Çocuklar Ödev Yapmayı Reddettiğinde Ne Yapmalı?

Bazen ebeveynler, çocuklar ödev yapmayı reddettiklerinde ne yapacaklarını bilemezler ve bu gerçek bir meydan okuma haline gelebilir. Çocukların ihtiyacı olan şey motivasyondur ve bunu yapmanın bir zorunluluk olduğunu hissetmemektir.
Çocuklar Ödev Yapmayı Reddettiğinde Ne Yapmalı?

Son Güncelleme: 25 Ocak, 2021

Çocuklar ödev yapmayı reddettiklerinde, bu gerçek bir meydan okumaya  dönüşebilir. Düşen yüzler, ağlama, ilgisizlik ve dikkat dağınıklığı… Sabrımızı yitirmemize neden olan her şey.

Motivasyon eksikliği, çocuklar ödevlerini yapmak zorunda kaldıklarında giderek daha yaygın görülen bir şeydir. Sıkılırlar ve bunun bir zorunluluk olduğunu hissederler. Bakış açılarını değiştirme ve öğrenirken eğlenmelerine yardımcı olma gerekliliğinin nedeni budur.

Bu nedenle, çocuklar ödevlerini yaparken motive olmalarına yardımcı olabilecek fikirler bulmak önemlidir. Bu makalede, çocuklar ödevlerini yapmak istemediklerinde ne yapmanız gerektiğini size anlatacağız.

Yorgun çocuk

Ödev yapmayı reddetmenin bazı nedenleri

Çocuklar, yeteneklerini gösterdiklerinde övülmeyi severler ve kendileriyle gurur duyarlar. Ancak çoğu ev ödevi yapmayı sevmez ve bunun üç ana nedeni olabilir:

  • Tembellik: Okulda çok fazla saat geçirdikleri için, eve geldiklerinde yorgun olurlar ve ev ödevlerini yapmak istemezler.
  • Motivasyon eksikliğine yol açan ilgi eksikliği: Herkesin yaptığı gibi, hoşlanmadığımız bir şey olduğunda onu erteleme eğilimindeyiz. Ardından, daha çok sevdiğimiz başka bir aktiviteyle değiştirerek yapmaktan kaçınırız.
  • Zorluk: Yine, yapılması zor bir şey bulduğumuzda, onu erteleme eğilimindeyiz. Çocuklar söz konusu olduğunda, özellikle karmaşık bulduklarında ve nasıl yapacaklarını bilmediklerinde, ödev yapmak istemezler.

Çocuklar ödev yapmayı reddettiğinde ne yapabilirsiniz?

Aşağıda, çocuklar ev ödevini yapmayı reddettiğinde uygulayabileceğiniz bazı fikirler bulacaksınız.

Dinlenmelerine ve programlarına bakmalarına izin verin

Aşırı yüklenmiş bir programa sahip olmak iyi bir fikir değildir. Çocukların ödevlerini yapmanın yanı sıra oyun oynamak, koşmak ve boş zamanlarının tadını çıkarmak için zamana ihtiyaçları vardır. Bu yüzden ödevlerine başlamadan önce dinlenmelerine izin vermelisiniz.

Evde bir rutin başlatın ve her gün bu rutini takip edin

Birlikte ödev yapmak için günün en iyi zamanını seçebilirsiniz; ama sonrasında istediklerini yapmak için biraz zamana ihtiyaçları vardır. Bunu alışkanlık haline getirmek için bu rutine saygı duymalısınız.

Ödev yapmayı reddettiklerinde duygusal durumlarını hesaba katın

Rahatsız hissederlerse, sinirlenirlerse veya üzgünlerse, ödev yapmaya başlamadan önce onları motive etmeniz gerekir. Çünkü bunu o halde yaparlarsa konsantre olamayacaklardır.

Onlarla ev ödevlerine olan ilgileri hakkında konuşun

Bu sadece tembellik olmayabilir; öğrenme güçlükleri olabilir. Ya da belki belirli bir görevi anlamadıkları için yapmayı zor buluyorlar. Bu yüzden onlarla konuşmalı ve onlara bir şeylerin olup olmadığını sormalısınız. Bir çözüm bulmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Çocuklar ödev yapmayı reddettiğinde sabırlı olun

Çocuklar ödevlerini olumsuz bir şeyle ilişkilendirirlerse, her zaman yapmayı reddederler. Bu nedenle, ev ödevlerini yapmalarına yardımcı olmak için sakin ve sabırlı olmak ve onlara bağırmamak daha iyidir.

Onları cezalandırmayın

Cezalar işleri daha da kötüleştirir çünkü sonunda onları ev ödeviyle ilişkilendirirler. Bu nedenle, ödevlerini yaparken onları maddi olmayan bir şeyle (oynamak için daha fazla zaman, bir film seçmek vb.) ödüllendirmek daha iyidir.

Ödev yapmaktan sıkılmış çocuk

Onlar için ödevlerini yapmayın

Bazen durum karmaşık bir hal alır; çocukların herhangi bir ilerleme kaydetmeden bir saat geçirdiklerini gördüklerinde, çoğu ebeveyn kalemlerini kapıp ödevlerini yapıyor.

Ancak bunu yapmamalısınız. Birincisi, bu şekilde öğretmen öğrencilerinin neler yapamayacağını bilemeyecek. İkincisi, onlar için ödev yaptığımızda, her şeyin doğru olduğuna güvenirler ve öğretmenin düzeltmelerine dikkat etmezler.

Öyleyse, bir ödeve takılıp kaldıklarını görürseniz, onlara yardım etmeye çalışın veya öğretmenden tekrar açıklamasını istemelerini söyleyin.

Ödevlerle ilgili talimatları anlamalarına yardımcı olun

Çoğu zaman, ödevlerin talimatlarını anlamadıkları için kendilerini kaybolmuş hissederler. Yani, onlara ne yapmaları gerektiğini ve nasıl yapacaklarını öğretmeniz gerekir. Bu şekilde, ödevlerini yapmaları daha kolay hale gelecektir.

Sonuç olarak, çocuklar ev ödevini yapmayı reddettiklerinde uygulamaya koyacak bazı fikirleri zaten biliyorsunuz. Daha önce de belirtildiği gibi, bu durum ebeveynler ve çocuklar için can sıkıcı olabilir. Bu yüzden, ev ödevlerini yapmaktan zevk almaları için her şeyi organize etmeniz ve elinizden geleni yapmanız gerekir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.