Hamilelik ve hamilelik sonrası için doğal kremler

Doğanın her acının tedavisi için sunduğu bir bilgelik vardır. Hamilelik esnasında bu yüzden cilde doğanın yardımıyla bakmak ve onu korumak çok önemlidir.
Hamilelik ve hamilelik sonrası için doğal kremler

Son Güncelleme: 21 Mart, 2019

Hamileliğin biz kadınlarda bıraktığı izleri iyileştirebilmek için birçok doğal kremler mevcuttur. Bu yazımızda bahsedeceğimiz bu doğal kremler hem hamilelik esnasında hem de hamilelik sonrası dönemde faydalı olabilmektedir.

Doğal kremler kullanmanın bir faydası da özellikle hamilelik gibi kendinizden başka bir canlıya bakmakla yükümlü olduğunuz dönemde size yardımcı olacak olmasıdır. Çünkü hamilelik döneminde sağlık anlamında hastalıklara daha yatkın olursunuz.

Hem estetik olarak hem de işlevsel anlamda faydalı olmakla birlikte hastalıkların en aza indirgenmesi için yardımcı olur. Diğer bir güzel taraf ise bu tip kremler çeşit çeşittir.

Bu yazımızda sizlere hamilelik ve hamilelik sonrası dönem için faydalı olabilecek doğal kremler konusunda önerilerde bulunmak istiyoruz. Umarız ki bu kremler diğer öneren annelere yardımcı olduğu kadar sizlere de yardımcı olacak.

Her ihtiyacınız için bir doğal krem var!

Hamilelik sürecinde anneler birçok sorunla başa çıkmak zorunda kalır. Özellikle fiziksel anlamda ortaya çıkan bazı sorunların tıbbi tedavisi gerekirken bazı sorunlar doğal yöntemlerle çözülebilir. Hamile kadınların rahatlayabilmesi çok önemli.

Bu yüzden doğal kremler hem onların rahatlamalarına yardımcı olurken hem de zihinsel anlamda anneliğin getirdiği stresle başa çıkmayı kolaylaştırır.

Birçok hamile kadın iyi bir masaj sonrasında fiziksel rahatsızlıklarının azaldığını ve daha güvende hissettiklerini belirtir. Masaj kadınlara hem fiziksel hem de ruhsal anlamda iyi gelir.

Eğer masaj yaptırmaya fırsatınız yoksa en azından doğal kremler kullanarak yüzünüzdeki izlerden kurtulabilir ya da endişe verici selülitleri en aza indirebilirsiniz. Bunlar da anne için rahatlama fırsatı sunar.

Bu sebeple içeriklerine bağlı olarak hamile kadının tüm ihtiyaçlarına yönelik doğal kremler bulunmaktadır ve bu kremler hem doğum öncesi hem de doğum sonrasında faydalı olabilmektedir.

Şimdi sizlerle hamile kadınların en çok muzdarip olduğu sorunlardan ve bu sorunların çözümü için önerdiğimiz doğal kremler hakkında konuşacağız.

hamile kadın

Doğum çatlakları

Doğum sebebiyle oluşan vücuttaki çatlakları kremler yardımıyla önleyebilirsiniz. Bu noktada bazı kremler doğum çatlaklarının hiç belirmemesi için faydalı iken diğerleri var olan izlerin iyileşmesinde faydalı olur.

Doğum çatlaklarının tedavisinde en faydalı olarak gördüğümüz bileşenleri aşağıda sıraladık ve bu bileşenlere sahip doğal kremlerin size faydalı olacağını söylemek istiyoruz:

 • Asiatic spark. Birçok cilt bakım ürünün içerisinde bu maddeye rastlarız ve çoğunlukla yaban gülü ile birleştirilerek üretilir.
 • E Vitamini. Cildin esneklik kazanması, kılcal damarda dolaşım ve cildin yenilenmesinde etki gösterir.
 • Jojoba yağı cilde derinlemesine nüfuz ederken cildin yenilenmesini sağlar.
 • Yaban gülü. Dokuların yenilenmesi ve iyileşmesinde yardımcı olur.

