Küçük Çocuklar İçin Serbest Oyun Oynamanın Önemi

Bugünkü yazımızda sizlere çocuklar için serbest oyun oynamanın öneminden bahsedeceğiz. Serbest oyun nedir? Ve faydaları nelerdir?
Küçük Çocuklar İçin Serbest Oyun Oynamanın Önemi

Son Güncelleme: 03 Aralık, 2020

Yetişkinler bir şeyler yaparken kurallara ve talimatlara uymaya alışkındır. Öyle ki, bazen başka türlü nasıl fonksiyon göstereceğimizi bilemeyiz. Ara sıra, içimizdeki çocuk ile bağlantı kurmalıyız çünkü bu hayattan ve çevremizdeki şeylerden çok daha fazla zevk almamızı sağlar. Bunu da akılda tutarak, küçük çocuklar için serbest oyun oynamanın önemi hakkında konuşmak istiyoruz. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Tüm ebeveynlerin serbest oyun oynamanın küçük çocuklar için neden önemli olduğunu bilmeleri gerekir. Bu şekilde, bunu sürekli akıllarında tutabilirler ve çocuklarının günlük yaşamına da tanıtabilirler.

Çocuklar oyun yoluyla çevrelerindeki dünyaya dahil olur ve bu dünya ile etkileşim kurarlar. Bu nedenle, erken çocukluk döneminde serbest oyun araştırmak, denemek, keşfetmek ve öğrenmek ile ilgilidir.

Serbest Oyun Nedir?

Oyun etkinliklerini iki geniş kategoriye ayırabiliriz: Yetişkinler tarafından yönetilen oyun ve çocukların yönlendirdiği oyun. Bunların her ikisi de çocuk gelişimi için önemlidir. Bir yandan, bir çocuğun günde 24 saat oynamasına ve yalnız bir şekilde büyümesine izin veremezsiniz. Ancak diğer yandan da, günlerini boş zamanlarının tamamını kaplayan etkinliklerle de doldurmamalısınız.

Dışarıda oyun oynayan bir bebek.

Ayrıca, ekran başında kalma süresi serbest oyun oynamanın yerini de almamalıdır. Bu sadece gelişimsel sorunlara ve okulda öğrenme güçlüklerine neden olacaktır. Yetişkinlerin liderliğindeki oyun etkinliklerine bazı örnekler şunlardır:

 • Süngerler ya da fırçalarla boyama yapmak.
 • Kilden bir şeyler yapmak.
 • Engelli parkurda oynamak.
 • Sanat dersleri almak.
 • Masa oyunları oynamak.
 • Bir aile olarak yemek yapmak.

Bunun aksine, serbest oyun bir çocuk tarafından başlatılan her türlü oyundur. Çocuklar oyun deneyimlerini kontrol etme özgürlüğüne sahip oldukları sürece, hem açık havada hem de kapalı alanda oynanan oyunları serbest oyun olarak değerlendirebiliriz. Bazı serbest oyun örnekleri şunlardır:

Serbest Oyunun Önemi

Elbette serbest oyunun küçükler için pek çok faydası vardır. Aşağıda, çocukların büyük bir hızla gelişmelerine yardımcı oldukları için, gelişimleri için en önemli üç faydayı vurgulayacağız.

Beyin Gelişimi

Serbest oyun, bir çocuğun genel beyin gelişimi için önemlidir. Küçük çocuklar keşfedip öğrenirken, beyinde yeni bağlantılar ve yollar oluştururlar.

Çocukların beyinleri yetişkin beyinlerinin iki katı hızda işler; bu hatırı sayılır bir miktarda beyin gelişimidir. Dahası, çocukların erken yaşta deneyimledikleri uyarılmalar, kaç nöron oluştuğunu da belirleyecektir.

Yaratıcılık

Oyun oynamak yaratıcı bir faaliyettir. Çocuklar oyun oynarken, sürekli kendilerini eğlendirecek yeni oyunlar ve aktiviteler düşünürler. Örneğin, fantezi oyunu sırasında hikayeler ve olaylar yaratırlar ve bunlar sanki gerçekleşiyormuş gibi canlandırmalar yaparlar.

Çocuklar, sanatsal faaliyetler sırasında yaratıcılıklarını geliştirirler. Aynı şekilde inşaat oyuncaklarıyla oynarken, bir binanın tasarımı da yaratıcılığı vurgular. Tüm oyun türleri yaratıcı ifadeyi geliştirir.

Aileleri ile dışarıda oynayan bir aile.

Sosyal Beceriler

Çocukların sosyal öğrenmelerinin ilk yolu ebeveynleri ile etkileşim kurmaktır. Bundan sonra kardeşleriyle ya da arkadaşlarıyla oynayarak sosyal etkileşim kurarlar. Serbest oyun sırasında çocuklar aşağıdakiler gibi pek çok sosyal beceriyi öğrenirler:

 • Başkaları ile işbirliği.
 • Ortak hedeflere ulaşmak için oynamak.
 • Uzlaşmak.
 • Kuralları takip etmeyi öğrenmek.
 • Başkalarının bakış açılarını değerlendirmek: Empati.
 • Anlaşmazlıkları adil ve bağımsız bir şekilde çözmek: Girişkenlik.
 • Kendini onaylama.
 • Başkalarının örneğini takip etmek.
 • Başkaları için sempati geliştirmek.
 • Sosyal olarak kabul edilebilir davranışlara sahip olmak.
 • Başkaları ile daha iyi iletişim kurmak.

Gördüğünüz gibi, çocuklarınızın hayatında serbest oyunu teşvik etmeniz önemlidir. Yönlendirmeli oyunlar iyidir, ancak serbest oyun çocuğunuzun başka şekillerde gelişmesine yardımcı olacaktır. Bu nedenle, oyun süresini her iki yönden de dengeleyin çünkü bunlar eşit derecede önemlidir.
İlginizi çekebilir ...

Bağımsız Çocuklar Yetiştirmek için Maria Montessori’den Tavsiyeler 
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Bağımsız Çocuklar Yetiştirmek için Maria Montessori’den Tavsiyeler 

Maria Montessori'nin fikri, çocuklarımızın sadece bağımsız değil, aynı zamanda daha mutlu olmalarını nasıl sağlayabileceğimiz konusunda bir örnek.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Gruss, D,. Rosemberg, F,. (2017) Los niños y el juego. La actividad lúdica de 0 a 5 años. Editorial: Ediciones continente.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.