Çocukların Büyükanne ve Büyükbabalarını Hatırlamasına Yardımcı 4 Yönem

Büyükanne ve büyükbabalar, torunların hayatında çok özel ve önemli bir rol oynar ve asla unutulmamalıdır. Bunu göz önünde bulundurarak, çocukların onları hatırlamasına yardımcı olacak dört yöntemden bahsetmek istiyoruz.
Çocukların Büyükanne ve Büyükbabalarını Hatırlamasına Yardımcı 4 Yönem

Son Güncelleme: 19 Ağustos, 2020

Büyükanne ve büyükbabalar, biz küçükken bizimle ilgilenen ve bizi şımartan eşi benzeri olmayan bireylerdir. Pek çok insan onların ölümsüz olması gerektiğini düşünür ancak maalesef bu mümkün değildir.

Bununla birlikte, büyükanne ve büyükbabaların anıları bizimle sonsuza kadar kalır. Bu yazımızda, çocukların onları hatırlamasına ve onlarla daima irtibatta hissetmesine yardımcı olacak dört yöntemden bahsetmek istiyoruz.

“Şüphesiz, hayatta en fazla tatmin edici deneyimlerden ikisi torun veya büyükbaba olmaktır.”

– Donald A. Norberg –

Çocukların Büyükanne ve Büyükbabalarını Hatırlaması İçin 4 Yol

dede ve torunu

Hatıra defteri oluşturmak

Çocukların büyükanne ve büyükbabalarını hatırlamasına yardımcı olmanın orijinal bir yolu, onların bir hatıra defteri hazırlamasıdır. Bu hatıra defterini anılarıyla dolduran büyükanne ve büyükbabalar yıllar sonra bunu bir anı olarak torunlarına bırakabilir.

Başka bir deyişle, büyükler hayatlarının farklı dönemlerinde başlarına gelen deneyimleri ve anılarını bu deftere yazabilir. Çocukluk, ergenlik, yetişkinlik ve yaşlılık dönemleri bir defterin içerisinde… Bu defterde çocukları ve torunları ile ilgili anılar da olabilir.

Bu defterde olması gereken belirli bilgiler aşağıdaki gibidir:

  • Kendileri hakkında önemli kişisel bilgiler: Doğum tarihi, isim, soy ağacı, vb.
  • İlginç bilgiler: Hobiler, ilgi alanları, beceriler, vb.

Bu defteri hazırlamak için boş bir defter alarak aklına gelen her şeyi yazabilirler. Bununla birlikte, bazı kitapçılarda ismi Torunum İçin olan bu tür defterler de bulunabilmektedir.

Büyükanne, büyükbaba ve torun için fotoğraf albümü

Fotoğraflar da zamanda yolculuk yaparak bizi geriye götüren harika kaynaklardır. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda, çocukların büyükanne ve büyükbabalarını hatırlamasına yardımcı olmak için birlikte geçirdiği zamanlara ait fotoğraflardan albüm yapmak harika bir yöntemdir.

Bu, son derece dokunaklıdır çünkü çocuklara çok sevdikleri büyüklerinin kalıcı ve somut bir kaydını tutma olanağı verir.

“Büyükanne ve büyükbabanız hayattaysa, yapabiliyorken onları ziyaret edin ve onlara değer verdiğinizi gösterin.”

– Regina Brett –

deniz kenarında eğlenen aile

Torunlara manevi değeri olan bir şey bırakmak

Bütün büyükanne ve büyükbabaların, bir gün torunlarına bırakacakları manevi değeri büyük eşyaları vardır. Bu bir kolye, saat, bilezik veya heykel olabilir. Bu eşyalar çocukları ve büyükleri ne olursa olsun bir arada tutan son derece değerli hediyelerdir.

Birlikte zaman geçirmek büyükleri hatırlamaya yardımcı olmanın en etkili yoludur

Zamanın ölçülemez bir değeri vardır. Bu yüzden, büyükanne, büyükbabaların ve torunların birbirlerine verebilecekleri en büyük hediye birlikte zaman geçirmektir. Birlikte gülmek, eğlenmek ve bir şeyler öğrenmek… Kısaca, harika anılar biriktirmek ve güçlü duygusal bağlar kurmak hayat boyu sürecektir.

Bu bağlamda, tarafların birbirine gösterdiği sevgi, ilgi ve şefkatin asla unutulmayacağını göz önünde bulundurmak gerekir. Bunlar, torun ve büyükler arasındaki de dahil olmak üzere her ilişkide öncelik olmalıdır.

“Sevgi, bir neslin diğer nesile bırakabileceği en harika hediyedir.”

– Richard Garnett –

Büyükanne, büyükbabalarla ilgili son noktalar

Büyükler, ilgimize, saygımıza ve hayranlığımıza itibar gösterir. Her şeylerini torunlarına vermeye hazır olan büyüklerimize biz de aynı şekilde davranmalıyız.

Torunlar büyükanne ve büyükbabalarıyla olmaktan keyif almalı ve onlara istedikleri sarılma ve öpme gibi davranışları göstermelidir. Onların sonsuza kadar yaşamadığını unutmamak gerekir. Ancak buna rağmen, anıları çocukların kalplerinde ve hafızalarında sonsuza kadar yaşar.

İlginizi çekebilir ...
Büyükanne ve Büyükbaba Sadece Torunlara Bakmaz, Onlar En Büyük Ebeveyndir
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Büyükanne ve Büyükbaba Sadece Torunlara Bakmaz, Onlar En Büyük Ebeveyndir

Bazı kelimeler vardır ki çocukluğumuza dair en değerli hatıraları uyandırır. Bu hatıralarsa bize her şeyin daha basit olduğu zamanları hatırlatır.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.