Selülit

Hamilelik sırasında selülit sıklıkla karşılaşılan bir cilt rahatsızlığıdır. Çünkü hamile kadının geçirdiği hormonal değişiklikler selülite sebep olur.

Selülit ayrıca derinin kan dolaşım sisteminin basınçlanması ve sıvı tutmasından da kaynaklanır. Selülit tedavisinde diğer anneler tarafından en sık önerilen kremlerin şu bileşenleri içerdiğini görürüz:

 • Huş yağının bileşenleri vücudun sıvı ve zehirli madde atmasında etkilidir.
 • C vitamini. Bu vitamin elastin ve kolajen sentezinde görev görür. Bu yüzden derinin esnekliğine ve diri kalmasına yardımcı olur.
 • Asiatic spark. Bu maddenin hücre metabolizması ve beslenmeyi hızlandırdığını biliyoruz. Tüm bunlar da cildin kendini yeniden oluşturmasında yardımcı olur.

Gevşeklik ve sarkmalar

Hamilelik esnasında ciltte esneklik kaybı en sık karşılaştığımız problemler arasında yer alır. Bu noktada doğal kremlerde yer alan sıkıştırıcı bileşenleri cildimize uygulayarak bu tip esneklik kaybını önleyebiliriz:

 • Buğday tohumu. Bu bileşen cildin görüntüsünü iyileştirir çünkü cildi yumuşatan bir etkiye sahiptir. Özellikle hamilelik ve emzirme döneminde olan annelerimiz için bu bileşeni öneriyoruz.
 • Turunçgil kaynaklı ürünler. Portakal, limon, yeşil limon ya da mandalina içerisinde antioksidan barındırdığı için vücudun yağ atımında ve yenilenmesinde dengeleyici görev görür.
 • Arı sütü. Ciltte oluşan kiri azaltması ve bunun yanında cildi yenilemesi, cilde esneklik kazandırması ve yaşlanmayı yavaşlatması noktasında arı sütünü öneriyoruz. Arı sütü B ve E vitaminleri açısından zengin olup içeriğinde iyot, magnezyum ve antioksidan içerir. Bunun dışında da cildin kendini yenilemesinde fayda gösterir.
doğum lekeleri

Tahriş olmuş göğüs uçları

Bebek emzirilen dönemde göğüs uçları bundan olumsuz etkilenebilir. Göğüs ucunun yüzeyinde meydana gelen tahrişler ve yaralar daha sonra mikrop kapıp hamile kadın için risk oluşturabilir.

Bu problemi çözmek için aslında piyasada birçok çeşit krem var fakat biz en çok doğal kaynaklı kremler kullanmanızı öneriyoruz. Örneğin aşağıdaki bileşenleri içeren kremler faydalı olabilir:

 • Aynısafa çiçeği. Bu bitki iltihapları önlemede yardımcı olan bileşenlere sahiptir ve yaraların tedavisinde oldukça etkilidir.
 • Balıkyağı. Balıkyağı iltihapları azaltırken kronik bir acının meydana çıkmasını engeller.
 • Öküzgözü. Bu madde de iltihapların tedavisinde oldukça etkilidir ve ağrı kesici işleve sahiptir. Oldukça iyileştirici bir bileşendir.

Yüzde lekeler

Hamilelik esnasında yaşanan hormonal değişiklikler hamile kadının yüzünde istenmeyen lekeler oluşmasına sebep olabilir. Bunun dışında hamile kadının yüzünde sivilce de çıkabilir.

Genellikle bu rahatsızlıklar doğum sonrasında yok olma eğilimi gösterse de bu lekelerden kurtulmak için aşağıda sıraladığımız bileşenler açısından zengin doğal kremler öneriyoruz:

 • Badem yağı. Bu yağ cildi nemlendirir, yumuşatır ve cildin yenilenmesinde etken bileşenler içerir.
 • Salyangoz yağı. Ciltten kir atımında yardımcı olurken cildin yenilenmesinde, beslenmesinde ve lekelerin birçoğundan kurtulmada yardımcı olur. Bunların yanında kanamaları durdururken mikrop önleyici bileşenlere sahiptir ve özellikle sivilce tedavisinde oldukça etkilidir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.