Çocuklarınız İçin Doğru Bakıcı Nasıl Bulunur?

Bazen çocuklarınızı ailenizden olmayan insanlarla yalnız bırakmanız gerekir. Doğru bakıcıyı seçmek şansa bırakabileceğiniz bir konu değildir.
Çocuklarınız İçin Doğru Bakıcı Nasıl Bulunur?

Son Güncelleme: 27 Şubat, 2021

Çoğu durumda, modern yaşamın gereksinimlerini karşılamak için ebeveynlerin geçimini sağlamak için evin dışında olması gerektirmektedir. Size yardımcı olabilecek bir aile üyeniz yoksa, çocuklarınız için doğru bakıcıyı bulmanız gerekebilir.

Çocuklarınızı yabancılarla bırakma düşüncesi bile başa çıkması zor bir durumdur. Başlangıçta, çocuklarınıza düzgün bir şekilde bakıp bakmayacakları konusunda şüpheleriniz olabilir.

Ayrıca sürekli olarak çocuklarınızla birlikte işe mi gideceğinize yoksa evde mi kalacağınıza karar vermenin tam ortasında olabilirsiniz. Hatta bu durum ebeveynleri çocuklarını terk ediyormuş gibi suçlu hissettirir.

Çocuklarınız için doğru dadıyı nasıl seçeceğinizi merak ediyorsanız, size iyi haberlerimiz var. Bu yazıda ailenize en uygun seçimi yapmak için izleyebileceğiniz bazı önerileri paylaşacağız.

Önceliklerinizi Belirleyin

Doğru dadıyı bulmak için aramaya başlamadan önce, gerçekte hangi hizmetlere ihtiyacınız olduğu konusunda net olmalısınız. Yani, onun hangi sorumlulukları olacağı konusunda net olmalısınız. Örneğin çocukları okuldan almalı, evde yardım etmeli, yemek hazırlamalı ve hatta çocukları ders dışı etkinliklere götürmeli gibi.

Mantıksal olarak, tam zamanlı mı yoksa yarı zamanlı mı olacağına da karar vermelisiniz.

Çocuklarınız için doğru bakıcı bulma adımları

Önce, arkadaşlarınızın ve iş arkadaşlarınızın hangi bakıcı hizmetlerini kullandığını öğrenmek için etrafınızdaki kişilere sorabilirsiniz. Elbette aileniz, arkadaşlarınız ve meslektaşlarınız size bakıcıyla çalışmış birini referans verebilir. Ayrıca, tavsiyede bulunan birini tanıyor olabilirler.

Bu harika bir seçenektir, çünkü güvendiğiniz insanlardan olumlu görüşler almak sizi daha iyi hissettirecektir. Bu şekilde, çocuklarınızı ailenizin veya sosyal çevrenizin bir parçası olmayan yabancılarla bırakırken daha rahat edersiniz.

bakıcı seçimi

Eğer size tavsiye edilmiş biri yoksa, bakıcı sağlayan ajanslar vardır. Üstelik bakıcılarının her ailenin beklentilerini karşılayabileceğini garanti ederler. Bu harika bir diğer seçenektir.

Aynı şekilde yakınlarda bu tür bir şirket yoksa, okullara sorabilirsiniz. Aradığınızı bulmanıza kesinlikle yardımcı olabilirler. Birkaç seçenek bulduktan sonra, zorlu görüşme sürecine başlayabilirsiniz.

“Doğru bakıcıyı bulmak için aramaya başlamadan önce, gerçekte hangi hizmetlere ihtiyacınız olduğu konusunda net olmalısınız. Yani, bakıcının hangi sorumluluklara sahip olacağı konusunda net olmalısınız. “

Çocuğunuza bakacak bakıcıyı bulmak için ne bilmeniz gerekir?

Siz işteyken çocuklarınıza bakacak kişiyi seçmenin zamanı geldi. Doğal olarak onun hakkında her şeyi bilmek isteyeceksiniz.

Bunun için yapılacak en iyi şey bir mülakattır. En iyi kararı birlikte verebilmeniz için eşinizin de orada olması çok önemlidir.

Özgeçmişlerini isteyin ve hazırda bulundurun, kimlik bilgilerini kontrol edin. Ayrıca deneyimlerini ve referanslarını sorun.

Görüşmeden sonra, davranışları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir dizi soru sorun. İşte bazı örnekler:

Bu tür bir işin içine girmek istemenize ne sebep oldu?

Çocuk bakımı ile ilgili herhangi bir yeterliliğiniz veya gittiğiniz bir kurs var mı?

  • Ne zamandır bakıcı olarak çalışıyorsunuz?
  • Neden şu anda bir iş arıyorsunuz?
  • Son işiniz neden bitti?
  • Hangi yaştaki çocuklara bakıyorsunuz?
  • Daha önce baktığınız çocuklarla ne tür görevler ve etkinlikler yaptınız?
  • İlk yardım için bir kurs aldınız mı veya bu konuda temel bilgiye sahip misiniz?
  • Daha önce çalıştığınız ailelerle konuşmamın bir sakıncası var mı?

Doğru bakıcı seçimi

Doğru bakıcıyı buldunuz mu? Tüm farklı profilleri inceledikten sonra, bir karar verme zamanı geldi. Birinin ihtiyacınız olan her şeyi halledeceğini gördüğünüzde, kendinizi huzurlu ve mutlu hissedeceksiniz.

Her zaman doğru bakıcı seçmenin büyük bir ilk adım olduğunu unutmayın. O halde onunla iyi bir ilişki ve derin bir bağ kurmanız gerekir. En iyisi, onu çocuklarla tanışmaya teşvik etmektir. Böylece çocuklarınızın nasıl tepki verdiğini de görebilirsiniz.

İşteyken, bakıcının yapması gerekeni yaptığından emin olmak için daima çocuklarınızla konuşun. Bu şekilde, beklentilerinizi karşıladığından emin olabilirsiniz. Açıkçası, tüm bunlar çocuklarınıza fayda sağlamak ve tüm ailenize sükunet ve huzur getirmek içindir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.