır. Günümüzde emzirme için vazgeçilmez bir aksesuardır.

donut tipi yastık

6. Emzirme için sütyenler

Emzirme için sütyenler ile, annelerin bebeklerini emzirirken tamamen soyunmasına gerek yoktur. Bunun nedeni, göğüs kuplarını açan ve meme ucunu açıkta bırakan tokalardır. Bu nedenle, anneler pozisyon ve meme desteği açısından ekstra destek almaktadır.

Bu aksesuarların her biri yeni annelere büyük katkılar sağlıyor. Bu güzel ve önemli anı hem anne hem de bebek için çok daha hoş hale getiriyorlar. Firmalar her gün yeni iyileştirmeler yapıyor ve piyasaya yeni modelleri sürüyor.

Anne olmak üzereyseniz, emzirme deneyiminizin daha da harika olması için onları kullanmanızı öneririz.