Çocukların Çalışma Programlarını Düzenlemek İçin Öneriler

Çocukların çalışma çizelgelerini ayarlamak ve nasıl ödev yapacakları konusunda bir düzen oturtmak her okul yılının başında ebeveynleri zorlayan dönemeçlerden biridir. Yeni okul yılı öğrencilerin eski alışkanlıklarını yenileyebilecekleri ve kötü alışkanlarını düzeltebilecekleri dönemlerdir.
Çocukların Çalışma Programlarını Düzenlemek İçin Öneriler

Son Güncelleme: 19 Şubat, 2021

Çocukların çalışma programlarının düzenlenmesi ve ödev yapmaları için gerekenlerin gerçekleştirilmesi adına bugünkü yazımızda değineceğimiz noktalar hedeflerine ulaşmalarını ve akademik anlamda daha başarılı olmalarını sağlayacak.

Her şeyde olduğu gibi ilk önce ödevler konusunda daha düzenli olmak için anlaşılması ve bazen zor adımların atılabilmesi gerekir.

Eğer çocuğunuzun kötü çalışma alışkanlıkları varsa daha iyiye gidebileceğini göstermeniz için hiçbir zaman geç değil. Daha iyi sonuçlar alması için neler yapmanız gerektiğinden söz edeceğiz. Çocukların çalışma programlarını düzenleyerek ödev yapma zamanlarını daha az zorlayıcı kılabilirsiniz. Daha iyi notlar almaları için önerilerimize kulak verin.

Düzenli olurlarsa çocuklar bir şeyleri daha az erteler ve daha iyi şeyler başarabilirler. Çocuğunuzun çalışma sistemini sınıflandırmak, optimize etmek ve mükemmelleştirmek için vereceğimiz tavsiyelerle onlara genel olarak daha düzenli olmayı öğretebilirsiniz.

Çocuğunuzun çalışma ve ödevlerini tamamlama ihtiyacını küçümsemeyin. Çocuğunuzun sınavlarından iyi sonuçlar alması için iyi materyallerin hazırlanabilmesi, her şeyi nasıl organize ettiğinize bağlıdır.

Çalışma Materyallerinin Düzenlenmesi İçin Öneriler

1. Çocukların Çalışma Zamanını Organize Etmek İçin Püf Noktalar: Fikirleri Tanımlayın

Öğrencilerin yeni şeyleri nasıl kaptıklarını optimize edebilmek için geçmiş yıllardaki deneyimlerinizi hatırlayın. Önerilerimizden biri konsantrasyon egzersizleri olacaktır.

Ödev yapma zamanını netleştirmek de iyi bir fikir olacaktır. Zaman planlaması ve egzersizler zihin ve beden için harika sonuçlar doğuracaktır.

Derslerin özetini çıkarmak da iyi bir fikirdir. Özet en kısa zamanda çıkarılmalıdır. Çocuğunuza notlarını konu başlıklarına ve diğer tanımlayıcı detaylara göre ayırmasını öğretin. Böylelikle organizasyonel becerileri gelişecektir.

2.Çocuğunuzun Çalışma Yöntemlerini İyileştirin

En ilkel önerilerimizden biri geçtiğimiz senelerdeki hataları tekrarlamamanız. İki katı daha zor bir iş yükü yaratmamak için bu son derece önemlidir. Ayrıca her şey zamanla çözüldüğü için ödevler son dakikaya bırakılmamalıdır.

Mümkünse çocuğunuza işlerini önceden tamamlamayı öğretin. İşlerini çabucak bitirmek onlara oldukça avantaj sağlar.

Çocukların çalışma yöntemleri

3. Çocukların Çalışma Alanını Düzenleyin

Dağınıklık dağınıklığı doğurur. Kaostan uzak, rahatsız edici seslerin olmadığı bir ortamda vaktinizi daha iyi değerlendirebilirsiniz.

Evde sakin bir alanda bulunmak da son derece önemlidir. Çocukların yatakta ya da uyuyabilecekleri bir yerde çalışmasına izin vermeyin. Dikkatlerinin dağılmayacağı bir yerde derslerine odaklanmaları gerekir.

Gerekli malzemelerini koyabilecekleri ve hemen çalışmaya odaklanabilecekleri bir masa ya da sırada çalışmaları gerekir.

4. Okul Malzemelerini Gözden Geçirin

Kitaplar, defterler, kalemler ve kalem kutularının sağlam ve düzenli olması gerekir. Eski defterleri ve diğer malzemeleri, eğer yeni okul yılında kullanılmayacaksa, atmanız yararınıza olacaktır.

5. Her Şeyi Deftere Yazın

Çalışma stratejileri bekleyen görevlerin sıraya konulmasına yardımcı olur. Öğrenciler notlarını ödevlerini teslim edecekleri son tarihe göre ayarlayabilirler. Böylelikle o gün sınıfta yaptıkları her şeyi de hatırlayabilirler.

Bir diğer önerimiz de mümkün olduğunca günlük planlar yapmak. Günün başında o günü planlamak zamanın daha iyi değerlendirilmesini sağlar.

Çocuğunuzun çalışma sistemini sınıflandırmak, optimize etmek ve mükemmelleştirmek için vereceğimiz tavsiyelerle onlara genel olarak daha düzenli olmayı öğretebilirsiniz. Böylelikle ödev yapma zamanı geldiğinde daha da hazır olurlar.

6. Kısa, Orta ve Uzun Vadeli Öncelikleri Olsun

Ödevleri organize etmek için bir ajanda tutmak son derece faydalı olacaktır. Böylelikle bir sürprizle karşılaşmazsınız. Çocuklar öğretmenin verdiği ödevlere hazırlıklı olurlar. Ayrıca öğrenciler hedeflerine daha kolay ve daha hızlı ulaşabilirler.

7. Çocukların Çalışma Zamanını Organize Etmek: Teknoloji Dostunuz Olabilir

Telefon, tablet ve bilgisayar organize olmanıza yardımcı olabilir. Çocuklar tablet ve bilgisayarları araştırma yapmak, bir konu hakkında bilgi edinmek ya da teslim tarihlerini takip etmek için kullanabilirler.

Alarm ve hatırlatma kurarak bir düzen oluşturabileceğiniz uygulama ve programlar bulunuyor.

Taşınabilir bilgisayarlar günlük çalışma stresinin azaltılmasına yardımcı olabilir. Çalışma materyallerini bir dosyada toparlayabilirsiniz. 20 dakika kadar müzik dinleyerek dinlendikten sonra çocuğunuz çalışmaya dönüp ödevlerini bitirebilir.

Çocuğunuzun çalışma alışkanlıkları

8. Dosya ve Defterleri Düzgün Bir Şekilde Saklayın

Dosya ve defterler için ayrı bir dolap oluşturabilirsiniz. Dosyaları alfabetik sıralayabilir ve bunları yeni ders planlarına göre düzenleyebilirsiniz. Önemli noktaları kaçırmamak için bu etkili bir yöntem olabilir.

Çocukların çalışma sistemlerini düzenli bir hale getirerek onların sınavlardaki başarısını artırabilirsiniz. Böylelikle başarılı ve düzenli örnek öğrenciler olabilirler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.