Çocuklarınız Sürekli Kavga Ediyorsa Bu Disiplin Araçlarını Deneyin

Çocuklarınız sürekli kavga ediyorsa, birbirleriyle daha iyi anlaşmalarına yardımcı olacak bu disiplin araçlarını kaçırmayın.
Çocuklarınız Sürekli Kavga Ediyorsa Bu Disiplin Araçlarını Deneyin

Son Güncelleme: 16 Ocak, 2021

Kardeşler arasında sağlıklı ilişkiler kurmak, en iyi koşullarda bile düşünceli ebeveynlik ve özen gerektirir. Kardeşler arasındaki gerilimler yeni ve hoş olmayan boyutlara ulaşmaya başlayabilir ve bu nedenle bazı disiplin araçlarını kullanmak gerekebilir.

Çocuklarınızın sürekli kavga etmesini önleyecek disiplin araçları

Bu disiplin araçlarını uygulamak kolaydır ve kardeşlerin daha iyi anlaşmasına ve evdeki gerginliğin azalmasına yardımcı olabilir. Bu araçları istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Bir misket kavanozu oluşturun

Kardeşler arasındaki gerilimler, genellikle çocuklar ebeveynlerin ilgisi veya diğer ihtiyaçları için birbirleriyle rekabet ettiklerinde ortaya çıkar. Bu misket kavanozu sayesinde çocuklar ortak bir amaç için birlikte çalışabilirler.

kardeşler arası kavga

Bu misket kavanozunu yapmaya hedef belirleyerek (paylaşım, güzel sözcüklerle konuşma, saygılı olma, yardımcı olma vb.)  başlayabilirsiniz ve ardından pizza yemek ya da ailecek film seyretmek gibi bir ödül koymalısınız.

Ne zaman çocuklarınızın iyi bir davranış sergilediğini görürseniz, onları tebrik edin ve kavanoza bir misket koyun. Bir kardeş misket kazandığında bunu diğeriyle paylaşması için teşvik edin ancak yapılan kötü davranışları paylaşmayın çünkü bu ters etkiye sebep olabilir.

Çocuklar kavga etmeye başladıklarında onları azarlamak yerine, ödül kazanabilmeleri için nazik davranışlarda bulunmaları gerektiğini hatırlatın.

Kavanoz dolduğunda, herkes ödülünü alır. Eski alışkanlıkları ortadan kaldırmak için birkaç gün harcamak gerekse de, çocuklar eninde sonunda tartışmanın onlara fayda getirmediğini anlayacaklar.

Paylaşım için zamanlayıcı kullanın

Çocuklar her zaman aynı oyuncakla aynı anda oynamak ister. Bu son derece sinir bozucu olabilse de aslında çocuklara bazı şeyleri öğretmek için harika bir fırsattır.

Oyuncaklarla oynama konusunda her kardeşin eşit hakkı olduğunu açıklamak ve sırayla oynamanın mümkün olabileceğini anlatmak kriz yönetimi açısından önemlidir. Ardından, her kardeşin bir oyuncakla aynı süre boyunca oynamasını sağlamak için bir zamanlayıcı kullanın.

Değiş tokuş zamanı ebeveyn tarafından kontrol edildiğinde, dikkat dağılabilir ve süre aşılabilir. Zamanlayıcı kullanmak süre takibini kolaylaştırır ve çocuklar da zamanla buna alışırlar. Kum saati gibi görsel zamanlayıcılar, sayıları henüz bilmeyen küçük çocuklar için en iyisidir.

İç diyalogla savunma mekanizmasını değiştirmek

Çocuklar kavga etmeye başladığında, ebeveynler genellikle anlaşmazlıkları çözmek için duruma müdahale eder. Bu yaklaşım kavgayı durdursa da, çocuklara sorunu nasıl çözeceklerini öğretmez. Sonuç olarak, bir dahaki sefere çatışma çıktığında, muhtemelen tekrar kavga ederler.

Çocuklara, iç diyalog ile anlaşmazlıkları nasıl çözebilecekleri konusunda rehberlik etmek çok daha yararlı olabilir. Bu bağlamda bir yetişkin, bir durumu “yüksek sesle düşünerek” nasıl anlayabileceği ve çözebileceği konusunda önerilerde bulunabilir.

Diyelim ki kızınız erkek kardeşinin kalemlerini kullanmak istediğinden şikayet ediyor, bu durumda ona “Kalemi kullanmak istiyorsan kardeşine sarı kalemini kullanabilir miyim lütfen?” demeyi öğretin. Çocuklarınız adına konuşmayın. Böylece çocuklar arasındaki iletişimi güçlendirmiş olursunuz.

tartışma

İç diyalog zihne bir fikir verir ancak bu fikri kullanıp kullanmamak çocuğunuzun kararıdır.

Günlük fiziksel aktivite alışkanlığı edinmek

Gerilimi azaltmaya yardımcı olmak için, çocukların günlük olarak fiziksel aktivite yapmasını sağlamalısınız. Egzersiz, çocukların sağlığı için iyi olmanın yanı sıra ruh halini iyileştirmek için de çok önemlidir. Çocukların enerjilerini atmalarına yardımcı olduğunuzdan emin olun.

Günlük rutin oluşturmak

Muhtemelen bunu duymaktan bıktınız ancak çocukların günü geçirmelerine yardımcı olmak için en iyi seçenek onlara günlük bir program veya rutin oluşturmaktır.

Bunun için, sağlıklı yiyecekler yediklerinden emin olmalısınız. Uyku rutinlerinin olması da önemlidir. Bu rutinler vücutların sağlıklı hissetmesine yardımcı olur ve bu da iyi bir ruh halinin önemli bir bileşenidir. Herkes yorgun ve aç olduğunda huysuz davranır.

Bu disiplin araçlarını evinizde uygulamaya koyacağınızı ve çocuklarınızın davranışlarında anında olumlu sonuçlar göreceğinizi umuyoruz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.